YAZARLAR

Amerika'nın Suriye'den çekilmesi

ABD, Orta Doğu'yu kimselere terk etmez. Bahsi geçen ülkelerin bulunduğu coğrafyanın "Orta Doğu" şeklinde müsemması bile, Asya'ya emperyal bakış açısının bir tezahürüdür.

Kıtlık zamanlarında pekmezin balın hasretini çeken iki çocukaralarında anlaşıp,mizansen bir kavgaya tutuşmuşlar. Biri diğeriniiterken dengesini kaybeden çocuk kazara(!) kolunu dükkanın önündekibüyük pekmez küleğinin içine sokuvermiş. Sonra yine itişerekuzaklaşmışlar ve kola yapışan pekmezi oturup afiyetle yemişler.
 

Dünkü Amerikan twitlomasi tepişmesi bana bu oyunu hatırlattı.Trump'ın attığı twiti anlamaya çalışırken, beynimizden kıvılcımlardumanlar falan çıktı. Devreleri yakacak bu kurgu işte gündemmühendisliğinden başka birşey değil; yıllar yılı maruzkaldığımız...
 

İşin iyi yanı ise artık birçok insan ne yazıldığına değil, perdearkasında neler planlandığına bakabiliyor. Perspektifimizi doğruodaklamayı öğrenmeye başladık.
 

Abd'nin Suriye'den çekilme kararı esasında kartlar yenidendağıtılıyor anlamına gelir. Yıllar önce de Obama benzer hamlelerle,demokrasi getirdiği(!) Irak'tan, "pencereden girmek üzere kapıdançıkmak" şeklinde çekilmişti. Daeş terör örgütünün kurulması da negariptir tam o döneme rast gelmiştir.
 

Abd, Orta Doğu'yu kimselere terk etmez. Bahsi geçenülkelerin bulunduğu coğrafyanın "Orta Doğu" şeklinde müsemmasıbile, Asya'ya emperyal bakış açısının bir tezahürüdür.
 

Orta Doğu tabirini tarihte ilk dillendirenler, bölgeyiHindistan'dan Süveyş Kanalı arasında sınırlı tutarken; sonralarıAbd'nin stratejik hedeflerine uygun şekilde Afganistan'danSenegal'e, Türkiye'den Yemen'e kadar haritadagenişletmişlerdir.
 

Cemil Meriç; "Orta Doğu kaypak bir mefhumdur. Çünkü ne zamandoğduğu, niçin doğduğu, hudutlarının ne olduğu konusundarivayetlerin muhtelif olduğu bir kavramdır." demiş kısaca.
 

Batının manipüle edilmiş tüm kavramları, kendi çıkarlarınauyacak şekilde dizayn edilir; dini ve düşünceyi değil, bireyi veözgürlük fikrini güçlendirir. Kafasına göre yaşama, herhangi birdini vecibe yahut yasakla muhatap olmama, reşit olduğunda vücudundaistediği değişikliği yapabilme, isterse cinsiyeti isterse cinseltercihi değiştirme telkinleri ihtiva eder. İnsanı yalnızlaştırmaya,amaçsızlaştırmaya, dinsizleştirmeye, zayıflatmaya iter hep.Herzaman altında bir bit yeniği vardır. "Modernite, aydınlanma,küreselleşme, Arap Baharı, radikaller, ılımlılar, azınlıklar vs..."Bu terminoloji zaten Orta Doğu'yu edilgenleştirmek için üretilmedimi?
 

Yine de bu kavramlara ve batının paradigmalarına kafa tutanbirşey var mutlaka. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarındakanıtladığımız; hala canı hiçe sayan, şehid olmaktan gurur duyanmilli yanımız ve devletin küresel savunma sanayiinde söz sahibiolmaya başlaması. İnşaallah dünya kaçtan büyük değildir ve OrtaDoğu kaç bucaktır dersini vermeye devam edeceğiz.
 

Kapitalizm; canı kıymetli ve bencil insan modelini hala eldeedemediğini görerek çekilme adı altında bir rötar yapmışolabilir. 


Şehadeti tartışmaya açanların da, başarısızlığı daim olsun. Vatançiçeği kanla sulanır..!
 

...ve sonuç; Abd hala bu düşünce sayesinde, Orta Doğu'da atkoşturamıyor. Haydi şimdi "çekilin" ayağımızın altından..!

Yorumlar7 yorum