BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

4500 yıl önce inşa edilmiş Büyük Piramidin sistemi keşfedilmiş olabilir!

Antik Mısırlıların 4.500 yıl önce dünyanın en büyük piramidi olan Büyük Piramidi inşa ederken devasa taş blokları taşımak için kullandıkları sistemin keşfedilmiş olma ihtimali gündeme bomba gibi oturdu.

Abone ol

Arkeologlar, Mısır’ın Doğu Çölü’ndeki antik bir taş ocağı olan Hatnub arkeolojik alanında bu sistemin kalıntılarını keşfetti. Sahada çalışan arkeologlara göre bu mekanizma, ağır su mermeri taşlarını dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabilirdi ve muhtemelen Mısırlılar, firavun Khufu adına Büyük Piramit’i böyle inşa etmişlerdi.

Kazı başkan yardımcısı Yannis Gourdon, “Bu sistem, çok sayıda direk deliği bulunan ve yanlarında iki merdiven olan merkezi bir rampadan oluşuyor. Bu tahta direklere, taş blok taşıyan ve iplerle tutturulmuş bir kızak kullanılarak, taş ocaklarından yüzde 20 veya daha dik olan yamaçlarda su mermeri bloklarını çekebiliyorlardı.” dedi.

Başka bir yerde bulunmadı!
Gourdon, “Bu tür bir sistem başka hiçbir yerde bulunmadı. Alet izlerinin incelenmesi ve Khufu’nun iki yazıtının varlığı, bizi bu sistemin en azından Khufu’nun saltanatı zamanlarına tarihlendiği sonucuna götürdü. Büyük Gize Piramidi’ni inşa ettiren de Khufu idi.

Büyük Piramit, üç firavunun her biri için inşa edilen üç Gize Piramidi’nin (Khufu, Khafre ve Menkaure) en büyüğüydü. Khufu, ilk inşa edildiği zaman 146 m boyuyla Mısır’da inşa edilen en büyük piramitti. Antik yazarlar tarafından dünyanın harikalarından biri olarak kabul ediliyordu.

Arkeologlar genel olarak bu piramidin işçilerinin, taş blokları hareket ettirmek için bir rampa sistemi kullandığını kabul ediyor ancak bu sistemin tam olarak nasıl çalıştığı uzun zamandır devam eden bir gizem. Yeni yapılan keşif ise bu gizemin çözülmesine yardımcı olabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Sberbank duyurdu Denizbank'ın satışı ertelendi!
Pekmezin içine tereyağı ekleyip içmenin faydaları nedir?
Bekçilik mülakat soru ve cevapları İçişleri Bakanlığı yayınladı
Palamudun tane fiyatı 20 lira oldu! Balıkçılar hamsiyi bekliyor
Galatasaray - Fenerbahçe derbisinin hakemi belli oldu
Allah'ın kıyamet gününde yüzüne bakmayacağı 3 büyük günah hangisi
Yorumlar 1 yorum