eposta yazdır zoom+ zoom-

Hangi liseler sınavla alacak MEB son açıklama

Hangi liseler sınavla alacak MEB son açıklama

Hangi liselere girişte sınav yapılacak liseye giriş sınavı nasıl olacak? Yeni liseye geçiş sistemine göre artık sadece belli okullara girişlerde sınav yapılacak. Peki sınavla girilen liseler belli oldu 2018 yılında hangi lise sınavla alacak?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-12-2017 11:08 - Güncelleme: 28-12-2017 11:08

MEB tarafından liseye geçişte yeni sistemin açıklanmasıyla birlikte hangi liselerin sınavla alacağı merak konusu oldu. Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği lise sınav soru örneği bugün MEB tarafından yayınlanacak. Peki hangi liselerin sınavla alacağı belli oldu mu?

Sınava girmek istemeyen bir öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek.Sınava giren öğrenci için de girmeyecek öğrenci için de başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunulacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Uzmanlara göre 100 bine yakın öğrenci sınavla öğrenci alan üst düzey liselere girebilecek. Sınavı kazanamayan yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin ise adrese yakın yerleştirme sistemine göre liseye yerleşecek. Yaklaşık 400 bin öğrenci Anadolu, Fen veya Sosyal Bilimler liselerine gidecek. 

HANGİ LİSELER SINAVLA ALACAK? MEB sitesine baktığımız zaman hangi liselerin sınavla alacağına dair henüz resmi bir açıklama görmüyoruz. İlerleyen günlerde hangi liselerin sınavla alacağının açıklanması bekleniyor.

LİSEYE GEÇİŞ SINAV ÖRNEĞİ

Liseye geçiş sınav soru örneği bugün MEB tarafından açıklanacak. Böylece milyonlarca kişinin merakla beklediği sınav soruları öğrenilmiş olacak. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hangi liseler sınavla alacak MEB son açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Mevlut 29 Aralık 2017 00:29 Butun Anadolu Liselerı, Fen Liseleri, Sosyal bilimler liseleri kesinlikle Sınavla öğrenci almalı. Aksi takdirde Anadolu Liseleri adrese dayalı öğrenci alırsa bu son derece yanlış olur. Bu adrese dayalı yerleştirme işin adaletli bir şekilde yapılacağına kesinlikle inanmıyorum. Çok yanlış oldu. Umarım yetkililer vatandaşa kulak verir.

    CEVAP YAZ 3 0
  • Misafir 30 Aralık 2017 14:53 anadolu liselerinin hepsi sınavla alırsa açıkta kalma çok olur diğer liseler içinde geçerli bu durum.

    1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro