SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Kore yarımadasında tarihi gelişme Güney Kore ve Kuzey Kore anlaştı

Kore yarımadasında tarihi gelişme Güney Kore ve Kuzey Kore anlaştı

Yarımadanın düşman kardeşleri Güney Kore ile Kuzey Kore, sorunların diyalogla çözülmesi konusunda anlaştı. Düşman kardeşlerin ünlü sınır köyü Panmunjom'daki müzakereleri olumlu sonuçlandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-01-2018 13:05 - Güncelleme: 09-01-2018 13:05

Ortak açıklama yayımlayan Kuzey Kore ve Güney Kore, gerginliği azaltmak için askeri müzakere yapma kararı verdiklerini duyurdu. Açıklamada sorunları diyalog ve müzakerelerle çözme vurgusu yapıldı.

"ASKERİ ACİL HATTI" YENİDEN AÇILDI
Kuzey Kore, iki ülke arasındaki askeri acil hat telefonun yeniden açıldığını öğle saatlerinde açıkladı.

2017'de 20'den fazla füze deneyerek dünyayı titreten Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl mesajında Güney Kore'ye diyalog teklif etti ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Seul yönetiminin olumlu yanıtının ardından taraflar Panmunjom'da buluşmak için anlaştı.

Güney ve Kuzey Kore, 1953'te sona eren savaştan sonra yalnızca ateşkes anlaşması imzaladı ve düşman kardeşler halen teknik olarak savaş halinde. Her yıl yaklaşık bin Kuzey Koreli, aradaki sınırı aşıp Güney'e kaçıyor.

2 YIL SONRA İLK YÜKSEK DÜZEYLİ TOPLANTI YAPILDI
Güney Kore ile Kuzey Kore, iki yıllık aranın ardından tekrar üst düzey görüşmelere başladı.

İki ülke arasındaki sınır bölgesinde bulunan askerden arındırılmış Panmunjom köyünde gerçekleşen toplantıda tarafları beşer delege temsil etti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kore yarımadasında tarihi gelişme Güney Kore ve Kuzey Kore anlaştı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro