eposta yazdır zoom+ zoom-

Çipras Moskova ziyaretinde Türk Akımı'nı dile getirecek

Çipras Moskova ziyaretinde Türk Akımı'nı dile getirecek

Atina yönetiminin Türk Akımı'nın Yunan topraklarından geçmesini istediği ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 7 Aralık'taki Moskova ziyaretinde bu konuyu gündeme getireceği belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-11-2018 20:03 - Güncelleme: 22-11-2018 00:11

Türkiye, Türk Akımı üzerinden doğalgaz almaya başladığında enerji konusunda Türkiye'ye bağlı olacağından korkan Atina yönetiminin dev projenin Yunan topraklarından geçmesini istediği ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 7 Aralık'taki Moskova ziyaretinde bu konuyu gündeme getireceği belirtildi.

Sputnik'e konuşan Atina hükümetinden bir kaynak, Aleksis Çipras'ın 7 Aralık'ta Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmede Türk Akımı'nın Yunan topraklarından geçmesi konusunu ele alacağını ifade etti.

Yunan kaynak, "Yunanistan, enerji alanında Türk Akımı'na ilgi duyuyor. Bu, yapılan son istişare toplantılarında ve resmi açıklamalarda açıklık kazandı. Örneğin; Başbakan Yardımcısı Yanis Dragasakis, Rusya'nın Atina Büyükelçisi Andrey Maslov ile kasım başındaki görüşmesinde bu konuyu masaya yatırdı, Çipras da 15 Kasım'da Selanik'teki Balkan liderleri zirvesinde buna değindi" dedi.

'YUNANİSTAN RUSYA'DAN STRATEJİK YATIRIMLAR BEKLİYOR' 

Bu arada kaynağa göre Atina, Rusya'nın stratejik yatırımlar yapmasını da istiyor. Kaynak, "Rusya'nın Yunanistan'da turizm ve gayrimenkul gibi stratejik olmayan alanlarda önemli yatırımları olsa da, ziyaret kapsamında stratejik yatırımlar da görüşülebilir" diye ekledi.

Çipras, daha önce Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söylemişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Çipras Moskova ziyaretinde Türk Akımı'nı dile getirecek haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • Misafir 22 Kasım 2018 08:35 Bu yunanlar ne yüzsüz ne karaktersiz hele bu çipras sen kalk Türkiyeye kafa tut demediğini bırakma atmadığın yalan iftira kalmasın benim ülkem için her türlü karşımızda dur birde gel dansöz gibi TÜRK AKIMI ile ilgileniyoruz deme cürreti göster .! yüzsüzlükte ateistlikte en öndeler ha..

    CEVAP YAZ 2 5
KİMDİR ?
Vladimir Putin
VLADİMİR PUTİN KİMDİR?

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde, SSCB döneminde adı Leningrad olan Sankt Petersburg kentinde doğdu. Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun olan Putin, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro