HABER / POLİTİKA

Erdoğan'dan son dakika Sümeyye Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen Cemaati'nin PKK'dan daha kötü olduğuna işaret ederek, "Bu yapı eninede sonunda tasfiye olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sümeyye Erdoğan'a suikast iddialarıyla ilgili olarak, "Tehditler aldığımızı açılamıştım" dedi.

Sümeyye Erdoğan'ın 2015 genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili olacağı iddialarını da Cumhurbaşkanı Erdoğan kesin bir dille yalanladı.

Erdoğan, isim vermeden Fuat Avni'ye seslendi: "Delikanlıysan çık ortaya, gizli olarak niye bu işi yapıyorsun. Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Bizi buradan caydıramazsın. Sende yürek varsa delikanlılık varsa kod adıyla ortaya çıkma. Terör örgütünün mensubusun. O yüzden kod adıyla konuşursun" dedi.

Erdoğan, 'paralel yapı' olarak adlandırdığı Gülen Cemaati'ne ağır sözlerle yüklendi. Erdoğan, "Bu yapı eninede sonunda tasfiye olacak" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen Cemaati'nin yurtdışındaki okullarının kapatılması için hangi ülkenin lideriyle konuştuysa olumlu yanıt aldığını ilk kez açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Valiliğince düzenlenen kahvaltıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine buluştu. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

DÜRÜST DEĞİLLER, SAMİMİ DEĞİLLER

Taksim’de Gezi Parkı’nda 12 tane ağaç bir yerden sökülerek bir yere taşınarak atılan bir adım bahane edildi. Sokakları terörize ederek buradan siyasi sonuç devşirmeye çalıştılar. Bazı siyasi partilerin temsilcileri bundan bir şeyler elde etmeye çalıştılar. Bunu yapanlar kendi partilerinin işte Yalova’da, Sarıyer’de ağaçları kesip doğrayarak adeta bir doğa katliamı yaparken buna sessiz kaldılar. Hani nerdeydiniz çevreciler? Dürüst değiller, samimi değiller.

CEMAAT KİSVESİYLE MİLLETİN KANINI SÖMÜRDÜ

17-25 Aralık darbe teşebbüsünün gerisinde kendisine hizmet hareketi diyen bir yapı var. Kayıtlarda adı paralel devlet yapılanması olarak geçen bu örgüt yıllarca cemaat kisvesi altında vatandaşın kanını sömürdü. MGK’da bu konuyla ilgili bunun ulusal güvenliğimizi tehdit eden örgüt olduğuna dair karar çıkardık. Nisan ayında Milli Güvenlik siyaset belgesinde artık bu yerini alacak.

İnsanları ellerine ne geçerse onunla tehdit ederek adeta bir korku imparatorluğu kurdular. Görüntüleri kaydederek, telefonlarını dinleyerek elde ettikleri bilgileri depoladılar ve gerektiğinde kullandılar.

PKK BİLE BÖYLE BİR TAVRIN İÇİNDE OLMADI

Bütün bunlar Allah rızası için çalışanların yapacağı iş midir? Gönüllü gönülsüz topladıkları bu paraları ne yapıyorlar diye bakıyorsunuz. Paraların bir bölümü ülkemizdeki bazı siyasi partilerin seçim kampanyalarına gidiyor. Yurtdışındaki partilere de yardım olarak gidiyor. Bunun içinde ABD var. Filanca ülkedeki kampanyalara destek olarak size vermedik. Hangi niyetle size verdiysek siz de o niyet istikametinde kullanmalısınız. Ama kullanmadılar. Yardım diye topladıkları paralarla ticari işler yapıyorlar. Kurdukları banka ile kendi kurdukları şirketlere usulsüzce para aktarıyorlar. İnanın böyle bir tavrın içinde PKK bile olmadı.

DEVLET BAŞKANLARI OLUMLU YAKLAŞTI

Pensilvanya örgütünün resmi adıyla paralel devlet yapılanmasının ipliği pazara çıkmıştır. Gazetelerdeki yayınlanan belgeleri görüyorsunuz. Kim nerenin imamıdır, ne gibi bağlantıları var? Şimdi bir vakıf kuruluyor. Maarif Vakfı. MEB’in kuracağı bu vakıfla uluslararası camiadaki okulları oradaki yönetimler size verelim diyorlar. Hükümetimiz süratle böyle bir vakfı kuruyor. Şu ana kadar hangi devlet başkanı ile görüştüysem hepsi olumlu yaklaştı. Yeter ki bu çocuklar ortada kalmasın diyorlar.

DELİKANLILIK VARSA KOD ADIYLA ORTAYA ÇIKMA

Dün gazetelerde görmüşsünüzdür: Bir hafta önce de ailece tehdit aldığımızı söylemiştim. Şimdi kızımla, şahsımla ilgili tehditler ortaya çıktı. Aylardır ortaya çıkan isim var. Delikanlıysan çık ortaya, gizli olarak niye bu işi yapıyorsun. Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Bizi buradan caydıramazsın. Sende yürek varsa, delikanlılık varsa kod adıyla ortaya çıkma. Terör örgütünün mensubusun. O yüzden kod adıyla konuşursun.

ÖLDÜRMEK İÇİN EMİR VERDİĞİNİ SÖYLÜYORLAR

Ana muhalefetle özel görüşmeler ve adeta onlara bilgi veriyorlar. Kızımla ilgili öldürmek için emir verdiklerini söylüyorlar. Allah’ın verdiği ömrü kimsenin geri almaya hakkı yok. İç Güvenlik Yasası’ndan niye rahatsız oluyorlar. Hükümetin görevi huzuru sağlamak değil mi? Bunlar bir yerde yatırım yapacaksın, devletin yaptığı yatırımda müteahhit firmanın iş makinelerini yakıyor, yöneticileri kaçırıyor. Kim bu? Terör örgütü.

Uzantıları parlamentoya kadar sirayet etmiş. Parlamentoda terör örgütü ile ilgili alınan tedbirler kapsamındaki yasaya karşı çıkmak bana göre terörle mücadeleye karşı çıkmaktır. Güvenlik güçlerinin elini güçlendireceksin ki rahat müdahale etsin. ABD’de polis sana dur dedi duracaksın. Durmadığı zaman gerekli müdahaleyi yapar. Muhtarları tehdit ediyorlar. Bu köyden başka siyasi partiye oy çıkmayacak diye. Parlamentodan her türlü engellemeye rağmen bu çıkacaktır. Ben buna inanıyorum. Aklı selimin yolu bir.

ERDOĞAN'DAN GAZETECİLERE SUİKAST AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya'da gazetecilerin kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenleneceği iddialarına yönelik sorularını yanıtladı. Erdoğan bir soru üzerine de kızı Sümeyye Erdoğan'ın milletvekili adaylığının söz konusu olmadığını söyledi.

Erdoğan’a sorulan sorular ve verdiği cevaplar şöyle:

Sümeyye Erdoğan’a suikast iddialarıyla ilgili haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu belgeye yönelik olanlar, daha çok şu anda Emniyet’te olanlar var. Güvenlik kuruluşlarımızda… Öyle sanıyorum ki istihbarat örgütlerimiz de, Emniyet İstihbarat ya da MİT olabilir. Konuyla ilgili yargı taleplerini yapacaktır. Bu talepler neticesinde bu kurumlarda belge bilgi ne varsa gelecektir. Ben de bu işin gerek şahsım gerek ailem olarak hukuken sonuna kadar takipçisi olacağım.

Bu işin içinde siyasetin ayaklarının olması olayı, onlarla böyle bir diyalog olması yeni değil. Bunlar Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde fiilen yaşandı, ondan önce mahalli seçimlerde yine yaşandı. O zaman söylediğimizde birçok kalemler hatta medya unsurları bunu kale almadılar. Kendilerine dokunmaya başlayınca rahatsız oldular. Bundan sonraki gelişmeler zannediyorum çok farklı olacak.

Bakıyorsunuz bir kısmı medya mensubu, bir kısmı siyasetçi, bir kısmı zamanında güvenlik güçleri arasında bulunanlar. Bunlar samimi olsa kaçıp gitmezlerdi, mücadelelerini burada sürdürürlerdi. Şimdi yurtdışından ulusal güvenliği tehdit ederlerse bizim ulusal mücadele etmemiz gerekir.

Bugün bizim başımıza gelenler, yarın başkalarının başına gelir. Sayın Baykal’ın başına gelenler budur. Ben kim olduğunu bilmiyorum ama yurtdışından olduğu yönündeki kanaatim çok kuvvetli. Sayın Baykal gönderildi, yerine bir başkası geldi. Benzer şeyler yine yapıldı, yine yapılacaktır. Herkesle işbirliğine giderler çünkü bunlar çıkar odaklıdır, ülkenin ali menfaatlerini asla düşünmeyecektir.

Ulusal medya bu konuda işbirliği içinde yer almıyorlar. Bu iş onlara vurduğu zaman onlar da hop oturup hop kalkacaktır. Bu onlara da dayanacaktır. Seslerinin çıkmayışı şantajdandır, montajdandır.

İddiayı inandırıcı olmayanlar, Sümeyye Erdoğan’ın milletvekili olması için mağduriyet oluşturuluyor diyor.

Böyle bir şey benim kızımla alakalı söz konusu değil. Oğlumla ilgili böyle bir şey söz konusu değil. Bu konuyla ilgili bunların hepsi uydurmadır.

Endişeli misiniz?

Endişemiz olsa biz de birileri gibi kaçardık.

Çözüm süreci hakkındaki görüşleriniz?

Bütün mesele halkımızın, vatandaşlarımızın, başta Kürt vatandaşlarımız olmak üzere hepimiz birden çözüm sürecinde bütünleşmeliyiz ve çözüm sürecine karşı çıkanlara da prim vermemeliyiz. Dik durursak, sağlam durursak bu ülke özlediği huzuru ve refahı çok daha erken yakalar.

Silah bırakmayı elinde olanlar düşünecek, bekliyoruz.

Yorumlar128 yorum