eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakan bizzat duyurdu: Türk lirası zorunlu olacak!

Bakan bizzat duyurdu: Türk lirası zorunlu olacak!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye ve KKTC arasında sadece ve sadece Türk lirası kullanmak, ticaretimizde bunu zorunlu hale getirmek için çalışma yapacağız" dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-04-2018 17:44 - Güncelleme: 20-04-2018 17:53

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ve beraberindeki heyetle görüştü.

Türkiye ve KKTC'nin menfaatlerini en üst seviyeye çıkarmak için güzel hizmetlere birlikte imza atacaklarını belirten Zeybekci, "KKTC, bizim için uluslararası arenada her şeyiyle bağımsız bir devlettir. KKTC bizim için bir Erzurum'dur, Konya'dır, Karaman'dır, Aydın'dır, Edirne'dir. Aynı yakınlıkta ve değerde bakıyoruz, yani kalbimizin en özel parçasıdır, ana vatandır, yavru vatandır, can vatandır, birlikte aynı milletin evlatlarıyız. Bu gözle bakıyoruz" diye konuştu.

Zeybekci, KKTC'nin ekonomisi, sanayisi, ticareti, turizmi, yatırımları, altyapısı ve sosyal güvenlik sistemiyle kendi ayakları üzerinde tek başına durabilen bir ekonomi olmasının öncelikleri olduğunu ifade etti.

"TİCARETTE SADECE TÜRK LİRASI"

İki ülkenin ticari ilişkilerine farklı ve özel bir hassasiyet kazandırılabileceğini dile getiren Zeybekci, "Bunu Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde yaptık. Bunu değerli bakanımla da görüşeceğiz. Türkiye ve KKTC arasında sadece ve sadece Türk lirası kullanmak, ticaretimizde bunu zorunlu hale getirmek için çalışma yapacağız. Bunu bir anlaşma haline dönüştürebilirsek diye alternatiflerine bakacağız" dedi.

Zeybekci, bu konunun kısa sürede hayata geçirilebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu, iki tarafın da bağımsız şekilde serbestçe kendi aralarında çok özel ticaret yapabilmesini sağlayacak bir enstrümandır. Türkiye'nin politikası bu. Genel olarak ticaret yaptığı Güney Kore, Çin, Rusya ve İran dahil olmak üzere bütün ülkelerle kendi milli paralarımızla ticaret yapmayı zorunlu hale getirmek ve bunu teşvik etmek anlamında bu adımları atıyoruz. İki ülke arasında Türk lirası zaten güçlü şekilde kullanılıyor ama bunu disiplin altına almayı ve tek para birimi haline getirmeyi görüşeceğiz."

Zeybekci, Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne yönelik yeni taleplere ilişkin bir soru üzerine, "Bundan sonra bunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden, uğuru devam etsin diye belirli periyotlarla yapmaya devam edeceğiz. İçeriden ve dışarıdan güzel bir teveccüh var" ifadesini kullandı.

"YANIMIZDAKİ YEGANE GÜÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİ"

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami de iki ülke arasındaki bağların güçlenerek devam edeceğini belirterek, bu iş birliğini derinleştirmek için üzerilerine düşeni yerine getireceklerini vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının insanlık dışı izolasyonlar ve ambargolarla mücadele ettiğine dikkati çeken Nami, "KKTC'nin bu mücadelesinde yanında bulduğu yegane güç Türkiye Cumhuriyeti. Bir devlet olmanın gereğini hakkıyla yerine getirmemiz, vatandaşlara en iyi hizmeti götürmemiz lazım. Türkiye bu yönde çok büyük adımlar attı. Bunların artarak devam edeceğini biliyoruz. Bu, kendi geleceğimiz için güven veriyor" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bakan bizzat duyurdu: Türk lirası zorunlu olacak! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR18 YORUM
  • Selcan 21 Nisan 2018 02:46 Kemal Bey dediğinde "vatana ihanet" dediğinize, Devlet Bey dediğinde "vatanseverlik, büyük devlet adamlığı, ileri görüşlülüğün daniskası" filan demeye utanmıyor musunuz?Sinsi sinsi bütün hazırlığınızı bitirdikten sonra, "asla erken seçim yok" taahhüdünde bulunduğunuz muhalefeti "seçime hazırlıksız olmak"la vurmaya utanmıyor musunuz?Sizin sahip olduğunuz  "hazine gibi" hazine yardımına sahip olmayan, sizin sahip olduğunuz medya desteğine sahip olmayan, sizin sahip olduğunuz "devlet imkanlarına" sahip olmayan ve her fırsatta "boyunun ölçüsünü alır" diye eziklediğiniz(!), zaten eşit olmayan koşullarda yarışacak olan bir siyasi partinin, bu eşit olmayan koşullardaki yarışa bile girmesini engellemeye utanmıyor musunuz?Siyasi iddiasını ortaya koyduğu günden bu yana "kadınlığıyla" vurmaya çalıştığınız için soruyorum bir kadına karşı bütün erkekler toplandığınız halde yine de kendi özgül gücünüzle yenememek korkusuna kapılıp "hile"ye başvurmaktan utanmıyor musunuz?

    CEVAP YAZ 1 6
KİMDİR ?
Nihat Zeybekci
NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

Nihat Zeybekci 25 Aralık 2013 tarihinde Ekonomi Bakanı olarak atanmıştır.  1 Ocak 1961′de Denizli Tavas İlçesi Pınarlar beldesinde doğdu. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma’dır. İş Adamı, Sanayici; Marmar

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro