eposta yazdır zoom+ zoom-

'Kürtler zıkkımın kökünü istiyor'

'Kürtler zıkkımın kökünü istiyor'

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Kardeşim ne Kürt sorunu? Ne istiyorsun' sözlerine 'Zıkkımın kökünü istiyoruz' diye cevap verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 23-03-2015 14:56 - Güncelleme: 28-10-2015 21:44

HDP Diyarbakır Milletvekili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kardeşim ne Kürt sorunu? Ne istiyorsun? Allah aşkına bizden farklı neyiniz var?" sözlerine Kürtçe, "zexnepurt u kuzzulkurt istiyoruz" (zıkkımın kökünü istiyoruz) sözleriyle yanıt verdi.

Konya'da HDP İl Başkanlığı'nın düzenlediği Nevruz Bayramı'nda konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan "Amacımız; Konya'da Türkler ve Kürtler nasıl kardeşçe bir arada yaşıyorsa, bütün Türkiye 'yi de aynı şekilde, demokratik hakların, inançların birlikte yaşadıkları bir cumhuriyet haline getirmektir. Esas mücadelemiz bu. Birilerinin zannettiği gibi, birilerinin korku saldığı gibi bunlar ülkeyi bölecekler, bunlar parçalamak istiyorlar bunlar kavga gürültü istiyorlar, asla böyle projemiz ve niyetimiz yok." dedi.

"KAYNANA"

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da eleştiren ve 'kaynana' yakıştırmasında bulunan Tan, şöyle konuştu:

"Halk, kardeşçe yaşıyor. Kimse kimseyi boğazlamıyor. Ama politikacılarımız maalesef buna hazır değiller. Bir Cumhurbaşkanımız var evlere şenlik. Günde 5 saat konuşuyor. Günde 5 saat konuşan var mı? En dırdır eden kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor, yoruluyor. Önüne gelene küfür ediyor. En son Bülent Arınç ile birbirlerine girdiler. 40 senedir bir mücadele var. Geliyor diyor ki, 'bu Kürtler ne istiyor, anlamadım' ya sende zeka sorunumu var da anlamadın. Kaç bin sefer söyleyeceğiz."

"SİLAHLAR SUSSUN, DİPLOMASİ ÇALIŞSIN"

Kürtler'in ana vatanının Türkiye olduğunu belirten Altan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde TBMM'ye güçlü bir şekilde gireceklerini kaydetti. Tan, "Artık silahlar sussun. Diplomasi, akıl siyaset ve fikir çalışsın" dedi. Altan Tan, konuşmasının ardından Newroz ateşini yaktı ve halay çekti. Alandakiler de ateşin yakılmasının ardından müzik eşliğinde halay çekip, bayramı kutladı.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜRT ŞEHRİ İSTANBUL"

Altan Tan, İstanbul'un en büyük Kürt nüfusuna sahip il olduğunu anlatırken, "Dünyanın en büyük Kürt şehri İstanbul'dur. İstanbul'da 3 milyon Kürt yaşıyor. İstanbul da ortak vatan olacak, Konya da, Van da, Hakkari de, Mardin de, Adana da ortak vatan olacak" dedi.

Yeni Anayasa ile tüm kesimlerin haklarını alacağını belirten Tan, "Herkesin hakkı, hukuku teslim edilecek. Yeni bir anayasa kurulacak. Kürtlerin de ana dilde eğitim hakkı, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması ikinci resmi dil ve bölgesel yönetimler tanınacak" diye konuştu.


PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 'Kürtler zıkkımın kökünü istiyor' haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • buhara 24 Mart 2015 00:14 Sizin gibi kaftasçıları yüzünden bu ülke bölünecek. Allah'ın doğuştan verdiği hakkları kör bir milliyetçilik uğruna yasaklamak hangi imana sığar. Şidetsiz her temel hakka evet.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Altan Tan
ALTAN TAN KİMDİR?

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Aileni

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro