eposta yazdır zoom+ zoom-

IŞİD Türkiye'nin yumuşak karnını bulmuş!

IŞİD Türkiye'nin yumuşak karnını bulmuş!

Kobani'ye yönelik IŞİD saldırıları sonrası Türkiye'de başlayan protestoları Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır bugünkü köşesinden analiz etti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 08-10-2014 10:49 - Güncelleme: 26-10-2015 06:08

"IŞİD'te çok etkili bir stratejik akıl var: IŞİD'i yönetenler Türkiye'de PKK’ya yönelik öfke ve nefretin hâlâ varlığını sürdürdüğünü, bunun kolaylıkla “Kürt düşmanlığı”na uzanabileceğini kavramışlar."

Bu görüş Vatan gazetesinin Ortadoğu, terör ve PKK konusunda usta kalemlerinden Ruşen Çakır'a ait. Çakır, "IŞİD'in Türkiye'ye ettiği ve edebileceği kötülükler" başlığı attığı bugünkü yazısında IŞİD'in Kobani saldırısının Türkiye'ye sonuçlarını yazdı. 

Çakır, IŞİD'in Kobani’ye yüklendikçe, YPG direndikçe, Ankara direnenlere doğrudan ya da dolaylı olarak yardım eli uzatmadıkça Türkiye’nin karışacağını ve bu sayede kendi kitle tabanlarını genişletebileceklerini hesaplayarak hareket ettiğini dile getirdi. 

Kobani olayları sonrası Türkiye'deki tabloyu ise Çakır şöyle özetledi:

1) Çözüm süreciyle birlikte tam anlamıyla sonlanmış olmasa da büyük ölçüde azalmış olan Kürt siyasi hareketiyle (KSH) güvenlik güçleri arasındaki sokak çatışmaları birdenbire zirveye tırmandı ve sadece Kürt illeri değil metropoller de bundan nasibini aldı.
2) Son olarak Selahattin Demirtaş’ın Çankaya adaylığı sürecinde yaşanan KSH’nin toplumun farklı kesimleriyle yakınlaşması uzun ömürlü olmadığını gördük; Kürtler sokaklarda büyük ölçüde yalnız kaldılar.
3) KSH ile Hizbullah arasındaki kavga yeniden boy verdi ve hızla yaygınlaştı.
4) Göstericiler ayrıca (IŞ)İD ile ilgili olduğu varsayılan bazı İslamcı gruplarla da farklı yerlerde karşı karşıya geldiler.
5) Gezi direnişinde gördüğümüzden daha yoğun bir şekilde “siviller” güvenlik güçleriyle birlikte göstericilere saldırdılar.

PKK İLE SİLAHLI MÜCADELEYE DÖNÜŞ

Bunlar (IŞ)İD’in Türkiye’ye ettiği kötülüklerin bir kısmı.

Peki neden böyle oldu?

Sanıyorum (IŞ)İD’in PKK çizgisindeki Kürt gruplarına karşı şu ya da bu şekilde etkili olması, devlet ve sivil toplumun çoğu tarafından bir müddet önce varılmış olan “Kürt sorunu silahla çözülemez” noktasının yeniden sorgulanmasına imkan sağladı. Bugün (IŞ)İD’in Kobani’de Kürtlere saldırmasını büyük bir iştahla ve tabii alkışlayarak seyredip “bunların yaptıklarını koca Türkiye Cumhuriyeti devleti neden yapamasın?” diye söylenen insanların sayısı hızla artıyor.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin önde gelenlerinin de her fırsatta PKK ile (IŞ)İD’i eşitlediklerini, Kobani için “düştü düşecek”, hatta “sıra diğer kantonlara da gelecek” diye konuştuklarını düşünürsek gidişatın hiç de parlak olmadığı anlaşılır.

BÜYÜK YANILGI

Halbuki çok büyük bir yanılgı söz konusu:

(IŞ)İD Kobani’de galip gelmiyor, gelemiyor, kenti ele geçirebilse bile galip gelmiş sayılmayacak. Yaşı müsait olanlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 30 yılı aşkın savaş boyunca defalarca PKK’yı zor durumda bırakmış, mevzilerinden püskürtmüş, Irak’taki kamplarına girmiş olduklarını hatırlayacaktır. Ama mutlak bir galibiyet olmadı, olamadı, olması da mümkün değildi.

Dolayısıyla bariz bir ağır silah üstünlüğüyle günlerdir Kobani’yi kuşatan (IŞ)İD’in ayartmalarından sıyrılıp, şu birkaç gün içinde çok ağır yara almış olan kardeşliği, barışı tesis etme yolunda bir seferberlik başlatmak gerekir. Bunu yapması gereken öncelikle siyasi iktidardır. Ankara’nın bu bağlamda Kobani’nin (IŞ)İD’in eline geçmemesi için yapabileceğini yapması, en azından direnişçilere yardım etmek isteyenlere engel çıkarmaması gerekiyor.

Buna karşılık eğer Türkiye’de birileri (IŞ)İD’i kendi öfke, nefret ve intikamlarını PKK’dan tahsil eden bir taşeron olarak görmeyi sürdürürler ve ona örtük veya açık, doğrudan ya da dolaylı, destek vermeyi sürdürürlerse Türkiye’nin başına daha çok kötülük ve bela gelir.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN IŞİD Türkiye'nin yumuşak karnını bulmuş! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR30 YORUM
  • makarnacı 08 Ekim 2014 15:42 ruşen çakır şunuda unutma yıllardır devleti yöneten derin yapı hiç bir zaman pkk yı bitirmek için kandile gitmedi.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ruşen Çakır
RUŞEN ÇAKIR KİMDİR?

Vatan Gazetesi'nin etkin yazarlarından Ruşen Çakır, NTV'deki Yazı İşleri programı ile zihinlere kazındı. NTV'deki görevine son verilen Ruşen Çakır, Galatasaray Lisesi mezunu. Gazeteciliğe 1985 yılında Nokta Dergisi'nde başladı. Sır

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro