BIST 11.149
DOLAR 33,09
EURO 36,23
ALTIN 2.630,06
HABER /  GÜNCEL

4 Kasım İngiltere basın özeti

İngiliz basınında bugün: Ülker'in İngiltere'nin en büyük bisküvi üreticisi United Biscuits'i satın alma kararı ve IŞİD'e karşı Irak ve ABD'nin operasyon planları.

Abone ol

Guardian gazetesi, Ülker'in İngiliz bisküvi devi United Biscuits'i almasıyla ilgili haberinde şirketin dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi olacağını belirtiyor.

Gazete haberin başlığında, ülkenin en büyük bisküvi üreticisi United Biscuits'in çok bilinen markalarından birine atfen 'Türk şirketi 2 milyar sterline Jaffa Cakes üreticisini yedi bitirdi' diyor.

Haberde, Yıldız Holding'in United Biscuits'i 2006'da 1.6 milyar sterline alan özel sermaye fonları Blackstone Group LP ve PAI Partners'a, Amerikan şirketi Kellog's, rakip bisküvi şirketi Burton's ve Çin yatırım şirketi Hony Capital'den daha iyi bir teklif sunduğu belirtiliyor.

'Türk lokumu'

Gazete, satış haberinin 4.600'ü İngiltere'de toplam 7,100 çalışanı bulunan şirketin işçileri arasında ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılandığını belirtiyor.

Sendikanın beklentisi

Gazeteye göre, Unite Sendikası'ndan Rhys McCarthy, satış haberinin, United Biscuits'la ilgili bir süredir devam eden spekülasyonları sona erdirdiğini, bu anlaşmanın şirketin çalışanlarının geleceğiyle ilgili belirsizliği ortadan kaldıracağını umduklarını söyledi.

McCarthy, "Önümüzdeki haftalarda, United Biscuits'in pazar lideri olarak kalabilmesi için, şirketin yeni sahiplerinden işgücü ve yeni yatırımlar konusunda güvenceler isteyeceğiz. Ayrıca, yönetimle olan saygıya dayalı ilişkimizin değişmeyeceği ve şirketin yeni Türk sahiplerinin United Biscuits'te bağımsız sendikaların oynadığı rolü bildikleri konusunda da güvence isteyeceğiz" dedi.

Gazete 2010'da Amerikan gıda devi Kraft'ın İngiliz çikolata üreticisi Cadbury'yi aldıktan sonra iki yıl yıl süreyle kimsenin işten çıkarılmayacağı sözünü verdiğini ancak bir yıl sonra 200 kişinin işine son verildiğini aktarıyor.

Independent gazetesi de haberinde satışın, United Biscuits'i 2010'dan beri satmaya çalışan sahipleri için "Türk lokumu gibi geldiğini' yazıyor.

Haberde, Kuzey Amerika, Çin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da büyük bir varlık gösteren Ülker'in United Biscuits (UB) markalarını bu pazarlara taşıyabileceği, kendi markalarını da UB'nin yerleşik pazarlarına getirebileceği belirtiliyor.

Daily Telegraph United Biscuits'in 2013'te 1.1 milyar sterlin (yaklaşık 1.6 milyar dolar) ciro açıklamasına rağmen son yıllarda büyümekte zorlandığını, kârının yüzde 3.4 düştüğünü aktarıyor.

Times'ın haberinde ise United Biscuits'in en yakın rakibinden iki kat daha büyük olduğu, İngiltere'de en çok satan beş markadan dördünü ürettiğini belirtiliyor.

Haberde, Belçika markası Godiva'yı satın aldıktan sonra 'kaderini değiştiren' Yıldız Holding'in United Biscuits'in yönetimini değiştirmeyi planlamadığı kaydediliyor.

Daily Telegraph, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'ye odaklanırken, Irak Şam İslam Devleti militanlarının güneyde ilerleyerek ülkenin denetiminin ele geçirilmesi açısından stratejik öneme sahip topraklardaki hakimiyetini pekiştirdiğini yazıyor.

Gazete bir başka haberinde de, New York Times'ın sızdırdığı Amerikan belgelerine dayanarak Irak'ta IŞİD'e yönelik büyük çaplı karşı saldırı için baharın bekleneceğini belirtiyor.

'Irak'ın karşı saldırısı baharda'

Habere göre, Irak kara birlikleri Irak'ın batısında ve kuzeyinde büyük bir saldırıya girişerek, IŞİD'in Suriye'ye ikmal yollarını kesmeyi hedefleyecek. Harekâtla Musul'un 2015 sonuna kadar IŞİD'den geri alınması planlanıyor.

Operasyona şu anda Irak ordusuna danışmanlık yapan ve eğitim veren 1600 Amerikan askeri de destek sağlayacak. Ancak sayıları gerekmesi durumunda artırılacak bu askerler operasyonlara katılmayacak.

İlaç şirketleri neden Ebola aşısı üretmedi?

Independent'ta yer alan bir haberde, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı'nın, Ebola salgınıyla ilgili açıklamalarına yer veriliyor.

Habere göre örgütün başkanı Dr. Margaret Chan, virüsün 40 yıl önce ortaya çıkmasına rağmen hala aşısının bulunamamış olmasını, hastalığın önce yoksul Afrika ülkelerde görülmesine bağlıyor. Chan'a göre, ilaç şirketleri bu yüzden aşı üzerinde çalışmaya gerek görmedi. Chan, "Kâr odaklı bir sektör, ürünün parasını ödeyecek gücü olmayan pazarlarda yatırım yapmaz" dedi.

Gazete, haberinde Batı Afrika'da yaklaşık beş bin kişinin ölümüne neden virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına şimdi hız verildiğini ancak ilk aşının gelecek yılın sonundan önce üretilmesinin beklenmediğini kaydediyor.