BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  GÜNCEL

Bakan Fakıbaba'dan müjdeli haber!

Tarım destek ödemeleriyle ilgili konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba vatandaşa yine müjdeli haber verdi. Fakıbaba çiftçilere ''Sizi tefecilere muhtaç etmemek adına bir sonbaharda bir de ilkbaharda bu ödemeleri yapacağız" dedi.

Abone ol

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bundan sonra tarımsal desteklerin ürün ekilmeden önce bildirileceğini ve yılda iki kez yapılacağını belirterek, "Sizi tefecilere muhtaç etmemek adına bir sonbaharda bir de ilkbaharda bu ödemeleri yapacağız." dedi.

Gün boyunca Tekirdağ'da temaslarda bulunan Fakıbaba, son olarak  merkeze bağlı Yağcı Mahallesinde (Yağcı Köyü) hayvancılık yapanlar ve çiftçilerle  bir araya geldi.

AMACIMIZ PROBLEMLERİ HALLETMEK

Burada köylülere hitap eden Fakıbaba, hayvancılıkla, tarımla ilgili ellerinden ne gelirse çiftçiden, üreticiden esirgemeyeceklerini kaydederek, elbette problemlerin olabileceğini, amaçlarının problemleri halletmek olduğunu  anlattı.

ÜRETİCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

"Köylünün, üretenin, emek veren kardeşlerimizin her zaman yanında  olacağız." diyen Fakıbaba, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanının yeri geldiğinde  ahıra girip süt sağacağını, yeri geldiğinde çamurlu tarlalarda dolaşacağını, ekranlara çıkarak bu işlerin halledilemeyeceğini söyledi. Fakıbaba, burada  üreticilerin sorunlarını da dinledi.

Bir üreticinin, "çiftçinin planlama yapabilmesi için tarımsal destekleme zamanının açıklanması ve Meriç Nehri'nin Trakya'ya kazandırılarak tarım arazilerinin sulanması" konusundaki talebi üzerine Fakıbaba, şu ifadeleri  kullandı:

İLKBAHAR VE SONBAHARDA DESTEK ÖDEMELER YAPILACAK

"Trakya bölgesinde 4 milyon dönüm işlenebilir tarım arazisi var. Bunun  yüzde 4-6 civarında sulama yapılabiliyor. Geriye kalan kısımda kuru tarım  yapılıyor. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile beraber çalışmalarımız  olacak. Havaalanında Veysel Bey (Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu) ile  beraberdik. Desteklemelerle ilgili Bakanlar Kurulunda olduğunu biliyorum. İnşallah en hızlı şekilde bunu sizlere iletiriz. Bundan sonra da  desteklemelerimiz ürün ekilmeden önce bildirilecek ve yılda iki kez ödenecek. Sizi tefecilere muhtaç etmemek adına bir sonbaharda bir de ilkbaharda bu ödemeleri yapacağız."

Alınan talepleri ilgili yerlere ileteceğini kaydeden Fakıbaba, "Bir de  sayın valimiz, milletvekili arkadaşlarımız, il başkanımız ile cumartesi günü Ankara'da toplantı yapacağız. Allah'a çok şükür biz söz verirsek yaparız." diye  konuştu.

"ÇİFTÇİNİN BORÇLU OLMASINI KİMSE İSTEMEZ"

Fakıbaba, hayvancılıkla da uğraşan bir çiftçinin her türlü araştırmayı  yaparak bilimsel uygulamalarla hayvancılık yapmasına rağmen bir türlü sütten para  kazanamadığını belirtmesi üzerine, devletin cumhurbaşkanının da başbakanının da  diğer yöneticilerinin de hiçbir zaman çiftçinin borçlu olmasını istemediğini söyledi.
 
Sorunları tek tek tespit edeceklerini dile getiren Fakıbaba,  üreticinin, çiftçinin, hayvancılık yapanların sorunlarını dinleyeceğini bildirdi.

AMACIMIZ ÇİFTÇİNİN REFAH SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) buğday alım fiyatlarını geç  açıkladığı, mahsul zamanında buğday ithal ettiği şeklindeki bir yorum üzerine  Fakıbaba, yıllık yapılan ortalama 3-4 milyon tonluk buğdayın iç piyasaya  sürülmeden, un, buğday, makarna olarak ihraç edildiğini anlattı.
 
Fakıbaba, "Amacımız, çiftçimizin refah seviyesini yükseltmek. Bütün  arkadaşlarımızın sizlerle birlikte biraz daha sıkı, daha iş birliği içinde olması  gerekiyor. Milletvekillerimiz var, il başkanlarımız var. Bu sorunlar çözülmeyecek  sorunlar değil. Biz bir aileyiz. Niyetimizin iyi olduğunu bilin. Haklı olduğunuz konular var. Bunları düzeltmek için buradayız." ifadelerini kullandı.

AHIRA GİRDİ, SÜT SAĞDI

Bakan Fakıbaba, çiftçilerin ve hayvancılık yapanların sorunlarını  dinlerken tek tek not aldı ve beraberindekilerin de not almasını istedi.
 
Sorunları dinledikten sonra vatandaşlarla sohbet eden ve fotoğraf  çektiren Fakıbaba, burada bir üreticinin ahırına girerek sağım makinesi ile süt  sağdı.

ÖNCEKİ HABERLER
Lice şehidi Binbaşı Çelik'in kahramanlığı meğer o gece
Merkel'den skandal Türkiye hamlesi
TEM'de feci kaza ölenler ve yaralılar var
Eski İçişleri Bakanı'nın kardeşi feci şekilde can verdi
Yemen'de 7 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya
Kreşler kapandı mı İstanbul'da kreşler ne zaman kapanıyor?
Yorumlar 2 yorum