eposta yazdır zoom+ zoom-

Münbiç mutabakatı! Süleyman Şah evine dönüyor!

Münbiç mutabakatı! Süleyman Şah evine dönüyor!

Türkiye ile ABD arasındaki Menbiç mutabakatında Süleyman Şah Türbesi'nin de olduğu ortaya çıktı. Mutabakata göre Süleyman Şah türbesi eski yerine geri taşınacak...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-06-2018 09:06 - Güncelleme: 06-06-2018 13:32

TÜRKİYE ile ABD’nin mutabakata vardığı Münbiç planında Süleyman Şah Türbesi de bulunuyor. Şubat 2015’te Şah Fırat operasyonu ile Eşme köyüne getirilen türbe, bölge PKK’dan temizlendikten sonra Karakozak’taki eski yerine taşınacak. Mutabakata göre Türkiye ve ABD, Münbiç’te 11 gözlem noktası kuracak. 6’sı TSK’ya, 5’i Pentagon’a ait olacak.

MENBİÇ'TE GÖZLEM NOKTALARI KURULACAK.. Münbiç'in PKK'dan temizlenmesine dair ABD ile Türkiye arasında varılan mutakabata göre kent genelinde gözlem noktaları kurulacak. Türkiye'nin İdlib'de başarıyla uyguladığı modelin benzeri Münbiç için de geçerli olacak. Yapılan anlaşmaya göre bölgede 11 gözlem noktasının kurulacağı, bunun 6'sının Türk Silahlı Kuvvetleri, 5'inin ise Pentagon'a ait olacağı öğrenildi.

ZORLA TERKEDENLER GERİ DÖNECEK... Terör işgaline tamamen son verilecek stratejik kentte asayiş, eğitim, sağlık, yargı gibi birimler yeniden şekillenecek, PKK'nın işgal dönemine ait tüm kalıntıları ortadan kaldırılacak. Edinilen bilgilere göre Münbiç'te Türkmen, Arap ve Kürtlerden oluşacak yeni bir meclis kurulacak. PKK döneminde yönetimde görev alanların tamamı tasfiye edilecek. İşlemeye başlayan 45 günlük süreçte daha önce PKK'nın tehditleriyle bölgeden ayrılmak zorunda kalan Münbiçlilerin geri dönüşü sağlanacak.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ ESKİ YERİNE DÖNECEK... Horoz, Ebu Galgal, Sulayim, Tışrin, Sırrrin ve Karakozak da örgütten arındırıldıktan sonra Süleyman Şah Türbesi yeniden eski yerine taşınacak. Sürecin devreye girmesiyle dün Suriye genelindeki PKK elebaşıları Tışrin’e gelerek ABD’lilerle toplantı yaptı. Örgüt üst düzey isimlerinin büyük moral çöküntüsü içinde olduğu belirtiliyor.

YİNE TABELA OYUNU... Yeni Şafak'a konuşan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Vecih Cuma, PKK tarafından kurulan askeri ve yerel mecliste görev yapan şahıslara dikkat çekti. Cuma, "Kamışlı, Ayn el-Arab gibi farklı bölgelerden getirilen örgüt mensuplarından Cemil Mazlum, Şervan Derviş gibi üst düzey PKK'lılar Münbiç meclisinde görev yapan isimler. Yeni dönemde bu isimlerle PKK kalıntısı kurumların tamamı tasfiye edecek" dedi.

AÇIK BİR HİLE E OYALAMA TAKTİĞİ... Çavuşoğlu'nun Washington temasları sonrası "Çekiliyoruz" diyen örgütün, Münbiç yönetimini, 2016'daki PKK işgali sonrası kurulan meclise devretmek istediğine dikkat çeken Dr. Vecih Cuma, bu ilanın açık bir hile ve oyalama taktiği olduğunu söyledi. Cuma, "Terör örgütü açıklamasında bahsedilen korsan meclis üyelerinin tamamı PKK yandaşı isimlerden oluşuyor. PKK'nın hedefi ABD himayesinde yine basit kelime, tabela oyunlarıyla Münbiç'te kalmak" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Münbiç mutabakatı! Süleyman Şah evine dönüyor! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR16 YORUM
  • osmaniye 06 Haziran 2018 16:27 Muharrem ince nin dediği gibi; adam sağlığında bu kadar seyahat etmedi.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro