eposta yazdır zoom+ zoom-

Deprem Dede'nin son görüntüsü

Deprem Dede'nin son görüntüsü

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın son görüntüleri ortaya çıktı

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-01-2013 09:25 - Güncelleme: 22-10-2015 07:00

Prof. Dr. , bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe Medical Park Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Işıkara’dan geriye 21 Haziran’da İHA tarafından kaydedilen bu görüntüler kaldı. Görüntülerde Işıkara Marmara Bölgesi’nin beklenen büyük depreme yakın olduğunu söylemişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay'ın ortaklaşa gerçekleştirdikleri 'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi' kapsamında Eskişehir'e gelen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, devletin deprem ile ilgili üzerine düşen görevi en iyi şekilde yaptığını kaydetti. Işıkara, "Marmara hepimizin beklediği büyük bir depreme yakın. Ama devlet bu konuda hazır. Çünkü İstanbul'daki okulların hepsi gözden geçirildi. Bazıları yıkıldı. Yıkılan okullar ile diğer okullar birleştirildi. Bazı velilierimiz buna çok kızdı. Kızmamaları gerekir. Çocukları güvence altına alındı. Güvenli okullarda okumaktan daha güzel ne olabilir? Kamu kurum ve kuruluşlarının hepsi güçlendirildi. Asma köprüler ve viyadükler güçlendirildi. Bağlantılı köprü ayakları güçlendirildi. Hastanelerin güçlendirilmesine başlandı. Burada mühim olan bizim üzerimize düşen görevi yapmak, biz sadece vatandaş üzerine düşeni yapıyor muyuz? Benim en çok üzüldüğüm konu, biz üzerimize düşen görevi yapmıyoruz. Türk Kızılayı tarafından başlatılan Afet Zararlarını Azaltma Programı kapsamında muhtarlar, imamlar ve öğretmenler, polisler bilinçlendiriliyor, örgütlendiriliyor. Toplum liderleri aracılığıyla halkı yaşadıkları bölgedeki afet tehlikeleri hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma ve koruma kültürü oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

Işıkara’nın muhtemel deprem bölgelerini açıkladığı harita ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıkladığı Türkiye'deki diri fay haritasının aynı olduğunu ifade ettiği konuşmada Işıkara şunları söyledi: "Deprem ihtimalinin en yüksek olduğu bölgeleri gösteren haritamız, Enerji Bakanımızın açıkladığı, Türkiye'nin yeni diri fay hattı haritasıyla aynı. Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattının kesiştiği yer var. Orada tam bir karmaşa var. Ben orada 3 tane depremi işaret etmiştim. Bire bir örtüşüyor. Diğerleri de bire bir tutuyor." Işıkara, Ege bölgesinde ve Van'da 4 ila 5 arasında sarsıntıların devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Ahmet Mete Işıkara
AHMET METE IŞIKARA KİMDİR?

Ahmet Mete Işıkara, 1941 yılında Mersin'de doğmuştur. 1959 yılında Mersin Lisesi'nden, 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nin jeofizik bölümünden mezun olmuştur. Aynı sene, mezun olduğu bölüme asistan

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro