eposta yazdır zoom+ zoom-

Böyle giderse PKK Erdoğan'ı Başkan yapacak!

Böyle giderse PKK Erdoğan'ı Başkan yapacak!

HDP Milletvekili Altan Tan, “PKK içinde bir kanat ya da bazı gruplar çatışma mı istiyor?” sorusuna “PKK'nın da en azından belli bir kesimi, evet” yanıtı verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-08-2015 10:52 - Güncelleme: 28-10-2015 03:24

, Zaman gazetesinden Doğan Ertuğrul’a verdiği röportajda, PKK saldırıları, çözüm süreci ve HDP’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

PKK'nın içinde bir kesimin şiddet istediğini belirten Tan, halk arasındaki yaygın kanının "PKK'nın Erdoğan'ı Başkan yapacağı" olduğunu söyledi.

“VELEV Kİ ERGENEKON ARTIKLARI…”

İşte Altan Tan’ın sorulara verdiği yanıtlar:

-Madem şartlar bu kadar uygundu PKK neden yeniden çatışma başlattı?

Çözüm sürecinin perspektifi böyle gitseydi, hem devlet hem de Kandil bu çizgiye birebir uysaydı, sorun çözülürdü. Eğer 21 Mart açıklaması çerçevesinde silah taktik olarak değil, stratejik olarak devreden çıkmışsa, yol kesme, araç yakma, şantiye basma ve tekrar başlayan öldürme eylemleri dahil hiçbiri kabul edilemez. Velev ki Ergenekon artıkları böyle bir tezgâh peşinde iseler bile bunlar kabul edilemez. 21 Mart perspektifi dışında hareket edilmiştir.

“ERDOĞAN'I BAŞKAN HATTA SULTAN YAPACAK”

-Yani PKK içinde bir kanat ya da bazı gruplar çatışma mı istiyor?

PKK'nın da en azından belli bir kesimi, evet... Ceylanpınar'daki polisleri önce üstlendiler sonra biz öldürmedik dediler. Bunlar karanlık işler. Sürece dönecek olursak, sadece PKK'nın silah bırakmasıyla Kürt sorunu çözülmez. Silah bir sonuçtur. PKK dağdan inmezse seçim barajı inmeyecek mi, anadil hakkı verilmeyecek mi? Demokratikleşme adımları dağdan inmesine bağlanamaz.

-Kandil, bu kadar kritik bir zamanda neden iktidarın işine gelecek adımlar atıyor. Yoksa MİT aracılığıyla gizli mutabakat mı var?

Bakın istihbari bilgiye sahip değilim ama halk arasında bir kanaat var; efendim HDP Tayyip Erdoğan'ı başkan yaptırmadı ama böyle giderse Kürt siyaseti Tayyip Erdoğan'ı başkan hatta sultan yapacak. Kurulan bu tezgâh bu şekilde devam ederse ‘HDP şiddeti destekliyor, PKK şiddetten vazgeçmiyor' algısı üzerinden Erdoğan'ın çizdiği tablo devam ederse korkarım ki Erdoğan başkan olur.

-Kandil, HDP tam da Türkiye partisi olurken neden ayar veriyor?

Kandil'in de HDP'ye fırsat vermesi Kürt siyasetine alan açması lazım. Yüzlerce binlerce eylem, öldürme, inanın Kürt kadınlarının Tayyip Erdoğan'a sırtlarını dönmesi kadar etkili olmamıştır. Seçime 1 gün kala Ağrı ve Iğdır'a ziyaret yaptı; Ağrı 4-0, Iğdır 2-0 oldu. Türkiye halkı bizim çığlığımıza, havarımıza cevap vermiştir. ‘Seni duyduk, anladık ve kredi açtık' demiştir.

BİZ HÂLÂ REFAH PARTİSİ'NDE OLURDUK

İslamcıların sosyalist ve ateistlerle birlikte hareket ettiği için kendisine kızdığını ifade eden Altan Tan, Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren ve Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman’dan örnek verdi.

Altan Tan şunları söyledi:

“Ahmet Taşgetiren'i en az 40 yıldır tanıyorum. Tercüman'da gece haberlerinde çalıştığı dönemden bu yana. Yaş itibarıyla abimiz durumunda. Kürt meselesiyle ilgili defalarca konuştum. Acaba PKK nefretinden dolayı mı Kürtlerin haklarını savunmuyor ve kabul etmiyorlar yoksa Kürtlerin haklarını kabul etmedikleri için PKK'yı gerekçe, bahane mi gösteriyorlar. Ben ikincisinin olduğu kanaatindeyim. Ahmet Taşgetiren ancak 40 yıl sonra ‘Kürtçe anadilde eğitim olabilir' dedi. Hayrettin Karaman hâlâ diyemedi. Ve bize ‘Siz niye bu sosyalistlerle ateistlerle birlik oluyorsunuz’, diyorlar. Bunun bir hak arama mücadelesinde ortaklık olduğunu anlayamadılar. Yoksa ne İslamcılar ateist ne de ateistler İslamcı oldu. Bu hak arama mücadelesi Refah Partisi, Oğuzhan Asiltürk zihniyetine teslim olmasaydı biz hâlâ Refah Partisi'nde olurduk. (Sırrı Süreyya Önder'e dönerek) A böyle Sırrı'nın da eline düşmeyecektik.”

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Böyle giderse PKK Erdoğan'ı Başkan yapacak! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR47 YORUM
  • Atakan 03 Ağustos 2015 19:17 Bu adam nerden nereye geldi..allah affetsin.ne deyimibretlik bir resim.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Altan Tan
ALTAN TAN KİMDİR?

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Aileni

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro