eposta yazdır zoom+ zoom-

Almanya'da kriz büyüyor: Merkel'e iki hafta süre!

Almanya'da kriz büyüyor: Merkel'e iki hafta süre!

Alman hükümetindeki kardeş Hristiyan demokrat partiler arasındaki sığınmacı kapışmasında uzatmaya gidildi. CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, "Ben bu kadınla artık çalışamam" diye söz ettiği CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel'e, başka AB ülkelerinde kayıtlı sığınmacıların Almanya sınırından geri çevrilmesi için iki hafta süre tanıdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-06-2018 18:11 - Güncelleme: 18-06-2018 18:11

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) hükümetindeki sığınmacı anlaşmazlığında, Başbakan ve CDU lideri Angela Merkel baskı altında.

Federal hükümetin küçük ortağı olan ve Bavyera eyaletini yöneten CSU, bugün sığınmacı politikasını görüşmek üzere toplandı. Parti yönetimi, lideri Horst Seehofer'in başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde kayıtlı olan, sınır dışı edildikten sonra geri dönen ve belgesi olmayan sığınmacıların Almanya tarafından reddedilmesi talebine oy birliğiyle tam destek verdi.

CSU'nun aldığı karara göre AB ülkelerinde kayıtlı olan ama sınır dışı edilen sığınmacıların akıbetiyle ilgili temmuz başına kadar AB'nin karar alması gerekiyor. Bu gerçekleşmediği takdirde, Almanya bu sığınmacıları sınırdan geri gönderecek. Giriş yasağı olan sığınmacıların ise bugünden itibaren geri çevrilmesi öngörülüyor.

CSU'DAN GERİ ADIM

Seehofer, değil AB ülkeleriyle birlikte hareket etmek, Merkel'in desteğini aramaktan bile geri durduğundan, CSU'nun oy birliğiyle aldığı karardaki işbirliği arayışı bir geri adım olarak yorumlandı.

MERKEL MÜHLETİ KABUL ETTİ

Nitekim CSU'ya koşut CDU'nun düzenlediği toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Merkel, Seehofer'in 2 haftalık mühletini kabul ettiğini duyurdu.

''CDU, İçişleri Bakanı'nın göç ve entegrasyonla ilgili masterplan geliştirme planını destekliyor'' diyen şansölye ''Avrupalı komşularımızla birlikte çözüm bulmak çıkarımızadır'' vurgusu yaptı.

Haziran sonundaki AB zirvesinde İtalya, Yunanistan gibi sığınmacı yükünü en çok taşıyan ülkelerle görüş alışverişinde bulunacağını belirten Merkel, zirvede gelinen noktayla ilgili temmuz başında kaolisyonu bilgilendireceğini söyledi

SEEHOFER'DEN SINIR DIŞI ISRARI

Seehofer ise haziran sonunda yapılacak AB zirvesinin nihai kararların alındığı bir zirve olması gerektiğini belirtti. CSU lideri, bu kararları, Almanya’nın göç politikası konusundaki yükünün kabul edilmesi, AB dış sınırlarının etkili korunması, sığınmacı talebi kabul edilenlerin adil biçimde ülkelere dağıtılması, talebi reddedilenlerin ise hızlıca sınır dışı edilmesi şeklinde özetledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Almanya'da kriz büyüyor: Merkel'e iki hafta süre! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • SEEHOFER COK AMA COK HAKLI 18 Haziran 2018 20:34 almanya kendi vatandasi ve kendi ülkesinin gelecegi acisindan cok dogru olan birseyi yapiyor. yemin billah bu suriyeli araplar illallah ettirdiler. 5 yildir almanyada bulunan suriyeliler cocuk parasi icin 3-4 kadinla dini evlilik yasal olmadigi halde 3-4 kizi alip pes pese hamile birakiyorlar. hepside cocuk denecek yasta. 25 yasinda bir kadinin 6 tane cocugu olur mu ya? bu suriyeliler yüzünden birkac yila kadar almanyada yasayan bütün yabancilar topun agzinda olacak, özellikle de türkler... suriyeli araplar almanyayi berbat etti.

    CEVAP YAZ 3 2
KİMDİR ?
Angela Merkel
ANGELA MERKEL KİMDİR?

Angela Dorothea Merkel 17 Temmuz 1954 Hamburg doğumlu ve Almanya başbakanı'dır. Merkel, Alman Parlementosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokra

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro