BIST 1.407
DOLAR 8,66
EURO 10,35
ALTIN 497,13
HABER /  GÜNCEL

İçişleri Bakanlığından valiliklere "kış" genelgesi

İçişleri Bakanlığı, kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri için valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre valilikler, kış lastiği uygulamasını Tebliğ'de belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek.

Abone ol

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, taşıtların fren ve durma mesafesinin arttığı, taşıt kullanma ve seyahat konforunun bozulduğu ve trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği belirtildi. Genelgeye göre özellikle yüksek ve ağır taşıt sürücüleri durdurularak görüş mesafesinin azaldığı yerlerde takip mesafesini artırmaları, şerit izleme kurallarına uymaları, sis farlarını kullanmaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacak. Trafik kazalarına neden olan ağır taşıtların kasa ve römork yüklerinin kayması ve direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu devrilme, savrulma ve kaymasına neden olan "yanal rüzgar"ın oluştuğu köprüler tespit edilecek. Tünel giriş ve çıkışlarıyla boğaz niteliğindeki topografik yapının bulunduğu kesimler, yağan karın "sürgün" şeklinde karayolu yüzeyine gelmesi sonucu yol yüzeyinde oluşan açık ve gizli buzlanma nedeniyle araç lastiklerinin karayolu yüzeyiyle olan temasını önleyen bölgeler belirlenecek.

Hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda viyadüklü veya viyadüksüz köprülerin alt ve üstünden geçen rüzgarların etkisiyle oluşabilecek "erken ve gizli buzlanma" riskinin yüksek olduğu kesimler, köprü ve yol eğiminin farklılaştığı yol kesimleriyle yağmur ve eriyen kar sularını karayolundan hızla tahliye etmek amacıyla yapılan ve "sanat yapıları" olarak adlandırılan menfez, mazgal, rögarların kapanma olasılığı bulunan yerler önceden tespit edilecek ve alınacak tedbirler planlanarak uygulanacak.

Karayolu üzerindeki dinlenme tesis işletmecileri ve yöneticileriyle koordinasyon kurulacak. Mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla yerel yönetimlerce imkanlar dahilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlara ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacak. Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan nedeniyle yolun trafiğe kapandığı durumlarda taşıtların karayoluna çıkışlarına müsaade edilmeyecek.

VALİLİKLER SÜREYİ 1 AY UZATABİLECEK
Yayımlanan "Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ" ile kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak. Valilikler, kış lastiği uygulamasını Tebliğ'de belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek. Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı gibi teknik kontrolleri yapılacak. Trafik yoğunluğu normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek. Standart dışı yakıt kullanımını önlemek amacıyla depolama, dolum ve satışlarının yapıldığı yerlere yönelik ilgili birimlerle müşterek denetimler yapılacak.
Sis, buzlanma gibi kaza riskinin yoğunlaştığı hava ve yol koşullarında karayolunun trafiğe derhal açılması amacıyla kurtarıcı ve çekicilerin güzergahta uygun yerlerde hazır bulundurulması sağlanacak ve art niyetli şekilde sürücülerden fahiş fiyat taleplerini önleyecek tedbirler alınacak. Kötü hava ve yol koşullarında toplu taşımayı özendirmek amacıyla mahalli medya organları ile iş birliği sağlanarak halkın toplu taşıma vasıtalarından yararlanmaları tavsiye edilecek.

Hedef cadde ve sokaklarda "tuz varili" uygulaması yapılacak
Belediyelerin kar yağışı ve küreme sırasında kar yığın ve kümelerinin hemen kaldırılması sağlanacak. Taşıt ve yaya trafiğinin yol ve kaldırım yüzeyinde oluşabilecek buzlanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla hedef cadde ve sokaklarda "tuz varili" uygulaması yapılacak. Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacak. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.

Emniyet şeritleriyle banketlerin açık tutulması sağlanacak
Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması amacıyla gerekli tedbirler ivedilikle alınacak ve emniyet şeritleriyle banketlerin açık tutulması sağlanacak. Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlerden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, hatalı geçme ve sollama ve şerit kullanmayla takip mesafesi konusunda uyarılacak, zincir takılması gerektiğinde zincir taktırılacak, gerekiyorsa taşıtlar trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilecek.

Karayolları ekiplerinin trafik zabıtasıyla iş birliği içerisinde trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmaları sağlanacak.

Sürücülerle yüz yüze iletişim kurularak bilgilendirme yapılacak
Kazaların en önemli nedenleri arasında bulunan "aşırı hız, yorgun veya uykusuz olarak taşıt kullanma" ihlallerine ilişkin yol kontrollerinde sürücüler uyarılacak ve gerekli tedbirler alınacak. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek. Görünürlüğü artırmak amacıyla güzergahlara yerleştirilen maket ve model trafik ekip araçlarının mevsim koşullarına bağlı olarak bakım ve temizlikleri daha sık periyotlarla yapılacak.

Farklı illere bağlı bölge trafik denetleme ekipleri, iş birliği içerisinde görev yapacak. Sürücülerle yüz yüze iletişim kurularak hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonlarıyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri hususlarında bilgilendirme yapılacak.
"Algılanan yakalanma riski duygusunu" artırmak amacıyla sabit noktada denetim yapan veya seyir halinde bulunan ekip araçlarının tepe lambaları açık olacak. Karayolu üzeri ve çevresinde bulunan yatay ve düşey trafik işaretlemeler kontrol edilecek ve eksiklikler giderilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Şırnak Üniversitesi Daire Başkanı Mehmet Emin Korkmaz görevden uzaklaştırıldı
Şırnak Üniversitesi Daire Başkanı Mehmet Emin Korkmaz görevden uzaklaştırıldı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Şimdi de UBER sürücüleri eylemde!
Şimdi de UBER sürücüleri eylemde!
Çin'den ABD'nin F-35'ine karşı yeni silah
Çin'den ABD'nin F-35'ine karşı yeni silah
Canan Karatay veganlar koyuna benziyor demişti! Vegan beslenme nedir?
Canan Karatay veganlar koyuna benziyor demişti! Vegan beslenme nedir?
Galatasaray'ın konuğu Fenerbahçe
Galatasaray'ın konuğu Fenerbahçe
Akif Hamzaçebi coştu: İstanbul'da yüzde 50'yi aşarım
Akif Hamzaçebi coştu: İstanbul'da yüzde 50'yi aşarım
Bağkurlu çalışana emekli maaş müjdesi en az 1000 lira
Bağkurlu çalışana emekli maaş müjdesi en az 1000 lira
Mustafa Cengiz'den Ali Koç'a derbi daveti!
Mustafa Cengiz'den Ali Koç'a derbi daveti!
Bakan Ruhsar Pekcan cumhurilyet tarihinin rekorunu açıkladı
Bakan Ruhsar Pekcan cumhurilyet tarihinin rekorunu açıkladı
Yorumlar 1 yorum