BIST 3.281
DOLAR 18,48
EURO 17,82
ALTIN 971,45
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

5-6 bakan gidiyor üst düzey AK Partili yetkili açıkladı

Yeni kurulacak hükümette kimler gidiyor kimler kalıyor? Üst düzey AK Parti yetkilisi Reuters'a konuştu.

Abone ol

Yeni kabinede beş-altı bakanlıkta değişiklik ve birkaç bakanlıkta yer kaydırmanın gündeme gelmesi bekleniyor.

Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olmasının ardından kurulacak yeni kabinede ekonomi yönetiminde bir değişiklik öngörülmüyor.

EKONOMİ KURMAYLARIYLA YOLA DEVAM

Reuters'a bilgi veren Başbakanlık ve AKP yetkilileri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın görevlerine devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Erdoğan bu hafta Perşembe günü yapılacak olan MYK'da parti genel başkanı ve başbakan olacak kişinin belirleneceğini açıklamıştı. Erdoğan'dan 27 Ağustos'ta genel başkanlığı resmen devralması beklenen Davutoğlu'nun 29 Ağustos'ta hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dün akşam Köşk'te verdiği resepsiyonda AK Parti genel başkanlığını Erdoğan'dan devralacak kişinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olarak göründüğünü söyledi.

Üst düzey bir AK Parti yetkilisi, Erdoğan'ın ekonomi konusundaki açıklamalarının kapsamından çıkarılarak değerlendirildiğini belirterek, "Elbette karar Erdoğan ve Davutoğlu'na ait olacak ancak Eylül'ün hemen başında göreve başlaması beklenen yeni kabinede Babacan ve Şimşek'in yanı sıra ekonomi yönetiminde herhangi bir değişiklik beklenmiyor" dedi.

Reuters'da geçen ay yayınlanan bir haberde, AK Parti'li yetkililerin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in genel seçime kadar kabinede kalmaya devam edeceğine kesin gözüyle baktıkları belirtilmişti.

O İSİM NUMAN KURTULMUŞ MU?

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka kaynak da, ekonomideki mevcut bakanların görevlerine devam edeceğinin göründüğünü belirtirken, "Sadece ekonomide koordinasyon için yeni bir bakanlık eklenmesinin doğru olup olmayacağı tartışılıyor. Mevcut bakanlara bir ek bakanlık gelebilir" dedi.

Yetkililer bu yönde bir adım atılması durumunda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bu göreve getirilebileceğini bildirdi.

BEŞ-ALTI BAKANLIKTA DEĞİŞİKLİK BİRKAÇ BAKANLIKTA KAYDIRMA

Üst düzey bir başka yetkili de, yeni kabinede beş-altı bakanlıkta değişiklik ve birkaç bakanlıkta yer kaydırmanın gündeme gelebileceğini belirterek, "Tüm bunlar ele alınıyor ama Erdoğan'ın ortaya koyacağı iradenin etkisi kabinede kendi gösterecek" dedi.

KABİNEDE MUHTEMEL DEĞİŞİKLİKLER

Yetkililer, Erdoğan'ın siyaset Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın kabineye girmesinin beklendiğini, Dışişleri Bakanlığı için ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan ya da AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu isimlerinin geçtiğini bildirdi.

Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na geçmesi halinde Kültür Bakanı Ömer Çelik'in AB Bakanı olabileceğini, ondan boşalan göreve ise AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın gelebileceği belirtiliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un ise Adalet Bakanlığına getirilebileceği kaydediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Abdülkadir Selvi : 'Evet Gül elimi sıkmadı'
Abdülkadir Selvi : 'Evet Gül elimi sıkmadı'
Davutoğlu ilk seçimde yüzde kaç oy getirir?
Davutoğlu ilk seçimde yüzde kaç oy getirir?
Potada fikstür çekildi
Potada fikstür çekildi
Lice'de karakola havan topu saldırısı 
Lice'de karakola havan topu saldırısı 
Bilic Terim’e meydan okudu
Bilic Terim’e meydan okudu
İhracatçılara Akbank'tan finansal destek
İhracatçılara Akbank'tan finansal destek
Günün önemli gelişmeleri (3)
Günün önemli gelişmeleri (3)
Sedat Laçiner'den şok yorum: Türkiye'ye tuzak kuruluyor
Sedat Laçiner'den şok yorum: Türkiye'ye tuzak kuruluyor
Japonya’da heyelan: 32 ölü
Japonya’da heyelan: 32 ölü
iPhone 6 bekleyenlere kötü haber
iPhone 6 bekleyenlere kötü haber