eposta yazdır zoom+ zoom-

Demirtaş’tan çok konuşulacak Abdullah Gül açıklaması!

Demirtaş’tan çok konuşulacak Abdullah Gül açıklaması!

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaklaşık 14 aydır tutuklu olan ve cuma günü ilk kez hakim karşısına çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Gül'ün aday olacağı iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-01-2018 15:59 - Güncelleme: 14-01-2018 15:59

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaklaşık 14 aydır tutuklu olan ve cuma günü ilk kez hakim karşısına çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla gündeme dair soruları yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, Abdullah Gül’ün yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiasına ilişkin, “Tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz” dedi.

Demirtaş, kendi adaylığıyla ilgili de ‘halkı, mücadelesi, demokrasi ve barış için her türlü fedakarlık dışında hiçbir şeye kendiliğinden aday olmadığını ve olmayacağını’ vurguladı.Demirtaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ABDULLAH GÜL BU KONUDA KENDİSİ KARAR VERİR: Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığında aday olup olmayacağıyla ilgili bir soruya Sayın Gül’ün ne yapacağına kendisi karar verir. Bizlerin görevi halkı bu türden maceracı beklentiler içine sokmak değildir. Muhalefet en geniş demokratik birlikteliği sağlayarak, kolektif bir yapı oluşturarak seçimlere gitmelidir. Tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz.

BU GÜCÜ TEK BİR KİŞİ TEMSİL EDEMEZ

Erdoğan zihniyetinin alternatifi, toplumun farklı kesimlerinin demokrasi paydasında bir araya geldiği büyük demokrasi gücüdür. Bu gücü de tek bir kişi temsil edemez. Emin olun ki, Erdoğan’ın en fazla arzulayacağı şey kendisinin karşısına bir başka tek adamın rakip olarak çıkmasıdır. Çünkü kimse bu konuda kendisinin eline su dökemez, bunu kendisi de iyi biliyor.

MUHALEFETİN ADAYI İKİNCİ TURDA KAZANIRSA...

Belki muhalefetin adayları da ‘bir kişi’ olacak, olmak zorunda, ama bu kişinin seçim kampanyasının sağındaki, solundaki farklı kesimlerin temsilcileriyle eş güdüm halinde ve eşitler arası bir hukukla yürütmesinde hiçbir yasal engel yoktur. Muhalefetin adayı (en azından 2. turda) kazanırsa, kolektif yönetim anlayışı ile bütün bu farklı kesimlerin temsilcilerinin yönetimde görev almaları önünde hiçbir engel yoktur.

MÜCADELEYİ TERK ETME KARARI ALMIYORUM TABİİ Kİ

HDP Eş Başkanlığı için yeniden aday olmayacağı açıklamasına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi: Elbette, aldığım ve alacağım bütün kararlarda öncelikli saik olarak partimi ve dolayısıyla mücadeleyi koruma düşüncesi başat rol oynuyor. Ben HDP’yi ve halkımı bu zorlu süreçte yalnız bırakmıyorum. Mücadeleyi terk etme kararı almıyorum tabii ki. Türkiye siyasi tarihinin en kapsamlı siyasi-yargısal-fiziki saldırısına maruz kalmış, ama buna rağmen bırakın dağılmayı, dimdik ayakta durmuş bir partiyi daha fazla nasıl büyütebiliriz kaygısı dışında hiçbir kaygım yoktur.

HDP İÇİN BÖYLE BİR TEHLİKE YOK

Bir defa şunu herkesin iyice anlaması ve idrak etmesi lazım: HDP tek kişi partisi olmaz, olamaz. Ne örgütlenme modeli, ne karar alma mekanizmaları, ne ilkeleri, ne de tabanı buna asla izin vermez. Bunu hayal eden veya buna yeltenen her kim olursa olsun HDP onu kusar. Bu nedenle HDP için böyle bir tehlike yoktur, çünkü çok sayıda emniyet supabı vardır partide.

Tutuklu olduğum dönemde dahi HDP yönetiminin yaşadığı eksik ve yetmezliklerin ilk sorumluları eş genel başkanlardır, ki bunlardan biri de benim. Sanki hiçbir eksik, hata ve yetmezliğimiz olmamış gibi, sırf tutukluyum diye, bundan adeta istifade eder gibi, çıkıp ‘Ben adayım’ demem ne kadar ahlaki-politik bir tutum olabilirdi ki? Bana düşen ilk şey, kongre sürecinde bütün yönetim adına ilk öz eleştiriyi halkımıza vermek adına aday olmayacağımı samimi, tereddütsüz bir şekilde ifade ederek partiyi özgürce kongreye götürmektir. Kapsamlı öz eleştirimi de imkanlar ölçüsünde kongre zemininde yazılı olarak yapmaya çalışacağım.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Demirtaş’tan çok konuşulacak Abdullah Gül açıklaması! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR16 YORUM
  • GERÇEK RİZELİ 14 Ocak 2018 19:33 SEVGİLİ TRABZONLU KARDEŞİM BEN MECAZ ANLAMDA KULLANDIM .YOKSA TRABZON BİZİM KARDEŞİMİZ VE KARA DENİZİN GÖZ BEBEĞİ TIPKI SAMSUN,TIPKI ARTVİN,GİRESUN ORDU GİBİ

    CEVAP YAZ 4 1
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro