eposta yazdır zoom+ zoom-

Altay tankı seri üretimi ihalesinde Otokar'dan son teklif

Altay tankı seri üretimi ihalesinde Otokar'dan son teklif

Otokar, Altay tankı seri üretimi ihalesi için son teklifini Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na (SSM) sundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-02-2018 11:00 - Güncelleme: 09-02-2018 11:00

Otokar'dan yapılan açıklamada, Otokar'ın, 2008 yılında Altay ana muharebe tankının tasarım, prototipleme ve kalifikasyon sürecinde ana yüklenici olarak seçildiği, ilk dönem çalışmalarında üretilen prototiplerin kalifikasyon ve kabul testlerinin Şubat 2017’de başarıyla tamamlanarak prototiplerin kabul ve onaylarının gerçekleştiği hatırlatıldı.

Açıklamada, SSM'nin Teknik Veri Paketi incelemesi ve onaylaması sürecinin devam ettiği projede, seri üretim ihalesinin 2017 yılında açıldığı, Otokar'ın 16 Kasım 2017’de ihale için ilk teklifini verdiği belirtildi. 

Otokar'ın, "Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi" kapsamında ana muharebe tankı Altay’ın seri üretim ihalesine ilişkin BAFO (en iyi ve en son teklif) olarak adlandırılan son teklifini dün SSM'ye sunduğu bildirildi. 

"DEVLETİMİZİN KARARINI BEKLİYORUZ"
Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın, 55 yıllık deneyimi ve kabiliyetiyle bugün kara sistemleri alanında dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer aldığını, bu ligde dünya devleri ile rekabet ettiğini ve uluslararası ihalelerde başarılı olduğunu kaydetti.

Görgüç, tasarladıkları ve ürettikleri araçların 30'dan fazla ülkede başarıyla görev yaptığını belirterek, önceliklerinin, her zaman Türkiye'ye hizmet etmek olduğunu vurguladı. 

Ana yüklenicisi oldukları milli ana muharebe tankı Altay'ın geliştirme projesinde sahip oldukları tüm know how'ı kullandıklarını bildiren Görgüç, şunları kaydetti:

"Teknolojimizi Altay'a uyarladık. Altay'ı başarıyla tasarladık ve geliştirdik. Bu karmaşık ve zor projeyi başarılı şekilde yönettik. Ürettiğimiz Altay prototipleri testleri başarıyla tamamlandı. Bu süreçte yaptığımız yatırım, elde edinilen deneyim ve güçlenen Ar-Ge kabiliyetlerimiz, Otokar'ın savunma sanayindeki konumuna stratejik bir ivme kazandırdı. Bu gücümüzü, deneyimimizi seri üretim safhasına da taşımak en büyük arzumuz. Altay tankımız, ülkemizin savunma sanayi kabiliyetlerini güçlendirmekle kalmayacak, savunma alanında ülkemize sınıf atlatacak. Otokar mühendisinin, Otokar işçisinin en büyük gururu olan Altay tankının seri üretimi için yüzde 100 Türk sermayeli, yabancı ortağı olmayan, milli nitelikte tek aday firma olarak göreve hazırız. Altay Ana Muharebe Tank Programı gibi önemli, tüm dünyanın yakından takip ettiği, milli, özgün ve acil bu programı layıkı ile gerektiği gibi üstlenmek için devletimizin kararını bekliyoruz." 

"TÜM ALTYAPI VE HAT PLANLAMALARINI YAPTIK"
Serdar Görgüç, Altay seri üretim sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte en kısa zamanda seri üretime geçebilmek için tüm altyapı gereksinimleri ve hat planlamalarının yapıldığını, SSM tarafından talep edilen BAFO teklifi maliyet etkin, gerçekçi ve en az risk içerecek şekilde sunduklarını bildirdi.

Otokar'ın teklifinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin acil ihtiyaç planına zamanında cevap verecek kapsamda oluşturulduğunu belirten Görgüç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu esnada Türkiye'nin savunma sanayisinde yeni bir sayfa açacak Altay'ın seri üretimi için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Milli Savunma Bakanlığı'ndan üretim izin belgesini aldık. Ordumuzun karşılaştığı veya karşılaşabileceği tehditleri, dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri takip ederek gelecek için de hazırlandık. Tüm platformları, gelişen teknolojileri kolayca adapte edilebileceğimiz, oluşan tehditlere daha iyi ve daha kolay cevap verebileceğimiz altyapıya sahip olarak tasarladık. Otokar'ın yabancı ortağının olmaması, yurt içinde olduğu gibi, uluslararası ihalelerde de bağımsız olmamızı sağlıyor. Bu özelliğimiz Altay’ın ihracat potansiyelini artırarak milli tankımızın dost ve müttefik ordularda görev almasını kolaylaştırıyor."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Altay tankı seri üretimi ihalesinde Otokar'dan son teklif haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 09 Şubat 2018 12:21 Ortada Motor yok Motor, dışa bağımlı olursan Motor konusunda hiç bir işe yaramaz o Tank, onun için bunlar Milleti uyutma açıklamaları.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro