BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

ABD'den Türkiye'yi harekete geçirecek YPG açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir kara operasyonu hazırlığı içinde olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Toner, Türkiye'nin top atışlarına son vermesi yönündeki çağrıyı da yineledi.

Abone ol

Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin "Üst düzey bir Türk yetkili, kara harekatı olmadan, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesinin imkansız olduğu söyledi. Koalisyon güçlerini ve ABD'yi kara harekatına katılmaya çağırdı. Buna tepkiniz nedir?" sorusunu Toner şu yanıtı verdi:

"POZİSYONUMUZ AYNI VE DEĞİŞTİRMEYE GEREK YOK"

"Bu açıklamaları gördük. Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir kara operasyonu hazırlığı içinde olduğuna ilişkin herhangi bir kanıt yok. Biz, koalisyon içindeki niyetimizle ilgili çok açık olduk. Bizim odak noktamız, sahada etkin olarak savaşan güçleri, eğitmek ve donatmak, kendilerine hava desteği sağlamak, başka yollarla yardımcı olmak. Bu konudaki pozisyonumuz aynı ve gelecekte de değiştirmenin anlamı yok. Irak ve Suriye'de İŞİD'e karşı koalisyon güçleri ile bağlantı halindeyiz. Ortada bir kara harekatı yok, en azından ABD için" diye yanıtladı.

"YPG'NİN GİRİŞİMLERİ ZARAR VERİCİ"

Toner, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ABD'nin Rusya'ya karşı açık ve net bir tavur koymadığı yoünündeki açıklamaları ile ilgili soruya verdiği yanıtta bu yaklaşımı haklı bulmadığını söyledi. Toner, Rusya'nın sivillere yönelik hava saldırılarını açık bir dille kınadıklarını anlattı.

Başka bir soru üzerine Toner, Türkiye'nin top atışına tuttuğu YPG güçlerinin Azez ve Afrin bölgesinde yaptığı saldırıların zarar verici olduğunu belirterek, "YPG'ye Türkiye ve öteki Arap muhalif güçlerle gerilimi yükseltecek girişimlerden kaçınmaları için çağrıda bulunduk" dedi. Toner, "Şu konuda çok net olduk. YPG'nin girişimleri zarar verici ve IŞİD'i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltalıyor" diye konuştu. Toner, YPG'nin Minnağ hava üssünden çekilmesi gerektiğini de belirtti.

"YPG ÇABALARINI DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ AMA..."

Mark Toner, YPG'nin Azez'de yaptığı saldırılarda Rus hava kuvvetleriyle işbirliği içinde olduklarına ilişkin bir belirti görmediklerini söyledi. ABD'nin, IŞİD'e karşı mücadelede YPG'ye destek vermeyi sürdüreceğini yineleyen Toner, "Suriye'nin kuzeyinde, sahada IŞİD'e karşı odaklanan YPG çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz. YPG'yi etkili savaşan güç olarak görüyoruz ama aynı zamanda şu konuda da açık olduk. YPG'nin Türkiye ve öteki gruplarla o bölgede gerilimi artıracak şekilde eylemler yapmasını ya da toprak hakimiyeti kazanmasını istemiyoruz" dedi.

"YAPTIKLARI TAMAMEN VAHŞİCEYDİ"

Rusya'nın Halep ve İdlib'de 5 sağlık kuruluşu ile 2 okula düzenlenen füze saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 50'ye yakın sivilin öldüğü olayla ilgili de konuşan Toner, "Bu tür saldırıların savaş suçu sayılıp sayılmayacağı sorusuna da savaş suçunun ne olduğunun çok net bir tanımı var ve buradan bunu tartışmak istemiyorum. Yaptıkları tamamen vahşiceydi ve bir an önce durmaları gerek" diye karşılık verdi.

NATO VE RUSYA KARŞI KARŞIYA GELİR Mİ?

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt güçlerine yönelik top atışlarının ardından Ankara ve Moskova arasında yaşanan gerilime de değinen Toner, yaşananların NATO ve Rusya'yı karşı karşıya getirmesi olasılığı bulunmadığını belirtti. Toner, "Türkiye bir müttefik ve IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ancak NATO'nun yaşananlarda bir katılımı olmadı" diye konuştu. Toner, Türkiye'nin Suriye sınırlarına yönelik top atışlarına son vermesi yönündeki çağrıyı da yeniledi

"TÜRKİYE'YE MİNNETARIZ"

Toner, Halep'in kuzeyinde yapılan saldırılardan dolayı Türkiye'ye yeni bir mülteci akını gelebileceği yönündeki haberlerle ilgili olarak da, "Yoğunluklu olarak rejimin yaptığı saldırılardan dolayı artan mülteci akını Türkiye'nin sırtındaki yüke ilave oluyor. Cömert tutumundan dolayı Türkiye'ye minnettarız" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD doğruladı! Suudi Arabistan savaş uçakları...
ABD doğruladı! Suudi Arabistan savaş uçakları...
Putin'i acilen durdurun patlama noktası!
Putin'i acilen durdurun patlama noktası!
Türkiye'yi görüşen BM Güvenlik Konseyi çark etti
Türkiye'yi görüşen BM Güvenlik Konseyi çark etti
Gündemi sarsacak PYD iddiası! Eğer doğruysa...
Gündemi sarsacak PYD iddiası! Eğer doğruysa...
Obama Putin'e kılıcını çekti! Olay Suriye uyarısı
Obama Putin'e kılıcını çekti! Olay Suriye uyarısı
Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a ağır sözler
Kılıçdaroğlu'ndan Baykal'a ağır sözler
Başbakanlık'tan terör genelgesi
Başbakanlık'tan terör genelgesi
İdil'de şiddetli çatışmalar başladı
İdil'de şiddetli çatışmalar başladı
Melih Gökçek'ten Cemaat pişmanlığı
Melih Gökçek'ten Cemaat pişmanlığı
Fatih'te Afrikalılar dehşeti yaşadı
Fatih'te Afrikalılar dehşeti yaşadı