YAZARLAR

Kevser Zeynep Çakır

Kevser Zeynep Çakır

kevserzeyneptutus@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 02 Temmuz 2018 09:41 - Güncelleme: 02 Temmuz 2018 09:58

Eylül hüznü...

Evde yürüyen annesinin ayağına takılan küçük kurmalı yengeçler, tekeri kopmuş arabalar, aynada el izleri, gizli yenmiş bayram şekerlerinin, delil karartmak için koltuğun yanına sıkıştırılmış parlak paketleri..

Yüzü tükenmez kalemle çizilmiş bebekler, "bi barbi evim olsa neler oynardım"lı hayaller, uyuyan babanın burnunda gözünde öpücükler, suç işleyince ortadan kaybolup saklandığı yerde uyuyan çocuk kalpler..

Hiçbir yetişkinin erişemeyeceği bu masumiyetin, neresine kondurdu şehevi arzuları insanoğlu.. İnsan nasıl bu kadar katil oldu?
 

İçinde "eşrefi mahlukat" yani yaratılmışların en şereflisi olma sırrını taşıyan insan, "esfele safilin" alçaklığına nasıl düştü?
 

Ve biz.. Tüm filmlerin, reklamların, dizilerin, şarkıların şehvet ve cinsel arzuları körükleme boyutu dışına çıkamadığı bu acımasız zamanda nasıl yaşayacağız?

Manayı, güzel ve baki duyguları, cinsellikle bir ilgisi olmayan madde ötesi o aşkı kaybedip elinde sadece geçici hazlar kalmış, doyumsuzluktan canavarlaşmış katillerin içinde nasıl güzel bir dünya inşa edeceğiz?

Eylül'ün annesi kaybettiği fidanından kalan elbiselere sarılıp ağlarken, biz çocuğumuza sarılıp nasıl güleceğiz?
 

Evet ben de idamdan, hadımdan, kısastan yanayım.. Ama suçluyu cezalandırma yöntemlerinin yanı sıra canavar üreten bu tuhaf düzen için de birşeyler yapalım.

İnsanları tekke sohbetleriyle, tasavvufla, ney ve kanun sesiyle, maneviyatla güzelleştirelim. Mesela şimdi bu yazımı okuyup "ne alaka?" diyen yüzeyselliğe bir çare bulalım.

Dünyadaki tüm ilimleri teknik hale getiren, her duyguyu ticarileştiren bu batılı ve batıl düzeni yıkıp, özümüze dönelim.

Osmanlı padişahlarını alkolik zanneden şu özenti gençliğe artık mazimizdeki hakikati ve sırları açalım.

Okul kitaplarından başlayan bir reform istiyor zaman; Kuran, arapça okunuşu ve mealinin ötesindeki manayı kalplere ulaştırmak için gerçek alimleri bekliyor..




PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Eylül hüznü... yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • ŞEVKİ BARAN 04 Temmuz 2018 13:38 bakış açısı bakımından güzel bir yazı olmuş..hadım idam istenilmesi doğal ve gerekli bu tür olaylarda ancak neden yeterli olmayacağına dair. ellerinize sağlık..

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Kevser Zeynep ÇakırDİĞER YAZILARIKevser Zeynep Çakır
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro