eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan: ABD'nin kararlarını kabul etmiyoruz

Erdoğan: ABD'nin kararlarını kabul etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Olağanüstü İslam Zirvesi sonrası konuştu. Erdoğan, ''Teşkilat üyesi ülkeler olarak baskı ile dahi olsa ABD izinden gidecek ülkelere karşı her türlü tedbiri almaya hazırız'' dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 19-05-2018 00:25 - Güncelleme: 19-05-2018 00:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTT zirvesi sonrası imzalanan Sonuç Bildirgesi'nin yayınlanmasının ardından, "ABD'nin hukuksuz kararını kabul etmiyoruz." diyerek Filistinlilere sahip çıktı. Erdoğan ''Verdiğimiz mücadele sadece Müslümanların Kudüsteki haklarının mücadelesi değildir'' şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Olağanüstü İslam Zirvesi sonrası yaptığı konuşmada, "ABD'nin hukuksuz Kudüs kararının herhangi bir kıymeti harbiyesi yok. Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Bugün hem Filistin halkıyla dayanışma sergilenmesi hem de Gazze'de katliam yapan İsrail'e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı bir zirve toplantısı gerçekleştirdik.

"MESULİYET ABD'YE AİTTİR"

Amerikan yönetimi tüm uyarılarımıza rağmen ne yazık ki hukuksuz kararını 14 Mayıs günü uygulamaya geçirmiştir. Biz bu girişimi asla kabul etmedik, etmiyoruz. Barış sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerika'ya aittir. Biz Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu hiçbir zaman sükuta erdirmeyeceğiz.

İslam Zirvesi'nden tarihi Kudüs kararı

FİLİSTİN'E BARIŞ GÜCÜ

Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne kurban veren Filistin halkına uluslararası barış gücü gönderme dahil, bunun altını çiziyorum, uluslararası barış gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır.

Benim anlamadığım bir şey var. Trump cumhuriyetçidir değil mi? Önceki Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush, özellikle de bana şu ifadeyi kullanmıştır; 'İki devletli çözüme ne diyorsunuz?'. 'Evet' diyoruz ve Colin Powell'e benim yanımda talimat verdi, 'bu işi bizzat sen takip edeceksin.' O gün bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki cumhuriyetçi maalesef işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında demek ki bir sıkıntı var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı yapacağız.

ABD'NİN KARARINI REDDEDİYORUZ

Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddediyoruz.

Bugünkü zirvede Filistin davasına verdiğimiz desteği bir kez daha göstererek nihai bildirimizi kabul ettik. Bu çerçevede işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in saldırganlığını en güçlü ifadelerle telin ettik. Son olaylardan İsrail'i sorumlu tuttuğumuzu belirttik. İsrail'in bu suçları ABDyönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gereklidir.

FİLİSTİN İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Bundan sonra uluslararası görevlere adaylığını koyan ve destek talep eden ülkeleri, Filistin'e yönelik tutumlarına göre değerlendireceğiz.

Terörist yerleşimci grupların kutsallarımıza yönelik saygısızlıkları karşısında artık sabrımızın sonuna geldik. Ramazan ayı boyunca İİT üyesi tüm ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası yürütülecektir. Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka engellemelidir.

İSRAİL'E DUR DEME ZAMANI

İsrail bugüne kadar hep 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıyla hareket etmiş, uluslararası toplum da buna müsaade etmiştir. Artık bu çarpık anlayışa 'dur' demenin, bu sistematik barbarlık karşısında sesimizi yükseltmenin zamanı gelmiştir. Fiille desteklenmeyen her söz havada kalmaya mahkumdur."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Erdoğan: ABD'nin kararlarını kabul etmiyoruz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR39 YORUM
  • Ali Ciguli 19 Mayıs 2018 11:30 ABD dünyanın en büyük gücüdür kim onun kararlarını kabul etmiyorsa gitsin kafasını duvara vursun...Ha şunuda belirtmeden geçemiyeceğim, 16 yılda israille milyon dolarlarla ticaret yapacaksın sonra insanları kandırmak için Filistin davasına sarılacaksın yok öyle yağma efendi, 3 dönem sana oy verdim yemez insanlar bunları artık...Güle güle...by

    CEVAP YAZ 0 2
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro