eposta yazdır zoom+ zoom-

Zarrab davasında şok gelişmeler! Suçlamayı kabul etti

Zarrab davasında şok gelişmeler! Suçlamayı kabul etti

Halk Bankası Gelen Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın davanın ertelenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Savcı, Zarrab'ın Hakan Atilla aleyhinde tanıklık edeceğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-11-2017 17:31 - Güncelleme: 29-11-2017 00:31

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında jürili duruşma başlıyor. Savcı, İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf'ın Atilla'ya karşı tanıklık yapacağını duyurdu. Yargıç, Sarraf'la ilgili konuların yarın görüşüleceğini açıkladı. 

Atilla'nın avukatlarının savcılığın yeni sunduğu delillerle ilgili hazırlık için istedikleri süre talebi reddedildi. Hakimin talebi reddetmesiyle jürili duruşma için düğmeye basılmış oldu.

Dava kapsamında kritik bir açıklama da savcıdan geldi. Savcı, Sarraf'ın Mehmet Hakan Atilla'ya karşı tanıklık yapacağını duyurdu. Sarraf'ın bugün ya da yarın mahkemeye götürüleceği belirtiliyor. Yargıç, Sarraf'la ilgili konuların yarın görüşüleceğini açıkladı.

İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf 22 Mart 2016'da ABD'nin İran'a yönelik ambargolarını delme ve kara para aklama suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Mart 2017'de ise Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, ABD'den Türkiye'ye dönmek üzereyken aynı suçlamalarla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

İlk olarak "ABD Rıza Sarraf'a karşı" olarak adlandırılan davanın başlığı sonradan "ABD Mehmet Hakan Atilla'ya karşı" olarak değiştirilmişti.

JÜRİ ÜYELERİ BÖYLE SEÇİLDİ

ABD vatandaşları için zorunluluk olan jüri üyeliği için adaylara ömürleri boyunca iki veya üç defa çağrı yapılıyor. Adaylar, çok önemli bir mazeret gösteremedikleri durumda mahkemeye gelmek zorundalar.

Ellerindeki çağrı mektuplarında gösterilen zamanda mahkeme binasına gelen yaklaşık 500 aday önce büyük bir salonda toplandıktan sonra, çekiliş yöntemi ile gidecekleri duruşma salonu belirleniyor. Her birine tanıtıcı numara verilen adaylar duruşma salonuna gittiklerinde onları daha ismini bile bilmedikleri davanın hakimi, savcıları, avukatları ve sanıkları ayakta karşılıyor.

Atilla’nın davasına seçilen 82 adaya davanın kısa bir tanıtımını yapan Hakim Berman, önce herkese davayla ilişkili şahıs ve kurumların isimlerinin yer aldığı listeyi verip bunlardan kimseyi tanıyıp tanımadıklarını sordu. Ayrıca, dava hakkında ne kadar bilgiye sahip olup olmadıklarını sordu. Adayların hiçbiri davayı ve isimleri tanımadıklarını söylerken 4 kişi daha önce Türkiye’ye gittiklerini söyledi.

Ardından siyah kutu içine yerleştirilmiş numaralardan seçilen adaylar tek tek kürsüye çağrılıp avukat ve savcının duyabileceği şekilde özel sorular yönetildi.

Aday sayısını 38’e indiren hakim daha sonra avukat ve savcılarla birlikte farklı bir salona geçip bir saat görüştükten sonra asil 12 üye ve 6 yedek üye üzerinde anlaştılar.

Asil Jüri üyeleri

Koltuk numarasına göre 
 
1-    Erkek. Orta Asyalı, ilkokul öğretmeni.
2-    Kadın. Güzel Sanatlar mezunu, teknik tasarımcı.
3-    Kadın. Hemşire, eşi emekli avukat.
4-    Kadın. Hastanede çalışıyor.
5-    Kadın. Daha önce jüride bulunmuş. Dini kitaplar okumayı seviyor, yatırımcı, panelist.
6-    Erkek, Lise öğretmeni.
7-    Erkek. İnşaat mühendisi.
8-    Kadın. Hemşire, Harlem’de yaşıyor.  
9-    Erkek. daha önce jüri üyeliği yapmış. Ekonomi yüksek lisansı var.
10-  Kadın. Metin yazarı, Manhattan’da yaşıyor.
11-  Erkek. Spor eğitimcisi, spor programları izliyor. 
12-  Erkek. Gençlik yıllarında kız kardeşi öldürülmüş. Grafik tasarımcısı, eşi avukat.
 
Yedek üyeler

13-Erkek. Bir otomotiv şirketinde çalışıyor. Ekonomi eğitimi var. NY Times ve Wall Street Journal Gazeteleri okuyor.
14-Kadın. 2 defa jüri üyeliği yapmış. Belediyede müfettiş ve analizci olarak çalışıyor. 
15- Erkek. Jüride bulunmuş. Oto tamircisi, Hızlı otomobiller inşaa ettiğini söylüyor. Spor yapmayı ve izlemeyi seviyor.
16-Kadın. Manhattan’da yaşıyor. Güzel Sanatlar okumuş. İletişim direktörü olarak çalışıyor. NY Magazin ve NY Times okuyor.
17-Erkek. Siyah, Westchester’da yaşıyor. 24 yıldır eğitim danışmanı olarak çalışıyor. Daily News gazetesi okuyor.
18- Erkek. Manhattan’da yaşıyor.  Finans sektöründe çalışıyor. Seyahat kitapları okuyor. CNN izleyip yoga yapıyor. (Hürriyet)

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Zarrab davasında şok gelişmeler! Suçlamayı kabul etti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • Zor zanaat 29 Kasım 2017 00:14 Kenan Demir özgür medya susturulamaz! Sen git köyüne sobanın önünde otur aşağıya.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro