BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  POLİTİKA

36 ülkeden Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı çağrısı!

AB üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini "en sert" şekilde kınadı, sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.

Abone ol

AB üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, 2 Ekim 2018'de evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilen Cemal Kaşıkçı cinayetini "en sert" şekilde kınadı ve sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.

Diplomatlar, 28 Avrupa Birliği(AB) üye ülkesinin de aralarında bulunduğu en az 36 ülkenin Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'ın insan hakları konusunda yaptıklarını eleştiren ortak açıklamaya imza attıklarını belirtti.

Bu açıklamayla Suudi Arabistan BM İnsan Hakları Konseyi'nin 2006'da kurulmasından bu yana ilk defa sert şekilde kınanacak.

İzlanda'nın Cenevre görüşmeleri temsilcisi Harald Aspelund tarafından okunacak metinde Suudi yetkililere tutuklu aktivistleri serbest bırakma ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM öncülüğünde yürütülen soruşturmada işbirliği yapması çağrısı yapılıyor.

Bir AB ülkesi temsilcisi Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu konuda birleşmek Avrupa için bir başarı" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Apple teknik servislerinde herkesi memnun eden karar
PKK'nın barınakları imha edildi
Cemre düştü mü üçüncü cemre nereye düşer sırası nasıl?
Gram ve çeyrek 7 Mart'ta ne kadar oldu
2019 Recep ayı başlangıcı ne zaman oruç tutulur mu?
Grip aşısı olacakların listesi 2020 e nabız nereden abkılır?
Yorumlar