eposta yazdır zoom+ zoom-

Mısır'daki katliamda SON DAKİKA

Mısır'daki katliamda SON DAKİKA

Mısır ordusu Adevviye meydanına girdi. Çatılardan rastgele insanlar tarandı. Ölü sayısı dehşete düşürüyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-08-2013 08:26 - Güncelleme: 27-10-2015 00:28

İNTERNET HABER - Mısır dünya tarihinin gördüğü en kanlı ordu katliamına sahne oluyor. Sabah ezanı ile birlikte Adeviyye Meydanı'na müdahale geldi.

Mısır'da güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı göstericilere müdahalesinde resmi rakamlar 163 kişinin öldüğü, en az 7 bin kişinin yaralandığı bildirildi.

Müslüman Kardeşler ölü sayısının 2200'ü bulduğunu açıkladı.

DARBECİ BAKAN EYLEMCİLERİ SUÇLADI

İbrahim, Mursi destekçilerinin protestolarını dağıtmak isterken göstericilerin ateş açması ve cephanelik bulundurmalarının güvenlik güçlerini şaşırttığını söyledi. İbrahim, göstericilerin yüksek binaların tepelerinden güvenlik güçlerine ateş açtığını ve Müslüman Kardeşler liderlerinin de destekçilerine polis merkezlerine saldırmaları yönünde çağrı yaptıklarını ifade etti. İçişleri Bakanı, olaylarda 43 polisin de öldüğünü söyledi.

YÖNETİMDE ŞOK İSTİFA

Mısır'da yaşanan son olayların ardından Cumhurbaşkan Yardımcısı Muhammed el Baradey, görevinden istifa etti.

Nobel Barış Ödüllü siyasetçi, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a istifa mektubunu sundu. Baradey mektubunda, "Kabul etmediğim ve sonuçlarından korktuğum kararların sorumluğuna daha fazla dayanmak benim için artık iyice zorlaştı" ifadesini kullandı.

a.20130814193619.jpg

HASTANE BASIP CESETLERİ TOPLUYORLAR

Hürriyet ve Adalet Partisi Murat Ali, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesine giren güvenlik güçlerinin, ölü sayısının ortaya çıkmaması için cenazelere müdahale ettiğini belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Mısır'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bakanlar Kurulu, bir ay süreyle 11 kentte her gün yerel saate göre 18:00' ila 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

HABER SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR....

MISIR'IN MERKEZ BANKASI YARIN KAPALI

Merkez Bankası ve tüm borsalar yarın kapalı olacak.

KATLİAM NASIL YAPILDI?

Mısır'da güvenlik güçleri, ordunun yönetime el koymasının ardından Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında 40 günü aşkın süredir gösterilerini sürdüren darbe karşıtlarına bu sabah müdahaleye başladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçleri göstericilerin üzerine rastgele ateş açtı.

300'DEN FAZLA ÖLÜ

misirin-görülmesini-istemediği-katliam-fotoğraflari.jpg

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) liderlerinden Muhammed Bilteci, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliamlarında 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Rabiatul Adaviyye Meydanı'ndaki platformda konuşma yapan Bilteci, Mısırlıları Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarındaki göstericilere destek amacıyla sokaklara çıkmaya çağırdı. Bilteci, "Rabiatul Adaviyye'deki göstericiler üzerine ateş açılıyor. 300'den fazla kişi hayatını kaybetti" dedi. 

Rabiatul Adeviyye Meydanı sahra hastanesineden ölü ayısının 163, yaralananların da 7 bine yükseldiğini açıklanmıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, darbe karşıtı göstericilerin tahliye edilmesi sırasında güvenlik güçlerine mensup 2 kişinin öldüğünü, 9 kişinin yaralandığını belirtmişti.

Gerçek mermiler ve gaz bombalarının kullanıldığı müdahalenin sürmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısı artıyor.

ihvan-ve-müslüman-kardeşler-kizlarini-kaybetti.jpg

2 ÇOCUK BİR DOKTOR DA ÖLDÜ

Darbe Karşıtı Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, saldırıda 2 çocuğun hayatını kaybettiği belirtilirken, Rabiatul Adaviye Meydanında yaralıları tedavi etmeye çalışan bir doktorun da açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiği ifade edildi. 

Rabiatul Adaviye Meydanında darbeye karşı gösterilerde yer alan El Ezher ulemasından yaklaşık 30 kişinin de saldırı sırasında hayatını kaybettiği öne sürüldü. 

Meydandaki sahra hastanesindeki doktorlar, ölen kişilerin kimliklerine ilişkin açıklamanın daha sonra yapılacağını kaydettiler.

misir-katliaminda-3-kişi-yakilarak-öldürüldü-video.jpg

YARALILAR MEYDANDAN ÇIKARTILAMIYOR

Yoğun şekilde gaz bombalarının atıldığı ve silahların kullanıldığı meydandaki yaralıların dışarıya çıkartılmasına izin verilmediği, meydan hastanelerindeki ekipman ve doktorların yetersiz kaldığı, kan kaybından dolayı çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

İçinde keskin nişancıların yer aldığı helikopterlerin meydanların üzerinde alçak uçuş yaptığı, özellikle alandan yayın yapan kameramanları hedef aldığı iddia ediliyor. Şiddetli gaz bombası ve saldırılara rağmen meydanlardan ayrılmayan kalabalıklara katılmak için hareket eden kitlelere de ordu birliklerinin müdahale ettiği kaydediliyor.

Rabiatul Adeviyye Meydanına yakın güvenlik birimlerine ait binaların çatılarından ateş ediliyor.

misir-katliaminin-taniği-anlatti.jpg

HALA DUMANLAR YÜKSELİYOR

Darbe karşıtlarının çadırları zırhlı birlikler tarafından sökülürken, meydandan dumanlar yükseliyor. 

Helikopterlerin alan üzerinde alçak uçuş yaptığı, helikopterlerden atılan broşürlerde, kadın ve çocukların meydanları terk etmesi halinde can güvenliklerinin sağlanacağı ifade ediliyor.

JAMMERLAR İLETİŞİMİ KESTİ

Meydandan yapılan canlı yayınların kesildiği ve jammer marifetiyle göstericilerin iletişim kanallarını kullanmalarının engellendiği belirtildi.

HASTANELER CESETLE DOLDU

misir-darbeci-iktidardan-tvde-korkunç-iftiralar.jpg

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesinde Rabiatul Adeviyye meydanındaki yaralılara tıbbi yardım engelleniyor.

Rabiatul Adeviyye sahra hastanesindeki gönüllü doktorlarından Muhammed Yusuf, seyyar morgun cenaze ile dolduğunu bu nedenle çoğu cenazenin başka odalara taşındığını anlattı.

Yusuf, gönüllü doktorların meydana girmesine güvenlik kuvvetlerinin izin vermediğini, bu nedenle yaralıları sınırlı sayıdaki doktorla tedavi etmek zorunda kaldıklarını aktardı.

ANAYOLLAR DA KAPATILDI

Kahire'nin çevre illerle bağlantısı olan tüm ana yollar güvenlik güçlerince kapatıldı. Doğudaki Suveyş Kanalı, İsmailiye, Port Said, İskenderiye ve diğer birçok kentin giriş çıkışları da trafiğe kapatıldı.

Darbe karşıtı protestocuların ana meydanlara ulaşmaması ve protestoculara destek vermemesi için tüm sokaklar ve caddeler, güvenlik güçlerince trafiğe kapatılarak abluka altına alındı. Ordu birlikleri Kahire’yi birbirine bağlayan köprüleri kontrol altına alarak geçişlerin yasaklandığını bildirdi. Yolların kapalı olması nedeni ile ölü ve yaralıların hastanelere ulaştırılmasında ciddi sorunlar yaşandığı kaydedildi.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro