eposta yazdır zoom+ zoom-

Avrupa'yı sallamaya hazırlanıyor

Avrupa'yı sallamaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği ile Yunanistan arasındaki borç krizi derinleşirken, Çipras hükümeti Avro bölgesinden çıkmaya hazırlanıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-02-2015 11:44 - Güncelleme: 23-10-2015 10:50

İddiaya göre, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkışı için hazırlık yapıyor.

Alman Der Spiegel dergisi kulis bilgilerine dayandırdığı haberinde, ECB yetkililerinin, Avrupalı ortaklarıyla görüşmelerini sürdüren Yunanistan'ın 19 üyeli Avro Bölgesi'nden çıkışı için hazırlık yaptığını öne sürdü.

Söz konusu haberde, "Bu amaçla, ECB çalışanları diğer ülkelerin Avro Bölgesi’nde ne şekilde bir arada kalabileceklerine dair acil durum planları hazırlıyor" ifadesi kullanıldı.

AVRO DEĞER KAYBETTİ

ECB'den konuya ilişkin resmi açıklama yapılmazken, AA muhabirinin ulaştığı ECB Basın Sözcüsü William Lelieveldt, konuyla ilgili sorulara "Yorum yapmıyoruz" demekle yetindi.

Avro Bölgesi maliye bakanlarının TSİ 17.30'da Yunanistan’ın başvurusunu görüşmesi bekleniyor. Yardım anlaşmaları Yunanistan ile Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında imzalanan yardım anlaşmaları, krediler karşılığında Yunanistan’ın aşamalı olarak yerine getirmesi gereken bir dizi yükümlükler içeriyor. Avrupalı kreditörler, Yunanistan'la mali program konusunu yeniden müzakere etmek için, Atina’nın yardım anlaşmaları (Memorandumlar) kapsamında üstlendiği sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda temel prensipleri kabul etmesini istiyor. Yunan hükümetiyse yeni anlaşma sağlanıncaya kadar, “Kredi Sözleşmesi” olarak adlandırdıkları finansal bölümle ilgili maddelerin 6 ay süreyle uzatılmasını talep ediyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Avrupa'yı sallamaya hazırlanıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Tepe 21 Şubat 2015 13:05 Emin kardesim sen ne satmak istedin simdi?

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro