eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD'li derin isim itiraf etti! Darbe olacağı söylendi

ABD'li derin isim itiraf etti! Darbe olacağı söylendi

ABD'nin eski Pentagon yetkilisi Michael Rubin yeni yazısında bazı kaynakların Türkiye’de darbe olacağının aylar önce kendisine söylendiğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 18-10-2017 08:32 - Güncelleme: 18-10-2017 08:32

15 Temmuz kalkışmasından yaklaşık 4 ay önce yazdığı bir yazıyla Türkiye'de darbe olabileceğini söyleyen Amerikalı uzman Michael Rubin, ilk kez bunun bir analiz değil bazı kaynaklar tarafından kendisine aktarılmış bir istihbarat olduğunu açıkladı.

Amerikalı yeni muhafazakar (neo-con) düşünce kuruluşu Amerikan Girişim Enstitüsü'nde (AEI) uzman olan ve 17-25 Aralık'tan Katar krizine her yerde taşın altından çıkan CIA Raportorü Rubin, 21 Mart 2016'da yazdığı yazıda 'savunuculuk anlamında değil ama analiz olarak Türk ordusunun Erdoğan'ı devirmeye çalışırsa başarılı olacağını düşünüyorum' demişti.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Rubin söz konusu yazıda Türkiye'de olan bitenleri sıralayarak darbe ihtimalini olağan seçeneklerden biri olarak öne çıkarmış, fakat bir kaynak belirtmemişti.

BU KEZ AÇIKLADI
Bu ay 3 Ekim'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ilgili AEI'nin websitesinde bir başka yazı daha kaleme alan Rubin bu kez ağız değiştirdi. Rubin, 'bazı kaynakların' gerçekleşmeden aylar önce kendisine Türkiye'de bir darbe olabileceğiyle ilgili ipucu verdiklerini söyledi.

KAYNAK AHMET YAYLA MI?
Rubin'in Türkiye ile ilgili yazdığı yazılarda sık sık bilgisine başvurduğu bir isim var: FETÖ'cü eski polis müdürü Ahmet Sait Yayla. Ankara'nın Fethullah Gülen'in geçici tutuklanmasıyla ilgili ABD'ye gönderdiği dosyada Ahmet Yayla'nın ismi kıdemli FETÖ'cülerin içerisinde yer alıyor. Yayla, Kasım 2015'te çalıştığı Harran Üniversitesi'nden izin alarak bir konferans için ABD'ye gelmiş, ve bir daha da geri dönmemişti. Washington'daki FETÖ aktivitelerinde organizatör olarak boy gösteren Yayla, Rubin'le de yakın temas içinde.

Yazılarında sık sık Yayla'ya referans veren Rubin, Aralık 2016'da isim vermeden terör ve istihbarat konularında uzman olan eski bir Türk emniyet müdürünü AEI'de ağırladıklarını açıklamıştı. Washington'da Türkiye ile ilgilenen uzman ve Amerikalı yetkililerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Yayla olduğu tahmin edilen kişi Türkiye'yi, DAEŞ'e silah vermekle, İran'la işbirliği yapmakla suçlamış ve darbenin kuşkulu bir girişim olduğunu öne sürmüştü.

REFERANDUMA DESTEK ÇIKMIŞTI
Eski Pentagon yetkilisi, American Enterprise Instute (AEI) yazarı Neo-Con yazar Michael Rubin, Kuzey Irak referandumuna destek vererek şunları söyledi: "Barzani RTE’ye ticaretlerine rağmen kafa tuttu. Ve, RTE, hala paranın Putin’in kendisini sırtından bıçaklamasını engelleyeceğini zannediyor."

Rubin önceki gün de şunları yazmıştı: "15 yıl AKP den sonra Türkiye'deki Kürtler acaba bağımsızlık referandumunda nasıl oy kullanacak?"

Kimdir bu Michael Rubin! Erdoğan'a öyle kinli ki...

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN ABD'li derin isim itiraf etti! Darbe olacağı söylendi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • mevhibe inal 18 Ekim 2017 10:15 Bunlar hep 2'li oynar. Hem yanında, hem karşısında guruplarla. Bir tarafı kullanırken, öteki tarafla da pazarlık yapar. Ne yazık ki Ortadoğu'ya İsrail ve NeoCon tuzaklarla burunlarını sokup Misafirperverliğin, emanetin, sözün değerli olduğu coğrafyanın da ahlakını bozuyorlar.

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro