BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  DÜNYA

'İsrail, Müslüman mirasını yok etmek istiyor'

KUDÜS üzerindeki zulmü bir türlü bitmeyen İsrail'in kurucusunun torunu Miko Peled, İsrail'in Kudüs'ün Müslüman mirasını yok etmek istediğini söyledi.

Abone ol

Dedesi İsrail'in kurucusu, babası İsrailli general olan Miko Peled, Kudüs ve Filistin'le ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. İsrail’in, Kudüs’ün tüm Müslüman mirasını silmeye çalıştığını vurgulayan Miko Peled, “İnsanlık adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çalışmaktan gurur duyarım. Erdoğan Müslümanların gerçek dostudur” dedi.

Sabah'tan Şebnem Bursalı'nın haberine göre, dedesinin, babasının ve ailesinin bir çok üyesinin Siyonist olduğunu aktaran Miko Peled, "Yolculuğum ve araştırmalarım, beni, Siyonizmin yerleşimci-sömürgeci bir ideoloji olduğu sonucuna ulaştırdı ve yine Siyonizm'in ırkçı ve şiddet yanlısı olduğunu gösterdi. Arap ülkesi olan Filistin'de, bir Yahudi devletinin kurulması için herhangi bir meşruiyet olduğunu kabul edemem. Etnik temizlikte, toprak hırsızlığında ve soykırımda, meşruiyet olduğunu kabul edemem" dedi. Kudüs'te doğan Peled, "Bu ülkeye 'İsrail' demek bile, Filistinlilere karşı Siyonistlerin işlediği korkunç suçları meşrulaştırıyor ve bu yüzden doğduğum ülkeye Filistin diyorum" ifadelerini kullandı. Peled Kudüs duruşunu Sabah'tan Şebnem Bursalı'ya anlattı.

 "Generalin Oğlu" isimli kitabınızda İsrail hükümetinin, milyonlarca Filistinliyi bir avuç arazide yaşamaya doğru ittiğini söylüyorsunuz. Neden?
- İsrail Devleti'nin üzerine kurulduğu Filistin, Siyonist ideolojisine göre Yahudi halkına aittir. Bu bir ırkçı anlayış ve ben bunu kabul edemem. İsrail devletinin hedefi şurada veya burada bir toprak parçasını almak değil, tüm ülkeyi alıp Filistin halkını yok etmektir. Vicdanı olan bütün insanların bu anlayışa karşı çıkmasının bir görev olduğunu düşünüyorum. Filistinliler saldırıya uğrarken, evleri ve arazileri ellerinden alınıp suya bile muhtaç yaşarken, biz İsrailliler havuzlu evlerimizde oturuyoruz. Yanlış yanlıştır!

 İsrail ve Kudüs'te engellemeyle karşılaştınız mı? Büyükbabanız sebebiyle sahip olduğunuz VIP kartınızı geri alabilirler mi?
- Kudüs'e sürekli seyahat ediyorum. Hiç problem yaşamıyorum ama bu ailevi geçmişimden dolayı değil. Israil bir Yahudi devleti ve ben de bir Yahudiyim ve geri alamayacakları haklara sahibim. Ancak İsrail sadece Yahudiler için demokratik. Filistinli kardeşlerim bu haklardan mahrum.

 Beyaz Saray'ın önünde, Filistin kefilesiyle Kudüs'ün Filistinlilere ait olduğunu savundunuz.
- Evet bu etkinlikte yaklaşık 3 bin kişi vardı. Trump, en güçlü şekilde feshedilmesi gereken, pervasız bir açıklama yaptı. Bir Yahudi olarak ve Kudüs'e evim diyen bir insan olarak buna karşı sesimi yükseltmek zorundayım. İsrail Filistinlileri öldürmeye çalışıyor ve şehrin tüm Müslüman mirası ile tarihini silmeye çalışıyor. Bu da Cenevre Sözleşmesi'nce "soykırım"dır. Ben bu şehrin diğer azınlıklarla birlikte eşsiz karakterini oluşturan, Müslüman bir şehir olarak kalması gerektiğini düşünüyorum.

Öldürülmekten korkuyor musunuz?
Öldürülmekten korkmuyorum, Filistinli kardeşlerimin öldürülmesinden korkuyorum. Geceleri beni ayakta tutan düşünceler bunlar.

 Türk halkı bir gün kitabınızı okuyabilecek mi? Ve ne zaman?
- Şu anda BAU ile çalışıyorum ve her iki kitabımın da çok yakın bir zamanda çevirisinin olacağını umuyoruz. Ikinci kitabım "Adaletsizlik, Kutsal Topraklar Beşlisi'nin Hikâyesi", Sayın Erdoğan'ın yardımcı olmaya çalıştığı bir hikâye olduğunu düşünüyorum. Amerika'daki en büyük Filistin Vakfı olan "Kutsal Topraklar Vakfı'nın" birer parçası olan ve Amerika'da yaşayan beş iyi Filistin'li adamın hikâyesi. Fakat 11 Eylül sonrasında, özellikle Hamas'a yardımcı olmakla itham edilip kapatılmışlardı. Aslında suçlamaların aslı astarı yoktu fakat her biri hüküm giydirildi ve federal hapishaneye gönderildiler, bu adamlardan ikisi 65 yaşında. Obama döneminde, Türkiye veya diğer bir dost ülkeye gönderilmelerine yönelik karar değişikliği çabaları oldu. Bana göre Sayın Erdoğan tam da bu zamanlarda bu iyi adamlara yardımcı olmak istedi ama Obama hiçbir şey yapmadı..

ÖNCEKİ HABERLER
Taşeron işçilere kadro ile ilgili flaş açıklama! Kadroya nasıl alınacaklar?
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı metroya biniyor! Bakın o isim kim?..
AK Parti anketi! Ekonomi ilk kez en önemli sorun çıktı...
Flaş gelişme! 2 gazete, 7 dernek, 7 vakıf kapatıldı...
Taşerona kadro tamam! Taşeron işçiler KHK ile kadroya girdi...
Son dakika! FETÖ'cü tutuklulara tek tip kıyafet zorunlu oldu!
Son dakika! İki yeni KHK yayınlandı! Binlerce ihraç var...
24 Aralık 2017 pazar günü hangi gazete hangi manşeti attı?
Bitlis için şiddetli kar uyarısı okullar tatil olacak mı?
Muş 5 günlük hava durumu okulları tatil ettirecek kar yağışı
Yorumlar 5 yorum