eposta yazdır zoom+ zoom-

Neden Biji Erdoğan-Biji Davutoğlu olmadı?

Neden Biji Erdoğan-Biji Davutoğlu olmadı?

Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır bugünkü köşesinde AK Parti hükümetinin Kobani politikasını eleştirdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-11-2014 11:23 - Güncelleme: 23-10-2015 17:02

Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır, Radikal yazarı Cengiz Çandar'ın dün köşesine taşıdığı "Biji Obama" ve "Her Biji Obama" ifadelerini bugünkü köşesine taşıdı ve sordu:

"Neden Biji Erdoğan veya Biji Davutoğlu olmadı?"

Çakır, Kobani sınırındaki Kürtlerin ABD'ye tavırlarına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Görüldüğü gibi Kobani direnişiyle birlikte duyar olduğumuz "Biji Obama" sloganının ardında elerin komplolar aramak çok anlamlı değil. Kobani'de (IŞ)İD'in kazanmasını istemeyenler, kenti savunan güçlere kim yardım ediyorsa onu alkışlıyorlar."

Çakır'ın yazısının devamı şöyle:

"...

2 ayı aşan (IŞ)İD kuşatmasını sınır boyunda yürekleri ağızlarında izleyen Kürtler pekâlâ "Biji Erdoğan" veya "Biji Davutoğlu" da diyebilirlerdi. Ancak Ankara başından itibaren, gerek (IŞ)İD'i, gerek PYD/YPG'yi, buna bağlı olarak KCK/PKK'yı, ABD'nin öncülük ettiği uluslararası koalisyonu ve nihayet bütün bunlardan hareketle Kobani'yi yanlış okudu.

ÖNCE SİLAHLANDIRIP SONRA SİLAHSIZLANDIRMA

Bu yanlış okumanın Türkiye'deki çözüm sürecine de, 6-7 Ekim olaylarında gördüğümüz gibi olumsuz etkileri olduğu açık. Örneğin, dün değindiğim gibi hükümet, Kobani konusunda farklı bir tutum izlemiş olsaydı PKK'nın Türkiye'deki silahlı güçlerinin yarım kalan çekilmesi de pekâlâ tamamlanabilirdi. Gelinen noktada çözüm sürecinin ana hedeflerinden olan "PKK'nın silahsızlandırılmasıyla orta vadede ulaşabilmek mümkün görünmüyor. Hatta tam tersi bir durumla karşı karşıyayız:

Suriye ve Irak'taki (IŞ)İD tehdidi, silahlardan arındırılmış değil tam tersine daha iyi silahlandırılmış bir PKK'yı dayatıyor. Bunun çok kolay olmayacağı muhakkak. Nitekim Ankara'nın özel olarak Kobani, genel olarak Rojava konusundaki en büyük kaygısı, PYD/YPG'nin (IŞ)İD'e karşı üstünlük sağlamasının birçok açıdan PKK'yı güçlendireceği gerçeğiydi. Bu da çözüm sürecindeki güçler dengesini PKK lehine iyice bozabilirdi. Acaba şu aşamadan sonra Rojava'da Ankara'nın kaygı ve tereddütlerini giderebileceği formüller bulunabilir mi? Evet, Kobani'ye peşmerge takviyesiyle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) devreye sokularak PYD'nin etkinliği bir ölçüde azaltıldı. Ama bunun Ankara için yeterli olmayacağı açıktır. Eğer Başbakan Davutoğlu'nun altını çizdiği gibi çözüm sürecinin yüzde 100 "yerli" olması isteniyorsa hükümetin Kürtlere, özel olarak Kobani, genel olarak Rojava'da "yabancı" güçlere ihtiyaç duymayacakları ortamları sunması gerekir. Şunda anlaşmak lazım: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk kamuoyunda genellikle tasvip edilen "Kobani niye önemli? Bizi niye bu kadar ilgilendiriyor?" çıkışları Kürtlerin büyük kısmında rahatsızlık yaratıyor. Kobani'de savaşırken hayatlarını kaybeden kadın-erkek gençlerin Türkiye'nin dört bir tarafında kaldırılan cenazeleri, sivillerin günlerdir sınır boyunda nöbet tutuyor olması bunun kanıtı.

KAMU DÜZENİ MESELESİ

Son olarak, PKK'nın kırsal alandaki silahlı varlığından ziyade kent merkezlerindeki milis yapılanmalarının hükümet için öncelikli sorun haline geldiğini sık sık yapılan "kamu düzeni" vurgularından anlıyoruz. Bu bağlamda, hakkında epey spekülasyon yapılan YDG-H adındaki "gençlik" yapılanmasının hem Kandil, hem de İmralı'nın pazarlık gücünü epey artırmış olduğunu kabul etmek gerekiyor. Kandil'den kafa karıştıran açıklamalar gelse de taraflar çözüm sürecini kaldığı yerden sürdürmekte anlaşmış görünüyorlar. Eğer karşılıklı güvensizliği azaltacak adımlar atılabilirse zor gözüken eşikleri aşmak pekâlâ mümkün olacaktır.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Neden Biji Erdoğan-Biji Davutoğlu olmadı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • SINIR TANIMAYAN SINIR 20 Kasım 2014 16:58 T.C. içinde sınırsız güç gösterisi yapabilirsin..ama dışarıda SINIRLI GÜÇ İLE SINIRSIZ İŞLERE GİREMEZSİN..DAVUTOĞLUNUN DIŞ İŞLERİNDEKİ BECERİKSİZLİĞİNİN NEDENİ BUYDU,SINIRLI GÜCÜ İLE SINIRSIZ İŞLERE KALKIŞTI,T.C. Yİ REZİL ETTİ..

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ruşen Çakır
RUŞEN ÇAKIR KİMDİR?

Vatan Gazetesi'nin etkin yazarlarından Ruşen Çakır, NTV'deki Yazı İşleri programı ile zihinlere kazındı. NTV'deki görevine son verilen Ruşen Çakır, Galatasaray Lisesi mezunu. Gazeteciliğe 1985 yılında Nokta Dergisi'nde başladı. Sır

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro