BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

1 Mayıs son dakika haberleri Taksim'de neler oldu?

TAKSİM'de 1 Mayıs kutlamalarına yine arbede ve polis müdahaleleri damga vurdu. Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu'ndan Taksim'e çıkmak isteyenler gözaltına alındı.

Abone ol

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruplara polis izin vermedi. Taksim'de pankart açan iki kişi gözaltına alınırken, Beşiktaş, Talimhane ve Mecidiyeköy'den Taksim'e yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kent genelinde, toplam 30 bin 101 polis görev yaptı. Kentte 3 polis helikopteri çalışmalara havadan destek verirken, çeşitli noktalara 120 TOMA konuşlandırıldı. 

İstanbul'daki kutlamaların adresi olan Bakırköy'de halk pazarı alanına çıkan tüm girişler, sivil araçların geçişine kapatıldı.

Polis tarafından Okmeydanı Şark Kahvesi girişinde önlem alınırken; Mecidiyeköy Meydanı'nda, Fatih Saraçhane Parkı'nda çevik kuvvet ekiplerinin de tedbir amaçlı bekletildiği görüldü. Beşiktaş'ta da DİSK binasına giden ara sokaklarda güvenlik önlemi alındı.

TEM Otoyolu Çamlıca gişelerindeki güvenlik tedbirleri de artırıldı. Ek önlemler kapsamında bazı araçlar polis ekipleri tarafından durdurularak kontrol edildi.

Ayrıca metro, metrobüs ve Marmaray istasyonları ile Kadıköy ve Üsküdar'daki vapur ve feribot iskelelerinde de ekiplerin güvenlik önlemlerini arttırdığı görüldü.

KUTLAMA BAKIRKÖY'DE AMA GÖZLER TAKSİM'DEYDİ

Bu arada, her 1 Mayıs'ta gözlerin çevrildiği Taksim'de de tedbirler alındı.

Çevresi bariyerlerle çevrilen ve sadece güvenlik noktalarından geçişlere izin verilen Taksim Meydanı'na, polis güvenliğini aşarak iki kadın girdi.

"Mücadele Birliği" ve "Fabrikalar tarlalar siyasi iktidar her şey emeğin olacak" yazısı bulunan pankart açan ve "Yaşasın 1 Mayıs" sloganı atan iki kadın, gözaltına alındı.

TAKSİM'E ÇIKMAK İSTEDİLER

Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruplara Beşiktaş, Talimhane ve Zincirlikuyu’da müdahale edildi.

Talimhane tarafından gelip Şehit Muhtar Bey Caddesi'nde toplanan bir grup, Taksim Meydanı'na girmeye çalıştı. "Mücadele Birliği" üyeleri oldukları ifade edilen grup, "Şimdi Devrim Zamanı" pankartı açıp slogan attı. Polis, grubun Taksim Meydanı'na girmesine izin vermedi.

Uyarılara rağmen dağılmayan gruba çevik kuvvet müdahale etti. Polis ekipleri, 15 kişiyi gözaltına alarak polis aracına bindirdi. Bazı grup üyeleri ise ara sokaklara dağıldı.

Sabah saatlerinde de yine aynı grubun üyeleri, izinsiz gösteri yapmış, polis ekipleri gruptan 13 kişiyi gözaltına almıştı.

BEŞİKTAŞ'TA GÖZALTILAR

Beşiktaş Meydanı'nda bir araya gelen Halkın Kurtuluş Partisi üyesi gruplara polis dağılmaları uyarısında bulundu. Uyarılara rağmen yürümek isteyen yaklaşık gruptakiler, polis ekiplerinin müdahalesiyle gözaltına alındı. 

Köyiçi bölgesinden Beşiktaş Meydanı'na gelen ve "Hayır Sonra" yazılı yelekler giyen yaklaşık 15 kişilik bir grubun önü de çevik kuvvet ekiplerince kesildi. Bu grupta bulunanlar da polis tarafından gözaltına alındı.

Beşiktaş'taki CHP İlçe Başkanlığı önüne gelen 10 kişilik grup da bir süre halay çekerek şarkı söyledi.

Bölgede önlem alan güvenlik güçlerince burada kutlama yapılmasına izin verilmeyeceği bildirilen gruptakiler, oturma eylemi yaparak yere pankart serdi. Söz konusu pankartı kaldıran polis ekipleri, müdahale ettiği gruptaki kişileri gözaltına aldı.

MECİDİYEKÖY'DE MÜDAHALE

Zincirlikuyu’da Büyükdere Caddesi üzerinde toplanan bir diğer grup da Taksime’e doğru yürüyüşe geçti.

Polis ekipleri, gruba biber gazı ile müdahalede bulundu.

Şişli Büyükdere Caddesinde toplanan 100 kişilik grup da Mecidiyeköy istikametine yürümek istedi. Grubun önünü kesen polis, uyarılara rağmen yürümekte ısrar eden eylemcilere müdahalede bulundu.

Müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan gruptakiler, çöp konteynerleri ile saksıları yola devirdi. Yaşanan kovalamacanın ardından polis ekipleri eylemci gruptan bazı kişileri gözaltına aldı.

Öte yandan, birçok sendika üyesi, 1977'deki kutlamalarda hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşuna andı. Sendikacılar, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

TAKSİM MEYDANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

1 Mayıs'ın sembol mekanı Taksim Meydanı'nın son durumu havadan görüntülendi. Taksim Meydanı'na çıkan yolların tamamı kapatılmıştı. Yasak kararları sonrası Taksim Meydanı bugün bomboş halde.

ÖNCEKİ HABERLER
O iki kelimeyi kesip alana girdiler
O iki kelimeyi kesip alana girdiler
AK Parti'den son dakika kongre kararı tarih kesinleşti!
AK Parti'den son dakika kongre kararı tarih kesinleşti!
1 Mayıs'ın en ilginç görüntüsü polisler...
1 Mayıs'ın en ilginç görüntüsü polisler...
Yarın hava durumu nasıl olacak İstanbul-Ankara-İzmir
Yarın hava durumu nasıl olacak İstanbul-Ankara-İzmir
İnek çaldıkları gerekçesiyle linç edildiler
İnek çaldıkları gerekçesiyle linç edildiler
'Kısmetse Olur' devam edecek mi? Son karar...
'Kısmetse Olur' devam edecek mi? Son karar...
Minik Rüzgar'ı bebek koltuğu kurtardı
Minik Rüzgar'ı bebek koltuğu kurtardı
Bir televizyon kanalı daha kapandı! 23 yıldan sonra...
Bir televizyon kanalı daha kapandı! 23 yıldan sonra...
PKK o ilçenin yüzde 40'ını elinde tutuyor!
PKK o ilçenin yüzde 40'ını elinde tutuyor!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hindistan'a FETÖ uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hindistan'a FETÖ uyarısı