eposta yazdır zoom+ zoom-

Selahattin Demirtaş Diyarbakır'dan aday olacak iddiası!

Selahattin Demirtaş Diyarbakır'dan aday olacak iddiası!

Siyasi partiler Mart 2019 yerel seçim için adaylarını belirlerken HDP'den bomba bir hamle geldi. HDP, Edirne Cezaevi'nde iki yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı Diyarbakır Büyükşehir Belediye adaylığı için düşünüyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-11-2018 09:14 - Güncelleme: 19-11-2018 09:14

HDP'de yerel seçimler için aday belirleme çalışmaları sürüyor. Partinin yetkili organlarında başvurular değerlendirilirken, kulislerde Diyarbakır için 2 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aday gösterilebileceği konuşuluyor.

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren HDP'de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da adı konuşuluyor. Parti kulislerine göre Demirtaş hakkında verilmiş bir hapis cezası var, ancak bu ceza kesinleşmediği için adaylığına engel bir durum yok. Demirtaş'ın adaylığının partiye büyük heyecan katacağı değerlendirmeleri yapılıyor. HDP yerel seçim gündemiyle yaptığı MYK, Parti Meclisi ve il eş başkanları toplantılarını tamamladı. Toplantılarda yerel seçim stratejisi, doğu ve batıda ittifak olasılıkları konuşulurken aday başvuru süresi için de takvim oluşturuldu. 

VAN VE DİYARBAKIR GİBİ ŞEHİRLER ÜZERİNDE DURULUYOR: Gazete Duvar'ın haberine göre, HDP, kayyım atanan büyükşehir ve il belediyelerini alma konusunda kararlı. Bu illere adaylar belirlenirken kayyım ihtimali dikkate alınacak. Bu çerçevede kazanılabilecek belediyeler olan Van'da Celal Doğan, Diyarbakır'da Ahmet Türk gibi isimler üzerinde duruluyor.

15-20 BELEDİYE ETKİLENEBİLİR: Yerel seçimlerle ilgili hazırlanan fizibilite çalışmalarına göre kayyım atanan belediyeleri yeniden kazanmak mümkün. Ayrıca bu belediyelerin üzerine aralarında illerin de bulunduğu 15-20 belediye başkanlığı eklenebileceği değerlendirmeleri yapılıyor. İl düzeyinde alınabileceği konuşulan kentler Kars, Ardahan ve Bingöl. Doğru strateji izlenirse bu üç ilden özellikle Kars'ta şansın yüksek olduğu konuşuluyor.

DİYARBAKIR İÇİN DEMİRTAŞ ÖNERİSİ: HDP'de en çok merak edilen belediye başkan adaylarından biri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gösterilecek isim. Parti kulislerine göre, Edirne Cezaevi'nde 2 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ismi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için 'ciddi ciddi' konuşuluyor.

ALDIĞI CEZA ADAY OLMASINA ENGEL DEĞİL: Demirtaş çözüm sürecindeki 2013 Nevruz'unda yaptığı konuşmalar nedeniyle geçtiğimiz Eylül ayında 4 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Daha sonra Demirtaş hakkında verilen bu karar temyiz edildi. Karar kesinleşmedikçe Demirtaş'ın ilk mahkemede aldığı ceza aday olmasına engel değil. Parti kulislerine göre Demirtaş'ın aday ilan edilmesi partiye büyük heyecan katar. Ancak Demirtaş'ın bu süreçte cezası kesinleşirse adaylığı düşer.

AİHM BAŞVURUSU 20 KASIM'DA SONUÇLANACAK: Bu arada 2 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş'ın AİHM'deki başvurusunun 20 Kasım'da karara bağlanacak. Bu tarihin açıklandığı gün Demirtaş da avukatları aracılığıyla kullandığı sosyal medya hesabını yeniden harekete geçirdi. Demirtaş'ın her pazartesi günü sosyal medya hesabından paylaşım yapacağını açıklaması, mesajında "Seçim bitti, ketıl sustu" denilmesin sonra" sözleri de adaylık iddialarını güçlendirdi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Selahattin Demirtaş Diyarbakır'dan aday olacak iddiası! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • ANGARALI 20 Kasım 2018 00:00 Güzel olur...zeki...nüktedan...rakibini..kızmadan...kükremeden mat eden zeki ve kıvrak bir beyin...

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro