eposta yazdır zoom+ zoom-

İstihbaratçı yüzbaşı IŞİD'e 'cihatçı' olarak sızıp 48 saldırıyı önledi!

İstihbaratçı yüzbaşı IŞİD'e 'cihatçı' olarak sızıp 48 saldırıyı önledi!

Harit el Sudani... Irak istihbaratında görevli bir yüzbaşı... 2014 yılında 'cihatçı' olarak IŞİD'e sızdı ve terör örgütünün Irak topraklarında düzenlemeyi planladığı 48 saldırıya engel oldu. Deşifre olunca da katledildi...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-08-2018 08:57 - Güncelleme: 28-08-2018 08:57

2014 yılında IŞİD'e sızan Irak istihbaratında görevli Yüzbaşı Harit el Sudani, IŞİD'in Irak topraklarında düzenlemeyi planladığı 48 saldırıya engel olduğu ileri sürüldü. Vatan'ın haberine göre, geçen yıl ocak ayında örgüt tarafından infaz edildiği düşünülen El Sudani'nin, kimliği ortaya çıkana kadar IŞİD'in başkent Bağdat ve çevresinde düzenlemeye çalıştığı çok sayıda büyük terör saldırısını engellediği düşünülüyor. 

BOMBALI ARAÇLARI SALDIRI NOKTASINA BIRAKMA GÖREVİ... Yerel basında çıkan haberlere göre El Sudani örgütte, bombalı araçları saldırı noktasına bırakma görevini üstlenmişti. İddiaya göre Sudani, örgüt üyelerinden teslim aldığı bomba yüklü araçları, bomba imha ekiplerine götürüyor, ardından hedeflenen bölgede sahte bombalarla saldırı düzenlenmiş görüntüsü veriyordu.

'SAHTE BOMBA YERLEŞTİRDİ'... 2016'da Bağdat'ın El Hurriye semtindeki pazarı hedef alan bombalı araç saldırısının gerçekte hiç yaşanmadığı, bunun yerine bölgede sahte bir bomba patlatıldığı, bir grup figüranın da ölü ve yaralı taklidi yaptığı iddia edildi. Polisin olay yerinde çekilen güvenlik kamerası görüntülerini servis ettiği, IŞİD'e bağlı Amaq haber ajansının da saldırıyı örgütün üstlendiğini duyurduğu belirtiliyor.

IŞİD ARACINA DİNLEME CİHAZI YERLEŞTİRDİ... El Sudani'nin yöneticisi Ebu Ali el Basri, Daily Mail gazetesine verdiği demeçte, "DEAŞ ondan şüphelenmeye başladığında aracına bir dinleyici yerleştirdi. Örgüt liderleri, (El Sudani'nin) bizimle yaptığı konuşmaları duyunca da infaz emrini verdi" dedi. 

CESEDİNE HALA ULAŞILAMADI... Ekip arkadaşları, yüzbaşının Ağustos 2017'de DEAŞ tarafından yayınlanan infaz videosunda görülen 4 kişiden birisi olduğunu düşünüyor, ancak bugüne kadar El Sudani'nin cesedine ulaşılamamış.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İstihbaratçı yüzbaşı IŞİD'e 'cihatçı' olarak sızıp 48 saldırıyı önledi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro