BIST 5.046
DOLAR 18,64
EURO 19,60
ALTIN 1.077,58
HABER /  SEÇİM

1 Kasım seçimleri dünya böyle gördü

1 Kasım erken seçimleri dünya basınının da ana gündem maddeleri arasında. AFP, Güneydoğu ve Doğu bölgesinde önlemlere dikkat çekerken, AP 1 Kasım seçimlerine ilişkin '7 Haziran'ın tekrarı' yorumu yaptı.

Abone ol

Bugün Türkiye'de yapılan seçim dış basında geniş yer buldu.

AFP: Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), bugün seçimlere ilişkin geniş bir analiz yayınlarken, bugüne nasıl gelindiğine dair kapsamlı bir kronoloji yayınladı. AFP, "derinden kutuplaşmış ülkenin, kanlı cihatçı saldırıları ve yeniden başlayan Kürt sorunuyla yüzleşirken, son yılların en mühim seçimlerinden birine gittiğini" yazdı.

Haberde Türkiye'nin, AKP'nin Haziran ayında son 13 yılda ilk kez Meclis çoğunluğunu yitirmesinin ve koalisyon hükümetinin kurulamamasının ardından beş ayda ikinci kez sandığa gittiği vurgulandı.

Ülke çapında 385 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğinin aktarıldığı AFP haberinde, “Kürtlerin çoğunlukta olduğu Güneydoğu’da güvenlik önlemlerinin hayli yüksek olduğu ve seçim merkezlerinin dışında zırhlı polis araçların görüldüğü” belirtildi.

AP: Amerikan ajansı Associated Press (AP) ise “Türkler, iktidar partisinin son 13 yıldır elinde bulundurduğu parlamento çoğunluğunu tekrar sağlayıp sağlayamayacağını belirleyecek kritik seçimler için sandığa gidiyor” yazdı. Haberde seçimlerin, “AKP'nin şaşırtıcı bir şekilde tek parti yönetimini kaybettiği Haziran ayındaki seçimlerin tekrarı” olduğu aktarıldı.

Reuters: İngiltere merkezli Reuters haber ajansı da seçimleri yakından takip ediyor. Reuters’ın geçtiği haberde, “Türkler, kötüleşen güvenlik durumu ve ekonomik endişeler içinde erken parlamento seçimleri için oy kullanıyor” ifadesi yer aldı.

BBC: İngiliz yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC) da internet sitesinde 1 Kasım seçimlerine geniş yer verdi. "Gergin Türkiye tekrar sandığa gidiyor" başlığını tercih eden BBC'nin öne çıkardığı nokta da "Türkiye'nin son beş ay içerisinde ikinci kez seçime gittiği" oldu.

Al Jazeera: Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera ise Türkiye'deki seçimi internet sitesinin manşetine taşıdı. "Türkler çok önemli erken seçimlerde sandığa gidiyor" başlığını kullanan Al Jazeera, "Şiddet ve gerilim ortasında son beş ayda ikinci kez parlamento seçimleri düzenlenirken, ülke istikrar arıyor" ifadesine yer verdi.

SEÇİM SONUÇLARI 1 KASIM 2015 SON DURUM