HABER /  SAĞLIK

20'lik diş çekilmeli mi uzmanından uyarı geldi

20’lik dişlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunan Diş Hekimi Dr. Umut Şimşek, bu dişleri çekmeye gerek olmadığını belirtti.

Diş Hekimi Dr. Umut Şimşek, 20 yaş dişlerinin 16-21 yaşları arasında çıktığını söyleyerek "Genetik faktörlere göre 20 yaş dişleri her zaman bu yaşlar arasında sürmeyebilir. Tamamen ağız içinde sürmüş olan ve okluzyon denilen kapanışa ve çiğnemeye katkıda bulunuyor ise 20 yaş dişlerini çekmeye gerek yoktur" dedi.

Bazı kişilerde özellikle çene yapısının dar olmasından dolayı bu dişlerin sürmediğini ifade eden Dr. Şimşek, “Ağız içinde hiç sürmemiş 20 yaş dişleri gömük, kısmen sürmüş dişlere yarı gömük olarak nitelendirilir. Herhangi bir sorun oluşturmuyor ise gömük ve yarı gömük dişlerin çekilmesine gerek yoktur.

Diğer dişleri çürütür mü?
"Ancak özellikle yarı gömük dişler bazen komşu dişlerde çürümeye sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda da etrafındaki diş etinde abse, ağrı, şişlik ve ağız açmada zorluk gibi istenmeyen durumlara neden olabilirler. Bu durumlarda hastalar diş hekimlerine müracaat etmelidirler. Bu tarz şikayete neden olan yarı gömük 20 yaş dişleri genellikle antibiyotik tedavisinden sonra çekilirler. Gerekli antibiyotik kullanımından sonra şikayetleri geçen hastalar tedavi olmadıkları takdirde belli bir süre sonra benzer şikayetlerin tekrarlanacağı hastalar tarafından unutulmamalıdır” diye konuştu.

20 yaş dişleri nasıl çekilir?
20 yaş dişlerinin çekimleri için toplumda her zaman bir cerrahi operasyon yapılacağı inancı olsa da; bu durumun her zaman geçerli olmadığını kaydeden Dr. Şimşek, “Sürmüş 20 yaş dişleri eğer çeşitli nedenlerden dolayı çekilecek ise normal çekim ile genellikle tedavi edilirken, gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri için dikiş gerektiren cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

"Normal ve cerrahi diş çekimlerinde hastalar yarım saat tamponu çekim bölgesinde tutmalıdırlar. İşlem sonrası 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketimi yasaktır. Dikişli bir işlem uygulanmış ise ortalama bir hafta kadar dikiş, çekim bölgesinde tutulmalıdır. Hastalar ayrıca gerekli ilaç desteği için diş hekimlerine danışmalıdırlar” açıklamalarında bulundu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Öğretmen atama kontenjanları 2019 branş dağılımı tam liste
20 bin öğretmen ataması kontenjan dağılımı listesi nasıl?
Bakan Pakdemirli: Çiftçilere destekleme ödemeleri bugün başladı
Cuma namazı nasıl kılınır kaç rekat duaları
Birleşmiş Milletler İsrail'i kınayan tasarıyı kabul etti
KYK burs başvuruları başladı TC ile KYK burs başvuru yapma ekranı
Yorumlar