eposta yazdır zoom+ zoom-

Kızılırmak'ta oltaya takılan piranaların sırrı çözüldü

Kızılırmak'ta oltaya takılan piranaların sırrı çözüldü

Sivas'ta son günlerde Kızılırmak nehrinde olta atan balıkçıların pirana yakalamasının sırrı ortaya çıktı. Meğer tutulan piranalar, insanların evde bakmak için petshop'lardan alıp bakamayınca nehre bıraktıkları balıklarmış.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-08-2017 10:51 - Güncelleme: 03-08-2017 10:51

SİVAS'ta balıkçıların ağına takılarak tedirginlik yaratan piranaların, petshop'tan alınıp bakılmayınca Kızılırmak'a bırakıldığı ortaya çıktı.

Sivas'ta, amatör balıkçıların oltasına son 20 günde 3 pirana balığı takıldı. Hürriyet'in haberine göre,piranaların birbirine yakın tarihlerde yakalanması tedirginliğe yol açarken yapılan açıklamalarda, piranaları petshop'tan alan sahiplerinin bakamadıkları için Kızılırmak'a bıraktıkları söylendi.

KİMSEYE EMANET EDEMEKDİKLERİ İÇİN KIZILIRMAK'A BIRAKIYORLAR

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım, yaptığı açıklamada, bu balıkların petshoplardan alındığını ve bir süre bakıldıktan sonra sahipleri tarafından kimseye emanet edilemediği için Kızılırmak'a bırakıldığını tahmin ettiklerini aktardı.

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BİRKAÇ PİRANA DAHA YAKALANABİLİR"

Balıkların Güney Amerika'da yetiştiğini ve Türkiye'deki akarsularda yetişmeyeceğini belirten Mahir Yıldırım, "Bu balıklar Güney Amerika balığıdır. Türkiye'deki akarsularda yetişemez, üreyemez. Kızılırmak'ta yaşama şansı olmayan balıklar burada kışı bile atlatamaz. Son günlerde çıkan balıklar da hemen hemen aynı boyutta. Bunlar genellikle öğrenciler tarafından alınıyor. Okulları bitene kadar bakıyorlar, memlekete dönerken de kimse almadığı için ırmağa bırakıyorlar. Çünkü masraflı balıklar. Hatta önümüzdeki günlerde birkaç tane daha pirana yakalanabilir."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Kızılırmak'ta oltaya takılan piranaların sırrı çözüldü haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • murat 03 Ağustos 2017 14:58 bilerek bırakılmış olamazmı.diğer balık türlerini yok etmek için..

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro