eposta yazdır zoom+ zoom-

Zana'nın 10 yıllık cezası bozuldu

Zana'nın 10 yıllık cezası bozuldu

Yargıtay, Leyla Zana hakkında verdiği 10 yıllık hapis cezasını bozdu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 08-01-2014 15:22 - Güncelleme: 17-10-2015 11:40

Yargıtay, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin, çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle Diyarbakır Bağımsız Milletvekili hakkında verdiği 10 yıllık hapis cezasını bozdu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin, çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana hakkında "sanığın eylemlerinin bir bütün halinde terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığı'' gerekçesiyle verdiği 10 yıllık hapis cezasını bozdu.
Yargıtay, oy birliğiyle aldığı kararın gerekçesinde, "sadece silahlı terör örgütünün propagandasını yapma suçunun birden çok işlenmiş olmasına dayanılarak, terör örgütünün doğrudan üyesi olma suçundan mahkumiyet hükmü kurulamayacağı gözetilmeden delillerin değerlendirilmesinde yanılgıya düşüldüğünü" belirtti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince 4 Aralık 2008'de ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan ancak ''sanığın eksik savunması'' nedeniyle Yargıtay 9. Ceza Dairesince bozulan kararın ardından yeniden görülmeye başlanan davada, mahkemenin "sanığın eylemlerinin bir bütün halinde terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığı'' gerekçesiyle verdiği hapis cezasını da bozarak, dava dosyasını yargılamanın yeniden yapılacağı Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Yargıtayın bozma gerekçesinde, sanık Zana'nın 12 Haziran 2011'de yapılan 24. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminde seçildiği kaydedilerek, "Dosya kapsamına göre, sanığa yüklenen ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olan suçun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 83/2. maddesinde işaret edilen ve 14/2. maddesinde gösterilen temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması niteliğindeki suçlardan olduğu, yasama dokunulmazlığının istisnası kapsamında kalan bu suç bakımından yargılama yapılmasına ve temyiz incelemesine engel bir durumun bulunmadığı anlaşılmıştır" denildi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Zana'nın 10 yıllık cezası bozuldu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Kemal Ağrı 09 Ocak 2014 00:15 Bu Mahkemelerin yanlı kararları nedeniyle halkı, yargının adalet dağıtmasında endişeye sevk ediyor.Bu tutumdan özenle kaçınmak lazım adalet duygusu zedelendimi devlete olan inançta kayb olur.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Leyla Zana
LEYLA ZANA KİMDİR?

Leyla Zana, 14 yaşında iken bölgenin büyük ailelerinden birinin oğlu olan Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana ile evlendi ve Diyarbakır'a yerleşti. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında tutuklanarak cezaevine giren Mehdi Zana Diyarb

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro