eposta yazdır zoom+ zoom-

Borsa İstanbul ne kadar döviz sattı başkandan açıklama

Borsa İstanbul ne kadar döviz sattı başkandan açıklama

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, borsanın döviz satışına ilişkin olarak piyasaya güven vermek istediklerini ne kadar döviz sattıklarını bilmediğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 23-05-2018 12:34 - Güncelleme: 23-05-2018 12:34

Borsa İstanbul (BİST) kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL'ye çevirdi. BİST'in konuya dair açıklamasında "Türk Lirası'na olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz" ifadesi yer aldı. BİST Başkanı Karadağ, ne kadar döviz bozduklarını bilmediğini söyledi.

Bloomberg HT'de konuşan Himmet Karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini ve bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL'ye güven vermek istediklerini belirtti. 

Karadağ, güven vermek için bu adımı attıklarını, ne kadar döviz sattıklarını ise bilmediğini söyledi.

"RAKAMLARI SORMUYORUM"

Karadağ şunları söyledi: "Rakamı ben arkadaşlara sormuyorum bile. Bizim birtakım döviz bazlı gelirlerimiz var. Burada piyasalara şunu vurgulamak istiyoruz. Bizim temel sıkıntılarımızdan biri kısa vadeli spot ihtiyaçlar için döviz talebi oluşabilir. Böyle bir talep varsa onun da karşılanması lazım. Para otoritesi bu konuda detay çalışmalar yapacaktır. Bu konuda politika adımları da atacaktır.

Biz para politikası otoritesi değiliz. Borsa İstanbul olarak bu adımı attık. Kurda makul seviyelerin ötesine bir atak gördüğümüz için bu kararı aldık. Eğer kurda bizim hesaplamalarımıza göre bu atağın makul bir gerekçesini görebilseydik bu tepkiyi vermezdik."

BORSA İSTANBUL DÖVİZLERİNİ SATTI

Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını Türk Lirasına çevirdi.

Bununla birlikte Borsa, Türk şirketere spot piyasadan döviz almak yerine Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nı kullanmalarını önerdi.

Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, "Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir." denildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Borsa İstanbul ne kadar döviz sattı başkandan açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 23 Mayıs 2018 12:44 Şaka mı bu?. Dolarları çuvallarda mı muhafaza ediyormuş!!??. Sormuyormuş bile, tamam biz soruyoruz hadi söyle. Bozdurmadınız di mi len :).

    CEVAP YAZ 1 4

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro