eposta yazdır zoom+ zoom-

TSK'dan ÖSO'ya talimat! Hazır olun

TSK'dan ÖSO'ya talimat! Hazır olun

SURİYE 'de Beşar Esad ve Rusya’nın İdlib’e yönelik bombardımanı devam ederken TSK’dan Afrin, Azez, Cerablus, El Bab ve Çobanbey hattındaki ÖSO birliklerine, “askeri sevkiyata hazır olun” talimatı gitti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 10-09-2018 10:11 - Güncelleme: 10-09-2018 10:11

Suriye sınırındaki tank ve zırhlı sayısı da 2 katına çıkarıldı. Türkiye, Esad’ın çıkarları için İdlib’de sivillerin katledilmesine seyirci kalmayacak. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı bölgeleri ve İdlib hattındaki Türk askeri sayısı 30 bini geçti. Son 15 günde sınırda konuşlu zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarıldı. Stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi. Bölgede 50 bin savaşçısı bulunan ÖSO'ya hazır olun talimatı verildi.

Rusya ve Esad güçleri İdlib'e yönelik bombardımanları arttırdı. Son 2 günde 58 nokta vuruldu. Cisr el Şugur, Sahlel Gab ve Morek bölgelerinde yoğunlaşan kara ve hava bombardımanlarında çoğu sivil 29 kişi hayatını kaybetti. Türkiye ise tansiyonun her dakika yükseldiği bölgeye dönük askeri önlemlerini arttırıyor. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı bölgeleri ve İdlib hattında konuşlu 12 gözlem noktası ile birlikte sınırdaki Türk askeri sayısı 30 bini geçti. Hatay’da sınır noktalarında görevli birliklere takviye olarak askeri araç sevkiyatı sürüyor. TSK unsurları ile diğer istihbarat ve güvenlik güçleri, olası bir hareketlilikte İdlib'den gelecek göç dalgasını Suriye toprakları içinde karşılayacak.

SINIRDA TEYAKKUZ: Türk Silahlı Kuvvetleri, Yayladağı ve Atme arasında sınır kalkanı oluşturdu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında görev alan birlikler İdlib sınırına sevk edildi. Son 15 günlük süreçte sınır hattında konuşlandırılan zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarılırken, stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi. Afrin, Azez, Cerablus, El Bab, Çobanbey, Mera ve Savran hattındaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarına “hazır olun” emri verildi.

50 BİN SAVAŞÇI HAZIR: ÖSO'ya gönderilen talimatta asker sayıları, silah ve mühimmat miktarlarını rapor olarak sunmaları ve askeri sevkiyata hazır olmaları istendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde oluşturulan Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib'e nakledilecek. İdlib’de tüm grupların birleşmesi ile oluşan ‘Vatan Cephesi’ çatısı altında da 30 bin savaşçı bulunuyor.

SEYRETMEYECEĞİZ: Uzmanlar Hatay sınırı ve Suriye içlerinde devam eden hareketliliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘seyretmekle yetinmeyeceğiz’ açıklamasıyla paralel değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Şah-Fırat Operasyonu Komutanı Emekli General İhsan Başbozkurt, Esed’in Dera ve Guta vahşetini İdlib’te tekrar edemeyeceğini, Türkiye’nin barış merkezli yapıcı çabalarının dikkate alınması, aksi halde herkesin ağır bedel ödeyebileceğini vurguladı.

TÜM SEÇENEKLER MASADA: Terör ve Güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ ise sınır hattındaki hareketliliğin sadece savunma faaliyeti olmadığını, olayın taarruz boyutu da taşıdığını belirterek “İdlib üzerinden yürütülen savaş, Afrin ve Fırat Kalkanı’na yönelik kirli emelleri de bünyesinde barındırıyor” diye konuştu. TSK için tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Başbuğ, Erdoğan’ın “seyirci kalmayacağız’ ifadesini de değerlendirerek, bu sözün sahada tam anlamıyla uygulanacağını dile getirdi.

İdlib nerede şu anda kimin elinde? İdlib'in son haritasına bakın!

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN TSK'dan ÖSO'ya talimat! Hazır olun haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • k.k.k 10 Eylül 2018 10:45 Biz ne ABD ne Rusya ne Suriye ne de İran'a güvenmeliyiz. Biz sınırlarımıza tankları, topları ve askerleri yığalım. 10 km yaklaşan her yabancı cismi ( uçak, helikopter, vs... neyse ) angajmana göre bildiri yayınlayıp vuralım. ABD 20.000 tır dolusu silah yığdı Fırat'ın batısına ! Şayet Rusya ve İran samimiyse, Suriye ve biz de işin içine girip PYD ve YPG'yi temizlemek için topyekün saldırı yapalım Fırat'ın doğusuna ! Böylece ABD'yi de bu bölgeden söküp atmış oluruz... Suriye'nin toparlanması için, bölgeden YPG ve ABD'nin temizlenmesi şart. Sen kimsin yahu 20.000km'den gelip güvenlik sağlıcaksın bölgede ! ABD, MABEDE dinlemeden Allah ne verdiyse orayı vurmak lazım...

    CEVAP YAZ 0 0
  • Misafir 10 Eylül 2018 17:10 savaş başladı mı Gaye kaybolur, herkes birbirine girer. İsrail-İngiltere ve ABD'nin yapmaya çalıştığı o.

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro