BIST 1.342
DOLAR 7,87
EURO 9,39
ALTIN 457,89
HABER /  GÜNCEL

3 aylar orucu var mı Hz. Muhammed Recep ayında kaç gün oruç tutardı?

3 ayların başlaması ile birlikte bu değerli ve anlamlı günleri dua ederek, oruç tutarak geçirmek isteyenler 3 aylar orucları hangi gün, 3 aylarda kaç gün oruç tutulur sorularının yanıtını arıyor. , Hz. Âişe, Hz. Muhammed'in ramazan ayı dışında sürekli oruç tuttuğu başka bir ay olmadığı belirtmiştir. İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır.

Abone ol

3 aylar orucu var mıdır, İslam'da 3 ayları karşılama orucu tutulur mu, farz mı, Hz. Muhammed 3 aylarda oruç tutar mıydı, kaç gün tutardı soruları aranmaya başladı. İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Hazreti Muhammed, Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.

ÜÇ AYLARIN İLKİ RECEP AYI: Üç ayların ilki olan Recep, "yüceltilmiş, içine ikramlar konulmuş ay" ve "hazırlanmak" manalarına gelmektedir.

ÜÇ AYLAR ORUCU VAR MI: İslâm’da zamanla kayıtlı oruç, sadece Ramazan’da vardır. Onun dışında “üç aylar” orucu diye bir oruç asıl kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Müslüman, Recep ve Şaban aylarında çok oruç tutmalıdır ama onları tamamen oruçlu geçirmek diye bir husus kitaplarda yer almaz. Hazreti Muhammed, Hz. Âişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Ataşehir'de mobilya imalathanesinin çatısında yangın
One Minute'ın skandal sunucusu David Ignatius'tan F-35 iddiası
Demet Evgar diziden ayrılıyor mu Avlu dizisi Deniz ölüyor mu?
Juventus Marcelo ile anlaştı
3 aylarda ve Recep ayında yapılacak ibadetler-dualar
Güler Işık ne zaman tesettüre girdi rüya gördü hayatı değişti
Yorumlar