eposta yazdır zoom+ zoom-

Genel seçim sonuçları tahmini Atalay'dan HDP yorumu

Genel seçim sonuçları tahmini Atalay'dan HDP yorumu

2015 genel seçimleri tahminlerinde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, HDP ile ilgili kritik bir iddiada bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-06-2015 12:04 - Güncelleme: 27-10-2015 14:28

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı , seçime 3 gün kala çok kritik tahminlerde bulunarak, seçimin çok konuşulan konularından biri olan HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği konusunda alışılagelmiş yorumların dışında bir görüş ortaya attı. Atalay, seçime katılımın artmasının HDP’nin barajı aşmasını güçlendireceğini söyledi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV canlı yayınına katılarak Funda Görey’in sorularını yanıtladı. Atalay seçime ilişkin çarpıcı analizler yaptı. 

ATALAY'DAN HDP TAHMİNİ

Atalay, HDP için "HDP barajı geçer mi geçmez mi onu sandık gösteriyor. Araştırmalar onu yeterince göstermiyor. Katılım yükselmesi HDP’nin barajı geçmesini güçleştirir. ‘Paralel yapı’, Orta Anadolu’da HDP’ye oy verin diye telkinde bulunuyor. Çözüm sürecini HDP’nin barajı geçip geçmemesinden bağımsız değerlendirmek lazım. Çözüm süreci Türkiye için olmazsa olmaz. HDP barajı aşmazsa da sivil toplum kuruluşu gibi olur. HDP bugünkü konumuyla epey güven kaybetmiştir. HDP kendini inkar etmiştir. Eski Türkiye, statüko cephesinde yer almıştır." yorumunu yaptı.

besir-ataay-ntv.jpg

İşte Atalay'ın o açıklamaları:

Son üç gün kaldı, son kararlar veriliyor. Kararsızlarda daha fazla erime görüyoruz. Meydanlarda canlı bir seçim heyecanı ve merakı da var. Bir haftadır daha fazla seçim sonrasına odaklanan, polemiklere girmeyen bir üslup kullanıyoruz. Polemikler bu seçimde sert oldu belki. Uzlaşma ve diyaloğu bizim başlatmamız gerekir, biz şimdiden başladık. Hareketlilik ve heyecan da var. Bir ay önce olabilir ama şu an tempo iyi. İyi bir katılım olacak, yüzde 85’in altına düşmez gibi. İyi bir seçim olacak diye bakıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı başkanlık tezini alanlarda dillendirdi. Ama bütün siyasi partilerde, seçim alanlarında en öncelikli konu olmadı. Seçim beyannamesi ve kampanyamızda başkanlık sistemini önemli bir yere oturttuk. Yeni anayasa en önemli teklifimiz. Alanda liderlerin başkanlık sistemini tartışması konusunda cumhurbaşkanımız haklıdır.

"GÜNEYDOĞU'DA TEHDİT VAR"

Güneydoğu’da tehdit vs. var, vatandaşlara endişe yayılıyor. Güvenlik olarak çok ciddi tedbir alınıyor, bazı gözaltılar var. Vatandaşlarımız rahat olsun. Hile olacak iddiasını yurtdışına yaydılar. Haftalar önceden hile yapılacak gibi şeyler denildi... Seçimler açıklar cereyan ediyor. Seçimi yargı ve partiler yürütür. İyi yürüyen bir seçim sistemimiz var. Eskisi gibi çok da gecikmiyor. Vatandaşlarımız sayım anında sandıklara bakabilir. Geçen seçimde elektrik kesildi, onun üzerine senaryolar üretildi. Abartılı bir şekilde yayıldığının farkındayız. Ekonomist dergisi HDP’ye oy verilmesi yönünde telkinde bulunuyor.

"ÇÖZÜM SÜRECİ HÜKÜMETİN BİR PROJESİDİR"

Çözüm süreci hükümetin bir projesidir, HDP’yi de devreye sokalım dedik. Bu olmaya da bilirdi. Sivil toplum kuruluşu, İmralı’yla yürütüldü. İmralı, HDP’nin statükonun yanında yer almasını onaylamıyor. Selahattin Demirtaş, mahremiyeti korumadı, bazı açıklamalarda bulundu. İmralı heyetinden çıkartıldı, kendisine ambargo konuldu. Hükümet çözüm sürecini yürütme konusunda kararlı. Mekanizma, muhataplar gözden geçirilebilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Genel seçim sonuçları tahmini Atalay'dan HDP yorumu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR65 YORUM
  • vatan sevdalısı 07 Haziran 2015 21:01 BENCE ACİLEN GÜZEL ÜLKEMİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAK 300-350 TANE ÜLKEMİN HER YERİNDEN SEÇİLMİŞ KENDİNİ ASLINI GEÇMİŞİNİ TEMİZ HİSSEDEN ARSLAN YÜREKLİ ADAM ÇIKARAK HİÇBİR EMİR BASKI VE VESAİT ALTINDA KALMADAN SEÇİLMİŞ OLDUĞU PARTİLERDEN İSTİFA EDİP BİRLEŞMEK SURETİYLE GÜZEL ÜLKEMİN AYDINLIĞI İÇİN BİRLEŞEREK ACİLEN YENİ BİR PARTİ KURMAK SURETİYLE BU VATANA SAHİP ÇIKMALIDIR.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Beşir Atalay
BEŞİR ATALAY KİMDİR?

Başbakan Yardımcısı Beşir Aatalay 1947 yılında Keskin’de doğdu. 1959 yılında Keskin Atatürk ilkokulunu, 1962 yılında Kırıkkale ortaokulunu ve 1965 yılında Kırıkkale Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1970 y

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro