BIST 7.843
DOLAR 28,93
EURO 31,22
ALTIN 1.891,76
HABER /  DÜNYA

ABDden Türkiyeye tehdit

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, üstü kapalı olarak Türkiye'yi tehdit etti

Abone ol

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Türkiye'nin İran ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasıyla ilgili olarak, ''Amerikan hükümetinin politikası, ülkelerin, kendi şirketlerini, İran'da petrol ve gaz yatırımlarına katılma yönünde desteklememesidir'' dedi.

Radio Free Europe ve Radio Liberty'nin sorularını yanıtlayan Burns'e, Türkiye'nin kısa süre önce İran ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasıyla ilgili tutumu soruldu.

Avrupa ve Ortadoğu'da, doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilecek başka ülkeler olduğunu ifade eden Burns, Türkmenistan ile Kazakistan'ı bunların arasında saydı ve ''İran, dünyada doğalgaz üreten tek ülke değil'' dedi.

"İran'a yaptırım uygulanmalı!"

Amerikan kongresinin bu konuyu yoğun biçimde ele aldığını belirten Burns, 1999 yılından beri İran'a yaptırım uyguladıklarını hatırlattı. Burns, İran Yaptırımlar Kanunu'na göre, İran'ın petrol ve gaz sektörüne 20 milyon dolardan fazla yatırım yapan herhangi bir şirkete Amerikan yaptırımı uygulanacağına işaret etti. Nicholas Burns, ayrıca şu anda ABD Senato ve Temsilciler Meclisi'nde, İran'a yaptırımların güçlendirilmesi yönünde bir hareket bulunduğunu kaydetti.

Diplomasinin başarıya ulaşmasını garanti etmeleri gerektiğini belirten Burns, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Eğer dünyadaki diğer ülkeler, İran'ın nükleer probleminin çözülmesinde diplomasinin işlemesini istiyorlarsa, bu keskin uçlu, zorlu bir diplomasi olmak zorunda. Dişli olmak zorunda. Sıkı yaptırımlar, İran hükümetinin, nükleer programda ilerlemesini güçleştirecektir. Avrupa'da ve Asya'daki bazı müttefiklerimizde, diplomatik çabayı artırmak için bu gücü görmeliyiz. Bu ülkeler, kendi şirketlerine, İran ile her zamanki gibi iş yapmamaları yönünde tavsiyede bulunacaklarına söz vermelidir.''