eposta yazdır zoom+ zoom-

Mercan resifleri ağarma nedeniyle yok olmak üzere

Mercan resifleri ağarma nedeniyle yok olmak üzere

Avustralya Araştırma Konseyine bağlı Mercan Resifi Çalışmaları Mükemmellik Merkezinden Profesör Terry Hughes ve ekibi mercan resiflerindeki ağarmaların arttığına dikkat çekerek ekosistemin yok olmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-01-2018 05:10 - Güncelleme: 06-01-2018 05:10

Avustralya Araştırma Konseyine bağlı Mercan Resifi Çalışmaları Mükemmellik Merkezinden Profesör Terry Hughes ve ekibi mercan resiflerindeki ağarmaların arttığına dikkat çekerek ekosistemin yok olmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Araştırmacılar, okyanus sularındaki ısınmaların tetiklediği ağarmaların 1980'lerin başında 25-30 yıl aralarla gerçekleşirken, bugün bu sürenin 6 yıla kadar indiğini belirtti. Bilim adamları ağarmaların bu sıklıkta devam etmesi halinde mercan resiflerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Mercan resifinin deniz suyu sıcaklığındaki anomalilere tepki olarak içinde sembiyotik olarak yaşayan beyaz yosunu dışa vurmaya başladığına dikkati çeken araştırmacılar resifin kısa süre içinde eski haline dönmemesi halinde ağarmanın ekosistemin yok olmasına yol açabileceğini vurguladı.

RESİFLER NAKAVT OLACAK; Konu hakkında BBC'ye değerlendirmelerde bulunan ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinden (NOAA) Dr. Mark Eakin, "Bir ağır siklet boksörüyle ringe çıktığınızı düşünün. Belki bir raunt ayakta kalabilirsiniz, ama ikinci raunda çıkarsanız nakavt olacağınız kesindir." dedi.

Ağarmaların sıklığının artmasının resiflerin geleceğini tehlikeye atacağını ifade eden Eakin, "Ağarmaların yeniden ortaya çıkma hızında görülen artış, iklim modellerinin bize işaret ettiği dönüşümle uyumlu. Buna göre küresel sıcaklık değerlerindeki artış böyle devam ederse yüzyıl ortasına geldiğimizde mercan resifleri yıllık ya da yıllığa yakın sıcaklık streslerine maruz kalacak." diye konuştu.

Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte El Nino salınımı gibi "soğuk" denilen akıntı dönemlerinin bile okyanus sularını geçmişin sıcak dönemlerinden daha fazla ısıttığına vurgu yapan Eakin, "Maalesef artık soğuk yıl diye bir şey yok, yalnızca çok sıcak olmayan yıllar var." ifadelerini kullandı.

Mercan resifleri milyonlarca insanın geçim kaynağı olan balıklar ve diğer deniz canlıları için ekosistem işlevini görmenin yanı sıra büyük dalgalara, fırtınalara ve sellere karşı set çekerek kıyı korumasına katkıda bulunuyor. Araştırmanın sonuçları "Science" dergisinde yayımlandı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Mercan resifleri ağarma nedeniyle yok olmak üzere haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro