BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

AK Parti anketi! Ekonomi ilk kez en önemli sorun çıktı...

AK Parti’nin belirli aralıklarla yaptırdığı anketlerin sonuncusunda, "en önemli sorun" listesinin zirvesine "ekonomik sıkıntı" yerleşti. Daha önceki tüm anketlerde terör birinci sırada çıkarken, ilk kez ekonomi birinci sıraya yerleşti. Vatandaş, işsizlik ve hayat pahalılığından şikâyetçi.

Abone ol

AK Parti Genel Merkezi’nin gündemdeki sorunlara vatandaşın bakışını belirlemek ve hükümet politikalarını yönlendirmek için düzenli olarak yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında, bu kez dış politika ve ABD ilişkileri ön plana çıktı. 

ABD ile Türkiye ilişkilerinde son aylarda yaşanan gerginlik ve hükümetin tutumu, vatandaşlara soruldu. Kudüs krizi yaşanmadan önce yapılan, ABD’nin özellikle Suriye politikaları ve YPG’yle olan ilişkisinin sorgulandığı araştırmada, vatandaşlardan destek geldi.

ABD POLİTİKASINA DESTEK: Hürriyet'in haberindeki araştırmaya göre, hükümetin son dönemde ABD’yle olan ilişkilerine ve yürütülen politikaya destek verenlerin oranı yüzde 58 çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 36’sı hükümetin politikalarına destek vermediğini dile getirirken, yüzde 6’sı ise fikri olmadığını ifade etti.

TERÖR SORUNUNU TAHTTAN İNDİRDİ: Yapılan araştırmada, ülkenin sorun sıralaması da değişti. Yıllardan beri en önemli sorun terör, ekonomi ve dış politika şeklinde sıralanırken, ilk kez bu sıralama değişti. Ekonomi, Türkiye’nin öncelikli sorunu olarak ilk sıraya yerleşti. Terör ikinci, dış politika üçüncü oldu.

İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI: Ekonomiye yönelik şikâyetlerde artış yaşanırken, çoğunlukla işsizlik ve hayat pahalılığı gibi başlıkların öne çıktığı saptandı.

BELEDİYE SORULARI: Parti, son aylarda AK Parti belediyelerinde yapılan operasyonu da sordu. Belediyelerde yapılan değişim kararına yüzde 65 destek geldi. Ancak AK Parti, istifa ettirilen belediye başkanlarının bulunduğu iller ve ilçelerle ilgili olarak ayrı bir araştırma yapma kararı aldı. Bölgesel olarak yaptırılacak bu araştırmada, yaşanan değişimden sonra vatandaşların memnun olup olmadığı sorulacak. Özellikle belediye icraatlarıyla ilgili memnuniyet saptanacak ve yeni kararlar alınacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Flaş gelişme! 2 gazete, 7 dernek, 7 vakıf kapatıldı...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Flaş gelişme! 22 Subayın rütbesi geri alındı!
Son dakika! FETÖ'cü tutuklulara tek tip kıyafet zorunlu oldu!
Son dakika! İki yeni KHK yayınlandı! Binlerce ihraç var...
Bitlis için şiddetli kar uyarısı okullar tatil olacak mı?
Muş 5 günlük hava durumu okulları tatil ettirecek kar yağışı
Meteoroloji Ağrı için uyardı şiddetli kar yağışı okullar tatil mi
Ardahan hava durumu fena kar kapıda okullar tatil olacak mı?
Kars hava durumu okulları tatil ettirecek kar yağışı
Yorumlar 31 yorum