eposta yazdır zoom+ zoom-

Aysel Tuğluk'tan çözüm süreci bombası!

Aysel Tuğluk'tan çözüm süreci bombası!

HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Amerika’nın Sesi sitesine yaptığı açıklamada çözüm sürecine yönelik çarpıcı yorumlarda bulundu...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-11-2014 23:09 - Güncelleme: 29-10-2015 08:46

Amerika’nın Sesi’ne konuşan HDP Van Milletvekili çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları ‘umut kırıcı’ olarak niteledi ve “Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor." dedi.

HDP'DEN KRİTİK İMRALI VE ÇÖZÜM SÜRECİ KARARI

Kobani gerilimi sonrası "Çözüm Süreci"nde gelinen noktayı HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Amerika’nın Sesi sitesinden Mehtap Çolak Yılmaz'a değerlendirdi.

 ‘SÜREÇ BİTTİ AMA HÜKÜMET MALİYETİ ÜSTLENMEK İSTEMİYOR’

Aysel Tuğluk çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları “umut kırıcı” olarak niteledi ve şunları söyledi:

“Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor. Çünkü çözüm sürecini bitirmenin bir maliyeti var. Bu maliyeti üstlenmek istemiyor ve bu faturayı da bize çıkartmak istiyor.”

‘MEVCUT KOŞULLARDA SİLAHSIZLANMA HAYAL’

Hükümeti pratik adımlar atmamakla suçlayan Tuğluk, Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da vereceği mesajda “tamamen silah bırakılması” çağrısını yapmayacağını söyledi:

“Mevcut koşullarda, silahsızlanma bir hayal. Bugünkü ortamda Kürtler nasıl silah bıraksınlar? Bu soru önemli. Ama çözüm süreci ilerlerse, radikal demokrasiye geçiş gerçekleşirse, Kürtler’in halk olmaktan kaynaklı anayasal hakları tanınırsa, tabii ki silahlı faaliyetler bitirilebilir.”

‘ÖNCE KOBANİ POLİTİKASI NETLEŞMELİ’

Aysel Tuğluk, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “Bu süreç tartışmalarla, eleştirilerle yol alacak. Önemli olan iyi niyet” açıklamasını ise şöyle yorumluyor:

“Tartışmalarla sadece giderse, Kürtler’in de sabrının sonsuz olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Önce Kobani politikasını netleştirmesi gerekiyor. Kobani ve Suruç birleşti. Kobani’ye yaklaşım, Kuzey’de çözüm sürecine de yaklaşımı gösteriyor. ABD bile YPG’nin bu barbarlığa karşı direnişini bu iradeyi tanımak zorunda kaldı.”

‘MGK TOPLANTISI ÇOK KRİTİKTİ’

Tuğluk ayrıca Kürt sorunu konusunda tutum değişikliğine gidilerek, güvenlikçi bir politika izlenmeye başlandığını da savundu. Buna gerekçe olarak da 6-7 Ekim olayları sonrasında yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nı gösterdi.

“MGK toplantısı çok kritikti. 11 saat süren toplantıda ağırlıklı çözüm süreci tartışıldığını, burada çok da hayırlı şeylerin konuşulmadığını tahmin ediyorum.”

BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümeti Çözüm Süreci konusunda daha şeffaf davranması gerektiğini savunurken, sürece olan inancını yitirmediğini sözlerine ekliyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Aysel Tuğluk'tan çözüm süreci bombası! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR48 YORUM
  • Vefa 12 Kasım 2014 20:35 Çözüm çözüm dediniz sonuç bu mu . Bumu harika siysetiniz

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Aysel Tuğluk
AYSEL TUĞLUK KİMDİR?

Aysel Tuğluk, 17 Temmuz 1965'te Elazığ'da doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Hatun'dur. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.   Serbest avukat olarak çalıştı. Toplumsal Hukuk Araştırmaları Vak

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro