eposta yazdır zoom+ zoom-

İstiklal Mahkemeleri hakkında Araştırma Önergesi

İstiklal Mahkemeleri hakkında Araştırma Önergesi

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, İstiklal Mahkemeleri'nin uygulamaları hakkında Araştırma Önergesi verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-01-2015 10:28 - Güncelleme: 13-10-2015 09:58

Zozani, Kurtuluş Savaşı esnasında, 18 Eylül 1920 tarih ve 42 sayılı kararı ile kurulan İstiklal Mahkemeleri’nin yaptığı yargılamaların, Türkiye hukuk ve demokrasi tarihi açısından büyük bir utanç olduğunu ifade ederken, bu dönemde yapılan yargılamalara dair, aradan geçen 90-95 yıllık süreye rağmen, halen gerçek verilerin ortaya çıkmadığını ve dönemin yargılamalarına dair belge, doküman ve raporların önemli bir kısmının, kamuoyu bilgisine açılmadığını belirtti.

'KÜRTLERİN KATLİNE NEDEN OLAN KARARLAR MECLİS ARŞİVLERİNDE YER ALMIYOR'

"Özellikle Kürtleri darağacına gönderen Diyarbakır ve Sivas bölgesini kapsayan El Cezire İstiklal Mahkemesi ve Konya İstiklal Mahkemesi’nin yargılamalarına dair raporlar Meclis arşivlerinde mevcut değildir" diyen Zozani, şunları kaydetti:

"Birçok tarihçinin iddiasına göre, Şark, Konya ve El Cezire İstiklal Mahkemeleri’nin başkanlığını yapan Hacim Mühittin Çarıklı’nın, mahkemelerdeki resmi belgeleri Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü’ne verdiği, diğer Mahkeme üyelerinin bazılarının da bu belgeleri hiç çıkarmadığı, kendi arşivlerinde bulundurduğunu ve Meclis’e vermediği belirtilmiştir. Oysa 1920’de özel kanunla ihdas edilen ve en temel karakteri yargılananların itirazının olmadığı, yani temyiz hakkının bulunmadığı, yargılananların birçoğunun aynı gün-hafta içerisinde tutuklanarak, yargılandığı ve cezalarının özellikle darağacına göndererek infaz edildiği İstiklâl Mahkemeleri’nin üyeleri, Millet Meclisi’nden oluşmuş ve Meclis’e karşı sorumlu olup, bu belgeleri Meclis’e verme zorunluluğu vardır. Dolayısıyla, TBMM arşivlerinde yer alması gereken raporlar, özellikle de Kürtlerin katline neden olan kararların alındığı Mahkeme belgeleri, Meclis arşivlerinde yer almamaktadır."

Zozani, Amerikalı Tarih Profesörü Bernard Lewis’in “Independence Tribunals” şeklinde tanımladığı İstiklâl Mahkemelerinin; 1789 sonrası Fransa’da kurulan, 1793-1794 yılları arasında “Tribunal Revolutionnaire” şeklinde anılan ve on binlerce kişinin idam edildiği mahkemeler örnek alınarak ortaya çıktığına ve kuruluşunda 29 Nisan 1920'de çıkarılan "Hıyaneti Vataniye Kanunu"nun esas alındığına dikkat çekti.

HDP'li Zozani, tarihsel gerçekliklerle yüzleşme ve hakikatlerin ortaya çıkarılarak toplumsal helalleşmenin yolunu açmak için İstiklal Mahkemeleri hakkında Meclis Araştırması açılmasını istedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İstiklal Mahkemeleri hakkında Araştırma Önergesi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • TÜRK MİLLETİ 09 Ocak 2015 11:30 İSTİKLAL MAHKEMELERİNİ ARAŞTIRILSIN DEMEK, SENİN HADDİNE DEĞİL.TÜRK MİLLETİ GERÇEKLERİ BİLİYOR.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Adil Zozani
ADİL ZOZANİ KİMDİR?

Adil Zozani, 1 Temmuz 1970'de Hakkâri'de doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Neam'dır. Gazeteci ve Yazar; Ticaret Lisesini bitirdi.1992 yılından itibaren aralıksız olarak Newroz, Gündem, Özgür Gündem ve Azadiye Welat

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro