eposta yazdır zoom+ zoom-

Ardahan'da bulunan Rus subayın mezarı taşındı

Ardahan'da bulunan Rus subayın mezarı taşındı

ARDAHAN'da, inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş halde bulunan Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç'in, cesedinin ardından mezarı da Kars Müze Müdürlüğüne nakledildi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 29-06-2018 02:40 - Güncelleme: 29-06-2018 02:40

 ARDAHAN'da, inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş halde bulunan Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç'in, cesedinin ardından mezarı da Kars Müze Müdürlüğüne nakledildi.

Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında, 26 Nisan 2017'deki kazıda, tek oda şeklinde düzenlenmiş ve Rus ordusunda görevli Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç'e ait olduğu tespit edilen mezarlık, korunması amacıyla Kars Müze Müdürlüğüne taşındı.   

İnşaat kazısında bulunan Rus subayın sırrı böyle çözüldü!İnşaat kazısında bulunan Rus subayın sırrı böyle çözüldü!İnşaat kazısında bulunan Rus subayın sırrı böyle çözüldü!İnşaat kazısında bulunan Rus subayın sırrı böyle çözüldü!HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürü Efsal Alantar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kars Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğünün verdiği kararın gereğini yerine getirdiklerini belirterek, "Uzman bir ekip tarafından mezarın Kars'a taşınma işlemi yapıldı. En son çıkan kurul kararı buydu. Mezar yeri, yani mezarı oluşturan tuğla taşları taşındı." dedi.

Mezarın bulunduğu alanın, sahibine teslim edildiğini dile getiren Alantar, "Arsa sahibi bu süreçte mağdur olsa da yer kendisine teslim edildi. Bundan sonra arsa sahibi arazisinde istediği çalışmayı yapabilir." diye konuştu.

Alantar, müzede tutulan cesedin nereye defnedileceğine ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığınca henüz bir karar verilmediğini sözlerine ekledi. 

Büyük bölümü çürümemiş halde bulunan ve Kars Müze Müdürlüğünde koruma altına alınan cesedin, 1894 yılında hastalıktan ölen ve Rusya'nın 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı'na mensup Yarbay Karl Karloviç Rjepetski'ye ait olduğu belirlenmişti.  

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Ardahan'da bulunan Rus subayın mezarı taşındı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro