eposta yazdır zoom+ zoom-

Taşerona kadro KHK ile nasıl verildi? Bakan detayları açıkladı

Taşerona kadro KHK ile nasıl verildi? Bakan detayları açıkladı

Taşeron işçilere KHK ile kadro nasıl verilecek? KHK'daki taşeron düzenlemesinde neler var? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşerona kadro konusunda son dakika açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-12-2017 13:05 - Güncelleme: 24-12-2017 13:05

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, 696 sayılı KHK'daki taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda istihdamı düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı Editör Masası'na katılan Sarıeroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

- Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yapmıştı. 450 bin kişi şuanda kamuda çalışan, 4 aşamalı çalışma yaptık. 

- Mahalli idarelerimizin birlikleri, kamuda mevsimlik geçici işçi olarak çalışan kardeşlerimiz, özelleştirme ile gelen kardeşlerimiz ile ilgili bir paket.

- Merkezi bütçe ile düzenlemeleri kabul ettik. Bütçe çalışmaları sırasında görüşülen, herkesin görüşlerini paylaştığı herkes kapsama girmiş bulundu.

450 BİN KİŞİ SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA ALINACAK: Atatürk Orman Çiftliği gibi TİGEM'ler ek bir listede görmüştür arkadaşlarımız. Düzenleme kapsamında 450 bin kişi şartsız, yaş kriteri olmadan, eleme anlamı taşıyacak hiçbir düzenleme olmadan kadroya geçecek. Kardeşlerimizin içi de rahat olsun.

Taşerona kadro tamam! Taşeron işçiler KHK ile kadroya girdi...

SINAV OLACAK AMA ELEME AMAÇLI DEĞİL:  Emekli olanlar dışında 450 bin kişi sınav olacak, hepsini inşallah kadrolu işçi olarak 4 (D) statüsündeki istihdamını sağlayacağız. Sınavı mevcut düzenleme gereği koyduk, eleme amaçlı değil.

Yaptığımız işin büyüklüğünü şöyle ifade etmem gerekiyor. Mevcutta 140 bin işçi çalışıyor. 450 bin işçiyi direkt sürekli işçi kadrolarına almış oluyoruz. Önemli ve büyük bir çalışma. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Belediye boyutu önemli. Bu çalışmayı sayın Cumhurbaşkanımız ilan ettikten sonra Alo 170 üzerinden geri dönüşler aldık. Sadece belediyelerimizdeki kardeşlerimizin soru işaretleri vardı. Bunları da giderici düzenleme gerçekleştirdik.

Bugün Cumhurbaşkanımız da bir açıklamada bulundu. Belediyelerimizde çalışan hizmet alım ihalesi kapsamında belediyelerimizin iktisadi teşekküllerinde işçi kadrolarına alıyoruz. Daha ileri bir düzenleme yapıyoruz, hizmet alımlarının tamamını, park bahçe ve temizlik ile ilgili ihaleleri belediyelerden kaldırıyoruz.

TAŞERONLA ÇALIŞMAYI KALDIRIYORUZ: Yine belediye iktisadi teşekkülleri içerisindeki yüzde 50 + ortak olduğu düzenlemelerde taşeron çalışmayı kaldırıyoruz. Kamu işçilerimizle protokol gerçekleştiriyoruz.

Taşeron işçilere kadro ile ilgili flaş açıklama! Kadroya nasıl alınacaklar?

2 OCAKTA YÜRÜRLÜKTE: Şuan zaten kamuda istihdam etmek için aldığımız kardeşlerimiz yıllardır görevlerini yapan kişiler, bu anlamda da hiçbir sıkıntıya kapılmasınlar. Taşeron sınavına hazırlık sınavları kursları açılmış. Asla buralara gitmesinler. Yaptıkları işle alaklı bir sınava girecekler. 2 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlememiz. Bu ihaleler kapsamında kardeşlerimizin başvurularını alacağız.

ÜCRETTE ARTIŞ SÖZ KONUSU OLACAK: Ücretler de konuşulanlardan birisi. Sendikalı kardeşlerimiz var. Toplu sözleşme mevcutta söz konusu. Yıllık brüt olarak 4 bin 621 TL, asgari ücret değişince bu rakam da artmış olacak. Yılda 4 parçada vereceğiz. tüm kadroya geçen kardeşlerimizin ücretinde de bir artış söz konusu olacak.

KIDEMLERİYLE BİRLİKTE GEÇİŞ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Kıdemleriyle birlikte geçişlerini gerçekleştireceğiz, o anlamda da çalışanlarımızın içi rahat olsun. Kıdem kazanılmış bir haktır.

SÖZLEŞMESİ ASKIDA OLANLAR

Doğum iznine gidenler, askerlik için ayrılmış, sözleşmesi askıda olanlar ya da sağlık raporuyla belirli süre çalışma alanından uzak kalmış olanlar da kapsamımızda.

Şu an askerde olanların hakları baki. İnşallah geldiklerinde, başvurularını yaptıklarında, onlar ya da doğum izninde olanlar devam edecekler. Daha da ilerisini yaptık. Şimdi doğum iznine giden ya da askerliğe giden kardeşlerimizin yerine bakan geçici çalışan kişiler de var. Onları da kadroya aldık.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taşerona kadro KHK ile nasıl verildi? Bakan detayları açıkladı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • KİT Taşeronu 27 Aralık 2017 18:53 696 Sayılı KHK de KİTler için verilmez demiyor arkadaşlar. Madde 127 ilk parağraf son virgülden sonra “ anılan liste kapsamındaki diğer idareler için ise kendi bütçelerinden karşılanan 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuaattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından 04.12.2017 tarihi itibarıyla çalıştırılmakta olanlar” demekte yani örneğin TCDD’ deki güvenlikçi kadro alması lazım.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro