eposta yazdır zoom+ zoom-

Bayrama Suriye'ye gidenlerin ne kadarı Türkiye'ye dönmedi?

Bayrama Suriye'ye gidenlerin ne kadarı Türkiye'ye dönmedi?

Ramazan Bayramı için giden 50 bin Suriyeli Türkiye'ye dönmedi. Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, bayram ziyareti için Suriye'ye gidenlerle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-09-2018 12:00 - Güncelleme: 05-09-2018 12:00

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, bu yıl Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine giden Suriyelilerden 50 bininin gönüllü olarak Türkiye'ye dönmediğini, Kurban Bayramı sonrasındaki dönüşlerinin devam ettiğini, ancak ülkelerinde kalan Suriyeli sayısının yüksek olacağını düşündüklerini bildirdi.

Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunan 153 bin 258 Suriyelinin Ramazan Bayramı'nda ülkesine gittiğini belirtti.

Bu yıl Ramazan Bayramı için gidenlerden 50 bin Suriyelinin gönüllü olarak Türkiye'ye dönmediğini aktaran Ayaz, Kurban Bayramı sonrasındaki dönüşlerin ise devam ettiğini, ancak ülkelerinde kalan Suriyelilere ilişkin rakamların yüksek olacağını düşündüklerini ifade etti.  

Ayaz, geçen yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ülkelerine gitmeleri için çıkış izni verilen Suriyelilerden de 40 binden fazlasının Türkiye'ye dönüş yapmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"2017 ve 2018 yıllarında bayram vesilesiyle ülkelerine çıkış yapan Suriyelilerin kayda değer bir kısmının geri dönmemiş olması dikkat çekici. Suriyelilerden 2017'de bayramlarda çıkış yapanların yaklaşık yüzde 15'i, 2018'de ise yaklaşık yüzde 57'si ülkemize geri dönmemişlerdir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları sayesinde toplamda 252 bin Suriyeli ülkesine gitti. 2018'de kaydedilen bu artış, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile Suriye'de sağlanan güvenlik ve istikrarın bir göstergesi olması bakımından Türkiye'nin idari ve askeri başarısının yansımasıdır."

Suriyelilere bayramda Türkiye'den çıkış izni verilmesi
Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce, Ramazan ve Kurban bayramları süresince Suriyelilere Türkiye'den çıkış izni verilmesinin çeşitli basın ve yayın organları tarafından eleştirildiğini anımsatan Ayaz, "Türkiye'ye dönmeyen Suriyeli sayısı, bayram vesilesiyle Suriyelilere tanınan bu imkanın ne kadar doğru bir adım olduğunu göstermiştir." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Kaynak : AA

YORUM YAZIN Bayrama Suriye'ye gidenlerin ne kadarı Türkiye'ye dönmedi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR9 YORUM
  • yalanlarinizi seveyim 05 Eylül 2018 15:40 Giden sayisini son hanesine kadar küsüratlı vermrk ama kalan sayisini 50bin diyip geçmek. Çoook inandiricısiniz en yetkili bey..

    CEVAP YAZ 0 7

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro