YAZARLAR

Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

suleyman@internethaber.com @slymnoz rss Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2017 04:15 - Güncelleme: 09 Ekim 2017 04:40

Vize ve rest

Hani futbolda, "gelişine vurmak" diye bir tabir vardır ya. ABD'nin aldığı vize yasağı kararına Türkiye'nin verdiği tepki de aynen böyle oldu.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklama yapmasına bile gerek kalmadı. Washington Büyükelçiliğimiz, küstahça davranışa birebir cümlelerle cevabı yapıştırdı! 

Vallahi ne yalan söyleyeyim, son zamanlarda böyle keyiflendiğimi hatırlamıyorum. 

Sanırım, geldiğimiz noktada, "Amerika neyin intikamını alıyor?" sorusunu sormamız gerekiyor. Bu soruya verecek birden fazla cevap var. 

1- S 400 füzelerinin Rusya'dan alınmasına yönelik itirazlara aldırış etmedik. 

2 - ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yapıyormuş gibi görünen Fetö'cü haşhaşi Metin Topuz ile birlikte 12 Amerikan vatandaşını yakalayıp hapse attık. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deyimiyle, papazlar arasında takas istedik.

3 - Büyükada'da yeni bir darbenin planlamasını yapan yabancı ajanları bir baskın sırasında yakalayıp hapse gönderdik. Yapılan serbest bırakın çağrılarına rağmen iddianame hazırladık. 

4 - 40 yıllık Fetö hayalleri sona erdi. 15 Temmuz'da gizlice destekledikleri darbe girişimi başarısız oldu. 100 yıllık Büyük Kürdistan hayalleri Türkiye, İran, Rusya ve Irak'ın ortak ambargosu ile boşa çıktı.

5 - Dile kolay. 3 bin tır dolusu silah yardımı yaptıkları PKK'nın oluşturmaya çalıştığı koridorunu tarumar etmek üzere Idlib'e harekat düzenlememiz. Idlib'den sonra Afrin ve Rakka'ya uzanacağımızı açıklamamız.

6 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'a verdiği desteğin yanısıra, İran'a yaptığı seyahat ve kurduğu sıcak ekonomik ilişkiler. 

Daha başka gerekçeler de var ama, uzun uzun yazmanın lüzumu yok.

Enterasan olan şu. Düne kadar yüzümüze gülerek, "Dostuz, müttefikiz" diyerek kuyumuzu kazan ABD ilk kez açıktan düşmanlık yapmaya başlıyor. 

Bir başka deyişle, yıllardır bahsini ettiğimiz "Üst akıl" fazlasıyla kudurmuş olacak ki kendini deşifre etme mecburiyeti hissediyor. 

Sormamız gereken ikinci soru ise, bundan sonra ne olacağı ve nelerin yaşanacağı...

İçimizdeki Conilere müjdem şu ki bu durum beraberinde bir savaşı getirmeyecek. Devlet Bahçeli, "84 Pensilvanya, 85 Alaska" falan da demeyecek.

Kısa sürede Katar'a uygulanan ambargo benzeri bir karar da çıkmayacak. Boşuna hararet yapmayın! Hasretle beklediğiniz iPhoneX gelecek, hiç endişe etmeyin!

Alınan karar, siyasi karardır ve bundan sonra atılacak çeşitli adımlar olacak. Türkiye ABD'den, ABD de Türkiye'den yumuşama anlamında bazı adımlar atmasını isteyecek. 

Kişisel tahminimi soracak olursanız yaşanan bu durumun, Trump ile ters düşmeye başlayan ABD Dışişleri Bakanı'nın istifasıyla sonuçlanabileceğini düşünüyorum. Hatta ABD'de ciddi bir otorite boşluğuna neden olan ve istenmeyen adam ilan edilen Trump'ı bile hiç beklemediği bir kabusa sürükleyebilir. 

ABD Ortadoğu'da nereye el atarsa atsın, karşısına Türkiye, Rusya ve İran çıkıyor ve çıkmaya devam edecek. Üç ülke arasında ABD ile müttefik olan sadece Türkiye varken, ABD'nin Türkiye'yi Rusya ve İran saflarına itip düşmanlaştırması pek akıllıca bir davranış olmaz.

Anlayacağınız, vizelerin askıya alınması kararı bir blöf veya şantajdan ibaret. 

Bu blöf ve şantaj kısa vadede Türkiye'yi elbette etkileyecek. Dolar yükselecek, borsada oynama olacak lakin ülke olarak bununla başa çıkacak kadar güçlüyüz, endişeniz olmasın. 

Meseleyi güya realist çerçeveden ele alıp, Amerikancı yorum yapanların şunu iyi anlaması gerekiyor: Özgürlüğün bir bedeli vardır ve bu bedel ne olursa olsun ödenmelidir!

Bu arada...

Türkiye'nin çektiği rest sonrası bazı internet gazetelerinde ve sosyal medyaya bazılarının "dolar yükselecek" diye, "borsa çökecek, batacağız" diye ağlaştığına şahit oldum.

Bir tekinin bile onurdan, haysiyetten ve milli duruştan bahsetmemesi ne acı!..

Son olarak...

Haber gece yarısı geldiği için CHP ve diğer kronik muhaliflerden henüz yorum gelmedi. 

Ama ne diyeceklerini az çok tahmin ediyorum. Türkiye'yi suçlayıp, ABD güzellemesi yapacaklarına adım gibi eminim!

Az sabredin, birazdan damlarlar!

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN:
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Vize ve rest yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR55 YORUM
  • misafir 10 Ekim 2017 08:30 DEAŞ'ın kaçırdığı askere şehitlik ünvanı verildi

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Süleyman ÖZIŞIKDİĞER YAZILARISüleyman ÖZIŞIK
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro