eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan yüksek faiz oranlarına sert çıktı

Erdoğan yüksek faiz oranlarına sert çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da sanayici ve işadamlarıyla buluştu. Yüksek faiz oranlarına sert çıkan Erdoğan, yatırımcıların yüksek faiz oranlarında yatırım yapamayacaklarını söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 19-06-2018 21:40 - Güncelleme: 20-06-2018 00:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcının güçlü olabilmesi için faizin düşük olması gerektiğini söyledi. ABD ve Japonya'dan örnekler veren Erdoğan, yüksek faiz oranlarının mutlaka değiştirileceğini kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan, dün Adana'da sanayici ve işadamlarının katıldığı toplantıda konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Yeni dönemde Adana'yı şaha kaldırmakta kararlıyız. Türkiye'de bir dönem sanayi denince akla Adana gelirdi. Önümüzdeki dönemde Adana için hayallerimizi gerçekleştireceğiz.

Bizim kaderimizi biz belirleriz. Bunu Hans'a, George'a asla bırakamayız. Yüksek faiz ile ülkemizi ayağa kaldıramayız. Yatırımcıyı güçlü kılacaksak faiz düşük olmalı. Girişimci yüksek faizle neyin yatırımını yapacak?

"DEĞİŞTİRECEĞİZ BU İŞİN LAMI CİMİ YOK"

Elin bankaları kazanmıyor mu? Japonya eksi faizle çalışıyor, ABD 2'ler bilemedin 3'te. Onların bankaları böyle çalışıyor da bize ne oluyor. Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Bunu değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok.

Mazotta hibe veriyoruz, bunlar ne ile veriliyor? Bütün bu yatırımlar ne ile yapılıyor? Enerjide bu yatırımları ne ile yapıyoruz? Bu imkanlar olmasaydı büyüyemezdik. Şehir hastaneleri diyoruz, birisi çıkmış 'Ben kapatacağım' diyor. Ya biz öyle bir ecdadın torunuyuz ki. Bunlar Osmanlı'nın torunu olamaz. Böyle bir medeniyetin varisleri olarak diyor ki 'Bunları nasıl işleteceksiniz?' biz bugüne kadar bini aşkın hastane yaptık. Bunları nasıl işlettiysek öyle işleteceğiz. SSK'da genel müdürlük yaptın, batırdın, bitirdin ya. Oraları yönetemeyenler, bir dershane yönetemeyen nasıl olacak da Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetecek?

"BİLMEDİKLERİNDEN DEĞİL HINZIRLIKLARINDAN BÖYLE SÖYLÜYORLAR"

2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdük. Hesaplar tutmadı, ama bizim hesap tutuyor. Çünkü hesapların üzerinde bir hesap vardır, o hesap Allah'ın hesabıdır.

Bu ülke ayaklarına vurulmaya çalışılan hiçbir prangaya izin vermez. Bazıları 'Türkiye büyüyor da millet niye hissetmiyor?' diyor. Bilmediklerinden değil, hınzırlıklarından böyle söylüyorlar.

Faizi yüzde 63'ten aldık, yüzde 4.6'ya kadar indirdik. Batı çıldırdı. Gezi olayları ile faiz ve enflasyon yeniden çift haneye çıktı. 24 Haziran ile birlikte yerlisine de yabancısına da bunu göstereceğiz.

"GELECEĞİMİZİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ"

Türkiye'nin başına karar bulutlar toplamak istiyorlar. Bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. Bizimi geleceğimizi, biz belirleyeceğiz.

Bir takım çevreler ısrarla Türkiye'nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Halbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir.

24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz.

Dövizi küresel piyasalarda yaptığınız manipülasyonlarla yükseltebilirsiniz ama yatırımcının ithalat bağlantısını bozamazsınız.

Hem üretimde hem tüketimde artış var. Türkiye Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla istihdam üretti."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Erdoğan yüksek faiz oranlarına sert çıktı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR63 YORUM
  • fikretr boduroğlu 20 Haziran 2018 12:01 sen kim ,fAİZİ DÜŞÜRMEK KİM.EKONOMİ BİLİRMİŞ.SENİN BİLDİĞİN EKONOMİ BÖYLE OLUR.FAİZ,ENFLASYON,DÖVİZ ,İŞSİZLİK,DIŞ TİCARET AÇIĞI,CaRİ AÇIK ARTAR.keşke ekonomi bilmeseydin.atıp tutmazdın ,daha iyi olurdu.sana güvenen işini de aşınıda ,eşinide kaybeder.

    CEVAP YAZ 4 5
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro